Jump to content
sandabot

Baterie laptop

Recommended Posts

Internetul este impartit in sute de categorii cand vine vorba de ingrijirea unei baterii de laptop noua, unii zic sa n-o lasi sa se descarce complet, altii sa nu stea mereu conectata, altii sa o lasi sa se incarce pana la 80% etc.

Vreau sa stiu ce masuri trebuiesc luate pentru a avea o baterie cu o perioada de viata cat mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Din experienta mea: daca folosesti laptopul acasa, scoate-i bateria si lasa-l doar pe alimentare, calitatea bateriei se deterioreaza si de la caldura degajata de laptop, pe langa faptul ca trage curent din ea si o incarca simultan.

Mi s-a dus o baterie de hp (compaq) in 4-5 luni fiindca am facut prostia sa il tin non stop bagat la incarcat si cu bateria montata.

Mi-am luat acum vreo 2 luni un laptop nou si i-am facut doar 2-3 cicluri de incarcare 10% -> 100%, si am scos-o.

LE: evident, conteaza si modelul laptopului, amplasarea bateriei, ca poate e d'aia care vine in capatul displayului in exterior cumva, si cu greu ajunge caldura de la laptop la ea, poate laptopul are un sistem special facut pentru cazurile in care bateria e in 97-100% si tu il tii la incarcator, si nu o "strica" , eu insa prefer de acum incolo sa nu mai risc.

Edited by Gio33
Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred toate chestiile astea ce se zic pe net. Am avut un laptop asus k50ab pe care vreo 2 ani l-am tinut numai conectat la priza. De ceva timp l-am vandut si marea surpriza a fost ca, atunci cand l-am dat bateria tinea tot 2 ore si ceva, ca in prima zi.

Link to comment
Share on other sites

Pe un Asus k50 am tinut bateria non-stop in el si in vreo 6 luni s-a dus.

Pe un n56 acum, cat timp stau cu el in priza e scaosa, doar cand plec o bag si dupa pana se incarca.

Un coleg o tine scoasa la fel ca mine si o are de 3 ani.

Recomand sa o scoti in timp ce e racordat la priza.

Link to comment
Share on other sites

=)) mai bine nu iti lua bateria amice daca tii la ea.. eu o tin pe laptop de 1 an la priza si in fiecare seara ma uit la un film pe baterie si tot tine 3-4 ore e uzata doar 7% parca ;) .. o chestie daca e pusa pe laptop si e incarcata laptopul nu o mai alimenteaza cu curent dar nici nu foloseste curent din ea.. e cai cum o are scoasa.. deci tu alegi :)) ,arata mai inestetic laptopul fara baterie.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Eu am un laptop de la Samsung de un an ?i ceva ?i pân? acum l-am folosit doar în urm?torul mod:

Stau pe baterie pân? când se face cam 10% ?i pe urm? îl ?in în priz?.

Men?ionez c? atunci când mi-am cump?rat laptop-ul, baterie m? ?inea cam 4 ore, ast?zi m? ?ine cam 3 ore.

Ca s? ai o baterie „ca nou?” presupune s? n-o folose?ti, adic? s? stai cu laptop-ul doar în priz? (cu sau f?r? baterie în el).

Alt? metod? ca s-o p?strezi intact?, chiar nu exist?.

Dac? o vei folosi cât de pu?in, tot î?i va reduce din durata de via?? ?i acest lucru e oarecum „normal” deoarece, dac? nu s-ar mai strica lucrurile, ar da faliment companiile produc?toare. Lumea ar spune „înc? merge!” ?i în felul ?sta.. majoritatea nu vor g?si necesar? schimbarea lucrului respectiv. Ar fi un dezastru, nu ar mai exista evolu?ie! (glumesc).

Cu toate astea, î?i sugerez s? la?i bateria în el îns? atunci când ai o priz? prin apropiere, e bine s?-l alimentezi.

Link to comment
Share on other sites

Suntem în 2014, chiar crezi ca bateria se strica "de la caldura degajata de laptop" sau ca "trage curent din ea ?i încarc? simultan"? De ce ar face asta? Curentul îl trage din priza ?i cât timp nu e Full bateria o incarca . Când e Full ii taie curentu ?i gata

Sent from my phone using Tapatalk

Daca e sa o luam dupa faptul ca suntem in 2014, de ce nu te mira faptul ca inca se foloseste aceeasi tehnologie (compozitie) a bateriilor de acum 10 ani, si bateria unui smartphone tine tot o zi, si oare de ce un smartphone (ex: iphone) daca se incalzeste peste o anumita masura, isi inchide toate sistemele si te anunta ca daca il folosesti ii va afecta piesele printre care si bateria?

Oare de ce o mare parte din laptopuri au acum bateria pozitionata departe de sursele de caldura ?

Ce spui cu incarcatul este valabil la unele modele, majoritatea ultrabook-uri care au bateria incapsulata in ele si nu o poti scoate ca una normala.

80% din cei care au facut greseala sa lase bateria in laptop in timp ce e bagat la incarcat (non stop) au confirmat ca s-a stricat in ~ 6 luni, chiar si mai putin in cazu meu.

Link to comment
Share on other sites

la laptopul vechi...un acer aspire...am tinut bateria in el vreo 3 ani....acu mai ma tine 1 minut maxim :))

un prieten a primit la work un laptop ( cnd o sa aflu o sa va spun si modelul ) a tinut bateria in el 3 ani jumate in conditiile in care acel laptop era aprins cam 10 ore pe zi....si in ziua de azi tine cam 2 ore bateria, nu a scoso niciodata din el ....se poate uita la un film lejer......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...