Jump to content
ICEBREAKER101010

Foarte multe carti din domeniul IT si Telecom

Recommended Posts

o colectie in romana cu carti asemanatoare stie cineva? de preferat only pdf..ty

Hai sa iti zic o chestie.Daca vrei carti de IT sau telecom in romana, mai bine te lasi de domeniile astea.Crede-ma ca mai rau iti fac cartile in romana.Cel mai bine e sa inveti in engleza.Cu ocazia asta poti invata termeni tehnici si o sa iti fie mai usor cand mergi la vreun interviu.

Link to comment
Share on other sites

depinde..eu stiu sa port o discutie in engleza / vorbesc destul de ok...dar nu imi place sa citesc o carte in engleza.

Nu am zis ca nu cunosti engleza.Doar ca telecomul si IT-ul il poti invata numai din cartile de specialitate scrise in limba engleza.Romanii pocesc traducerea.Iar echipamentele cisco de exemplu au CLI-ul in engleza.Nicidecum in romana.Asa si alte echipamente de retelistica.Sau programele pe care poate ai vrea sa le faci, tot in egleza le faci.Ca ai tu bucuria sa scrii vreo chestie mai aparte in romana, asta e altceva.Dar toate functiile in programare sunt scrise in engleza.Nu cred ca "do loop execution" sau "printf" le zici "executa-mi o bucla", respectiv "printeaza-mi rezultatul". Cartile tehnice scrise in romana sunt facute pentru a putea intelege mai usor domeniul respectiv dar crede-ma ca mai mult te baga in ceata.In fine, fiecare cu ce-i place. )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...