Jump to content
Nytro

Trojan VB6

Recommended Posts

As avea si eu nevoie de putin ajutor :

Cum se trimit fisiere prin winsock ?

Ex : Deschid for binary si il trimit pana ajung la eof :

Const yony = 8000 ' O folosesc pentru a trimite cate 8000 bytes

Private Sub Command1_Click()

Open "C:\YServer.txt" For Binary As #1 ' De exemplu

While Not EOF(1)

Data = Input(yony, #1) ' Si trimit data ( cate 8000 bytes ), din fisier , pana se termina fisierul ...

Winsock1SendData "File|" + Data

Wend

End Sub

Nu mai stiu cum sa scriu fisierul primit

Winsock_DataArivall( ByVal ...

Dim data

Dim NData()

Winsock1.GetData data

NData = Split(data, "|") ' Impart in vector ce am primit : NData(0) = File , iar NData(1) va fi "data" trimis din server

Cum il scriu ?

Open "C:\x.txt" For Binary As #1

While Not EOF(1)

Print #1, NData(1) 'Scriem "data" din server intr-un fisier de la noi ...

Wend

Close #1

??????????????????????

Nu mi-a mers nici cu Write

Altceva : pentru FileListBox , ListBox , DirBox , cum vad ce "are" in calculator ? Daca trimit handlerul ( hwnd ) oare o merge ? Sau cum vad fisierele din calculator ?

Astept raspuns , multumesc

Link to comment
Share on other sites

De ce vrei sa deschizi/sa scrii in fisier binar ? Cand poti folosi foarte simplu Open "blabla" for Input as #1 si Open "blabla" for Output as #2. In fine, userul nostru, stapanul nostru.


Private Sub Command1_Click()

Dim x As Integer
x = FreeFile

Open "C:\a.txt" For Binary Access Read As #x
Do While Not EOF(x)
Input #x, yony
Loop
Close #x

Open "C:\b.txt" For Binary Access Write As #2
Put #2, , yony
Close #2

End Sub

Succes !

Link to comment
Share on other sites

Nu a mers , am incercat in o gramada de feluri , am incercat sa mut un exe, ba imi cria un fisier de 0 bytes , ba imi scria mult prea greu , ba imi scria mai mult decat fisierul , scria si nu e oprea ... si mi se bloca Visual Basic ... de fiecare data ... imi poti face un exemplu de mutare al unui fiier asa te rog ?

Link to comment
Share on other sites

Dim a

a = FreeFile

FileCopy "C:\x.exe", a

FileCopy a, "C:\y.exe"

Copiaza x.exe in y.exe , merge am incercat dar nu poti trimite a , prin winsock , eu aia vreau

M-am mai gandit putin : trimit data din server pana la end of file , iar cand ajunge la EOF , trimit un string "end" de exemplu . Si in client , scriu in fisier pana primec stringul "end" . Mai trimit din server i numele fisierului :)

Mai trebuie sa incerc :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca merg fisierele trimise si folosind Input/Output , dar cred ca decat cele text , exe , poze ... cred ca pot fi trimise numai binar . Pot fi trimise si Input/Output , dar nu cred ca vor merge ...

Eu voiam sa trimit un string cand se termina fiieru ca sa stiu cand sa opresc scrierea : Ex. While NData(2) <> "EOF" , ceva de genu , si If NData(2) = "EOF" Then Close #15 . In fine , gasesc eu o solutie :) , dar am alte treburi acum , trebuie sa termin ocx-ul , multumec pentru ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...