Jump to content
Nytro

Grupare specializată în skimming, destructurată de polițiștii bucureșteni

Recommended Posts

[h=1]Grupare specializat? în skimming, destructurat? de poli?i?tii bucure?teni[/h]SPECIAL • 16 Octombrie 2014 - 16:21 • B365.ro

Cinci b?rba?i sunt b?nui?i c? ar fi confec?ionat ?i vândut dispozitive artizanale destinate clon?rii cardurilor. De la locuin?ele lor au fost ridicate mai multe medii de stocare a datelor, laptop-uri, hard disk-uri, telefoane mobile, carduri bancare ?i de fidelitate.

2715_skimming_atm_97031200.jpg

Grupare specializat? în skimming, destructurat? de poli?i?tii bucure?teni

Poli?i?tii Brig?zii de Combatere a Criminalit??ii Organizate Bucure?ti ?i procurorii D.I.I.C.O.T. – S.T. Bucure?ti au destructurat o grupare infrac?ional? specializat? în confec?ionarea de dispozitive artizanale destinate clon?rii cardurilor bancare ?i instalarea acestora la ATM-uri.

Pentru probarea activit??ii infrac?ionale a celor cinci membri ai grup?rii, la data de 14 octombrie 2014, au fost efectuate 10 perchezi?ii la diferite imobile folosite de ace?tia.

În urma acestor activit??i au fost identificate ?i ridicate mai multe medii de stocare a datelor, laptop-uri, hard disk-uri, telefoane mobile, carduri bancare ?i de fidelitate.

Cei în cauz? au fost condu?i la sediul DIICOT Bucure?ti pentru efectuarea de audieri ?i cercet?ri, fa?? de ace?tia fiind dispus? m?sura preventiv? a controlului judiciar.

Investiga?iile în cauz? au început cu ?ase 6 luni în urm?, iar din anchet? au rezultat indicii c? membrii grup?rii ar fi de?inut instrumentele ?i tehnica necesar? confec?ion?rii dispozitivelor de skimming ?i c? ar fi confec?ionat astfel de dispozitive. De asemenea, dispozitivele în cauz? erau testate pe bancomate din Bucure?ti pentru a verifica dac? func?ioneaz? corect, precum ?i pentru a efectua probele pentru eventualii cump?r?tori.

Fa?? de cele cinci persoane a fost început? urm?rirea penal? sub aspectul s?vâr?irii infrac?iunilor de ini?iere, constituire ?i aderare la un grup infrac?ional organizat, de?inerea de echipamente în vederea falsific?rii instrumentelor de plat? electronic? ?i opera?iuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice.

Sursa: Grupare specializat? în skimming, destructurat? de poli?i?tii bucure?teni | B365

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa intru prea mult in detalii, dar cred (si sper sa nu ma insel) ca Romania ar putea fi printre primele tari, daca nu din lume, macar din Europa, in care criminalitatea informatica ar fi prevenita in mare parte, daca s-ar angaja la departamentele de Criminalistica IT/Securitate tineri experti in Informatica (aici generalizez ca sa nu stau sa impart info pe divizii), cu un salariu decent de 3-4.000 lei, care sa lucreze cot la cot cu autoritatile, in loc sa le dea salarii de 7.000-10.000 lei la diversi politisti care stau la birou si nu fac aproape nimic.

Ce cacanarie, tre sa stau (cum zicea si @gogusan) sa verific ATM-urile de unde vreau sa scot bani, sa nu aiba nimic pus peste componenta originala.... se mai uita si lumea ciudat la mine, crezand ca fac ceva dubios .... .

My honest opinion.

Link to comment
Share on other sites

In Romania securitatea IT nu este o prioritate din pacate...

faza cu verificatul ATM-urilor te mai trezesti si saltat de pe strada aiurea :))

Acum cateva luni, tin minte ca schimbau astia de la BCR abtibildurile de pe ATM-uri si erau doi tipi imbracati obisnuit (ex. blugi, tricou ... etc.), iar niste femei au sunat la politie sa vina sa ii identifice, ca ele n-au curaj sa mai foloseasca ATM-ul dupa ei.

So ... yeah ... am ajuns rau de tot, general vorbind.

Link to comment
Share on other sites

asa futalemumainkur.

din cauza lor de fiecare cand scot bani tre sa stau sa trag de toate alea la bancomat sa vad daca ok sau fakeuri.

Era sa scap paharul din mana cand am citit postul tau... poi draga @gogusan unde se mai deschid fratele meu? din cat am citit eu in contractul de la cardul meu BRD exista region block adica refuza orice trazactie cu folosim banda magentica fara cip , in caz de calatorie intr-o tara care nu exista aparate cu standardele EMV CIP-PIN trebuie sa-ti anunti banca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...