Jump to content
Che

Ati jucat careva la Forex ? Cati bani ati facut ?

Recommended Posts

Ati jucat careva la Forex (nu neaparat situl omonim, mai sunt sute de alte platforme asemanatoare) ?

Cati bani ati facut ?

Eu am primit la un moment dat $50 pe Plus50 si praf i-am facut. Povesti sunt destule, am auzit destule povesti despre unii care au devenit milionari etc. dar eu vreau sa vad care e de fapt realitatea, nu povesti. Merge cu asa ceva ?

Link to comment
Share on other sites

Mi-am deschis o societate si m-a abordat un individ de pe YouTradeFX = cacat de forex. A zis ca bag 10 mii euro si scot in 3 luni 10%.

Defapt am bagat 1000$ doar de test si am scazut la 350 in cateva zile. TEAPA. Si am mai si semnat contract cu ei. Am incercat sa-i dau in judecata, dar la subpunctul 40., alineatul b., liniuta 25 scria clar "Nu ne asumam raspunderea pentru eventualele scaderi ale investitiei sau pierderea tuturor banilor, sumelor investite in bursa". Cacat; cine a stat sa citeasca cele 1000 puncte si alte `nspe mii de subpuncte.

Fii foarte atent. Baga sume mici daca ai chef sa te joci cu banii

Link to comment
Share on other sites

Mi-am deschis o societate si m-a abordat un individ de pe YouTradeFX = cacat de forex. A zis ca bag 10 mii euro si scot in 3 luni 10%.

Defapt am bagat 1000$ doar de test si am scazut la 350 in cateva zile. TEAPA. Si am mai si semnat contract cu ei. Am incercat sa-i dau in judecata, dar la subpunctul 40., alineatul b., liniuta 25 scria clar "Nu ne asumam raspunderea pentru eventualele scaderi ale investitiei sau pierderea tuturor banilor, sumelor investite in bursa". Cacat; cine a stat sa citeasca cele 1000 puncte si alte `nspe mii de subpuncte.

Fii foarte atent. Baga sume mici daca ai chef sa te joci cu banii

Si pe mine ma suna fel si fel de cacanari de la forex si romtelefon.

Diferenta este ca n-am bagat nici un leu, nici in ala nici in celalalt.

Am impresia ca au contracte cu astia de la ORC de te suna in primele zeci de minute dupa ce e gata firma si continua cativa ani buni dupa.

Link to comment
Share on other sites

@Mandrake1942

Cum am jucat pe FOREX

Am fost zilele trecute la o întâlnire cu doi domni traderi (sper c? acesta e termenul) care fac tranzac?ii pe FOREX. ?ti?i FOREX, nu? A fost plin netul de ni?te reclame agasante despre cum vânz?toarea Maria face mii de euro pe lun? pe FOREX ?i de altceva nu mai are nevoie în via??, pentru c? a g?sit o surs? de câ?tiguri mari, rapide ?i u?oare.

?tiu c? voi, cei care citi?i acest blog, sunte?i oameni maturi ?i cu ceva experien?? în via??, a?a c? nu e cazul s? v? spun eu c? nu exist? câ?tiguri mari, rapide ?i u?oare în nici un domeniu. Am fi aflat ?i noi pân? acum dac? ar fi existat o re?et? a succesului. M-am dus la întâlnirea cu cei de la Admiral Markets a?teptând s? aud despre o astfel de metod? de a câ?tiga bani mul?i repid ?i deja îmi înc?lzisem mu?chii pentru a da ochii peste cap. N-a fost cazul.

“Nu, nu, tocmai asta vrem s? spunem lumii“, mi-au zis înc? din prima cei doi domni, spre surprinderea mea. “Nu exist? câ?tiguri u?oare. Orice investi?ie care aduce profit necesit? munc?, r?bdare ?i pricepere, plus ceva noroc“. Asta vroiau s? spun? lumii ?i îmi place mesajul.

Vede?i, este o problem? de în?elegere. FOREX este o pia?? interna?ional? de schimburi valutare pe care activeaz? mii de firme din toat? lumea. Câteva din România au promis cai verzi pe pere?i, iar acum toate sufer? pentru c? imaginea sistemului a fost compromis?. Câteva defini?ii, pentru stabilirea clar? a subiectului de discu?ie:

FOREX = Foreign Exchange Market sau, în român?, Pia?a Valutar? Interna?ional?. Este o pia?? interna?ional? cu tranzac?ion?ri f?cute în marile centre financiare mondiale, cu un rulaj zilnic de 3 trilioane de dolari. Cum face lumea bani acolo? Din diferen?ele de curs valutar de la un moment la altul, a?a cum pe pia?a bursier? banii se fac prin diferen?a de valoarea a ac?iunilor între dou? momente.

Brokeri, traderi, dealeri = firme sau persoane individuale care activeaz? pe aceast? pia??, cump?r? ?i vând, încercând s? fac? profit.

Vânz?toarea Maria era exemplul unei firme. Cei de la Admiral Markets, cu care am discutat eu, sunt o alt? firm?. Mai sunt alte zeci de firme/traderi/brokeri în România, milioane în str?in?tate. Important este s? ?tii ?i tu ce se poate face, ca s? nu cazi în capcana unora care-?i promit marea cu sarea ?i mii de euro peste noapte.

Cum se câ?tig? bani pe FOREX? Mecanismul este u?or de în?eles. V-a?i spus vreodat?, v?zând cât a crescut euro fa?? de leu de la o zi la alta, c? “dac? a? fi avut ieri bani s? cump?r 100.000 de euro ?i îi vindeam azi, f?ceam vreo 50 de milioane de lei profit”? Sau poate la modul “dac? a? fi avut bani acum 10 ani s? cump?r câteva apartamente ?i s? le vând 5 ani mai târziu, f?ceam 300.000 de euro din diferen??”?

Cam a?a e FOREX. Se cump?r? loturi de valut? la un curs ?i se vând când e mai mare, f?când profit din diferen?? sau pierzând bani dac? scade cursul.

Diferen?a pe FOREX este c? nu trebuie s? ai tu 100.000 de euro pentru a cump?ra mult? valut?, ci î?i dau traderii precum Admiral Markets din ai lor. Tu bagi 100 de euro, ei î?i dau de o sut? de ori mai mul?i bani la dispozi?ie cu care cumperi ?i vinzi valute. Faci profit? Câ?tiga?i amândoi!

Pierzi? Din fericire pierderile nu sunt bru?te. De exemplu raportul EURO/USD este acum de 1.28133. Fluctua?iile sunt mici, poate ajunge la 1.28520 pentru câteva ore sau zile. Varia?ia este, de asemenea, lent? în timp, nu cade brusc moned?, a?a c? atunci când începi s? pierzi, ai timp s? vinzi lotul pe care-l ai pân? s? ajungi r?u în gaur?.

Ca s?-?i limiteze pierderile, Admiral Markets î?i vinde automat loturile cump?rate atunci când pierzi mai mult decât ai b?gat. De exemplu tu bagi 50 de euro ?i deci ei î?i pun la dispozi?ie 5000 de euro pentru a te juca pe pia??. Dac?-i pariezi pe to?i pe un lot de valute care începe s? scad?, p?i scade întâi la 4999, 4970 ?i tot a?a. Când ajunge la 4950 ?i deci ai pierdut cei 50 de euro b?ga?i ini?ial, în acel moment traderul ?i-a vândut lotul, ca m?car s? nu pierzi mai mult decât ai. Dac? pia?a merge în sus ?i câ?tigi, vinzi tu când vrei pentru profit.

Important este s? re?ine?i acest lucru: nu se fac câ?tiguri rapide. Nu exist? câ?tiguri u?oare. Mai mult, ai nevoie de ni?te cuno?tin?e de economie interna?ional? pentru a intui cum va evolua euro fa?? de usd, usd fa?? de lir? sau pre?ul aurului, de exemplu. Dac? le ai, po?i câ?tiga ni?te b?ni?ori. Majoritatea, voi spune eu, vor pierde.

Mai mi?to este c? v? pute?i testa ?i voi intui?ia ?i jocul pe valut? într-un joc virtual, unde nu b?ga?i bani reali ?i nici nu pierde?i bani reali. Accesul se face prin site-ul ForexFight.ro ?i de acolo prin downloadul platformei MetaTrader 4. Cu acest cont de joc primi?i 5000 de unit??i monetare cu care cump?ra?i loturi ?i le vinde?i cum vre?i voi. Problema este c? jocul a început pe 5 noiembrie ?i mai ?ine doar câteva zile, a?a c? profita?i cât pute?i de el.

Eu îl joc de luni de la prima or? ?i m-a prins. Este un joc pentru oameni mari. Pe site este ?i un clasament al profiturilor în joc. Momentan conduc str?inii, pentru c? Admiral Markets activeaz? pe multe pie?e din regiune. Po?i vedea ?i clasamentul doar pentru România. Nu conteaz? dac? v? înscrie?i mai târziu, pierde?i primele runde ?i distrac?ia respectiv?, dar pute?i participa oricum. Premiul este de 100.000 de dolari reali în administrare pe FOREX, iar profitul f?cut ulterior cu ace?tia chiar î?i r?mâne ?ie.

forex_forexfight_admiral_markets_03_clasament_mondial.jpg

forex_forexfight_admiral_markets_04_clasament_rom.jpg

S? v? ar?t câteva ?iretlicuri ?i manevre înv??ate.

În primul rând instalarea. V? înscrie?i pe Forexfight.ro, vi se genereaz? un cont demo cu bani virtuali în el, apoi trage?i aplica?ia MetaTrader 4 (cu 5 n-a mers). Intra?i în aplica?ie, alege?i serverul AM-Demo ?i introduce?i loginul ?i parola primite. Ar trebui s? ave?i 5000 în cont, ca ?i cum ar fi banii t?i. De fapt, administrezi 100.000, diferen?a fiindu-?i dat? de traderul Admiral Markets.

forex_forexfight_admiral_markets_01_sigla.jpg

forex_forexfight_admiral_markets_05_detalii_cont.jpg

forex_forexfight_admiral_markets_06_login.jpg

Programul este complex, dar ave?i nevoie doar de dou? unelte. În primul rând, închide?i acele ferestre în care scrie Waiting to update, c? nu se actualiza nimic la mine, ?i redeschide?i-le prin File > New Chart. Eu m? uit pe graficele de EUR/USD, GBP/USD, USD/PLN (valut? polonez?, are varia?ie mare ?i deci po?i câ?tiga bine), EUR/PLN ?i pre?ul aurului raportat la dolar, adic? XAU/USD. Din butoanele cu M ?i H ?i D de mai sus po?i regla pentru fiecare grafic în parte durata de timp pe care vrei s? vezi evolu?ia perechii de valute.

Banii îi tranzac?ionezi prin op?iunea New Order. Ape?i Buy ?i speri s? creasc? ulterior ce-ai cump?rat. Comenzile curente î?i apar în partea de jos, unde po?i vedea pre?ul la care ai cump?rat, pre?ul actual ?i profitul t?u, pozitiv sau negativ.

forex_forexfight_admiral_markets_11_comanda.jpg

Po?i face bani de la un minut la altul, pentru c? evolu?ia este foarte rapid?. De exemplu, în fotografia de mai jos pute?i vedea c? am f?cut 2 euro profit cump?rând EUR/USD la 13:17 ?i vânzând un minut mai târziu, la 13:18. Apoi am pierdut 20 de euro doar testând ce face butonul Sell în loc de Buy. Noroc c? nu-s decât bani virtuali, nu? Evolu?ia valutelor este cea real?, direct din pia??.

Totu?i, ulterior, am cump?rat EUR/USD la pre?ul de 1.27800 la 13:25 ?i i-am vândut în acela?i minut cu 1.27808. Aceast? diferen?? de 8 sutimi de miime mi-a adus totu?i 16 euro profit. Ulterior am mers pe lir?/dolar ?i am cump?rat un lot la pre?ul de 1.59706 la ora 13:28 ?i l-am vândut câteva minute mai târziu pentru un profit de 41 euro (sau ce-or fi, nu sunt l?murit). Nu-i r?u pentru dou? minute.

forex_forexfight_admiral_markets_12_transferuri_initiale.jpg

Nu-i r?u pentru dou? minute, dar nu am timp s? urm?resc fiecare clip? a evolu?iei pre?ului. Alt? dat? am cump?rat GBP/USD cu 1.59728 ?i apoi pre?ul s-a dus în 1.59786, adic? profit pentru mine (pu?in, c? n-am cump?rat un lot întreg, ci doar 0,14 dintr-unul). Întrucât nu vroiam s? urm?resc evolu?ia, am modificat comanda ?i am inclus dou? valori suplimentare: acel S/L, adic? stop loss, la o valoare 1.59750. Dac? pre?ul scade sub aceast? valoare, se vinde automat, ca s? r?mân cu un pic de profit. Am activat ?i T/P, adic? Take Profit, pentru 1.59830, adic? un pre? care, dac? se atinge, atrage vânzarea lotului pentru c? vreau profitul (consider c? nu va cre?te mai mult dup? aceast? valoare).

forex_forexfight_admiral_markets_18_sell_stop.jpg

Cândva la ora 16:30 s-a atins pre?ul stop loss ?i s-au vândut automat valutele, eu r?mânând cu un profit micu?.

forex_forexfight_admiral_markets_19_tabel_mare.jpg

S? v? ar?t cum se poate face profit în func?ie de perioad?. În graficul de mai jos observa?i cre?terea dintre orele 15:11 ?i 16:00. Dac? a? fi cump?rat la primul moment ?i vindeam la al doilea, r?mâneam cu ceva profit.

forex_forexfight_admiral_markets_23_profit_m1.jpg

Dac? m?rim intervalul graficului, observa?i c? varia?ia anterioar? în acele 30 de minute este doar o mic? parte din ce-a fost anterior. De la ora 5 diminea?a ?i pân? la prânz, perechea GBP/USD a sc?zut foarte mult, deci dac? a? fi cump?rat diminea?a pierdeam bani pân? la amiaz?.

forex_forexfight_admiral_markets_24_profit_m5.jpg

M?resc iar??i domeniul ?i observa?i c? perechea a sc?zut ?i mai mult fa?? de ce valoare avea în 2 noiembrie. De asta e important de re?inut c? nu exist? câ?tiguri u?oare ?i c? po?i s? pierzi la fel cum po?i ?i s? câ?tigi.

forex_forexfight_admiral_markets_26_profit_m15.jpg

Mai jos este raportul USD/PLN. Observa?i ce cre?tere mare a avut peste weekend. Acolo s-ar fi putut face ni?te bani buni.

forex_forexfight_admiral_markets_25_profit_salt-620x279.jpg

Alt exemplu bun este aurul, uita?i ce evolu?ie mare între prânz ?i sear?.

forex_forexfight_admiral_markets_30_aur.jpg

Inapoi la ce-am tranzac?ionat eu, mar?i la prânz m-am gândit c? urmeaz? alegerile la americani, a?a c? USD va sc?dea. Am investit într-o pereche opus?, USD/PLN, unde a? putea câ?tiga dac? dolarul se va înt?ri (ulterior rezultetelor alegerilor, sper eu) ?i GBP/USD, unde dolarul e la numitor ?i deci devalorizarea sa îmi aduce profit. La început, când am cump?rat din ambele, eram pe pierdere zdrav?n?.

forex_forexfight_admiral_markets_28_usd_pranz.jpg

Seara, îns?, dolarul a sc?zut ?i mai mult, a?a c? perechea GBP/USD era pe profit frumos.

forex_forexfight_admiral_markets_29_usd_seara.jpg

Si întrucât e foarte posibil c? dolarul s? se înt?reasc? atunci când eu voi dormi, am configurat un stop loss la o valoare care totu?i îmi las? 100 euro câ?tig, apoi închid calculatorul ?i m? culc. Lotul USD/PLN îl las s? evolueze o zi sau dou?.

forex_forexfight_admiral_markets_31_profit_sl.jpg

Cum câ?tiga traderul, dac? tu pierzi bani? P?i ei câ?tig? din fiecare tranzac?ie, indiferent dac? tu faci profit sau nu. Cu cât sunt mai mul?i oameni care bag? bani în FOREX (cel real, nu jocul Forex Fight, c? am revenit la subiectul real), cu atât câ?tig? mai mult. De asta anumite firme promit câ?tiguri uria?e ?i rapide, ca s? atrag? mul?i oameni în sistem.

Important este s? con?tientiza?i c? nu se câ?tig? a?a, cu una cu dou?. Se poate câ?tiga, dar trebuie s? ai ni?te intui?ie ?i s? te pricepi un pic la economie. Iar câ?tigurile nu sunt uria?e, pentru c? nici riscurile nu sunt mari. Nu #m?lasdeblog pentru c? am descoperit FOREX.

Pentru distrac?ie, intra?i pe forexfight.ro ?i încerca?i s? scoate?i profit mai mare decât mine, s? vedem cine e mai tare. Ca aten?ionare, cei de la Admiral Markets mi-au spus c? îi vor contacta o singur? dat? pe cei ce se înscriu în joc, întrebându-i dac? au nevoie de ajutor sau alte informa?ii, dar e suficient s? zici NU ?i nu te bat la cap. Nu-?i d? nimeni buzna în via?? ca s?-?i ia banii cu for?a.

Apropo, sunt ?i c?r?i pe subiect, am r?sfoit unele care sunt matematic? ?i economie pur?, dar îmi place subiectul ?i sper s? am timp s? le citesc pe îndelete.

Sursa:

Cum am jucat pe FOREX » nwradu blog

Ce parere aveti ?

Link to comment
Share on other sites

Personal cred ca daca nu esti o entitate juridica cu un capital enorm de mare (ex. o banca), nu ai sanse foarte mari sa faci ceva cu forexu', pentru ca nu exista interes sa te pastreze in joc.

Link to comment
Share on other sites

@Che - Iti zic ca unui prieten,ia aminte de la o hiena batrana ca banii usor se fac doar murdarindu-te pe maini si nu tot ce zboara se mananca.

Nu am citit articolul si nici nu o voi face,iti pierzi timpul.

Daca vrei sa faci bani usor trebuie sa faci ceva ilegal. Banii vin usor,problemele,stresul si presiunea vor veni la fel de usor si repede.

Parerea mea e sa va luati gandul de la aceste cacaturi si va apucati de munca,fie ea pe net fie ea in viata reala.Daca mergeti pe conceptia ca munca e pentru roboti o sa va treziti la 30 de ani ca va tipa copilul de foame si o sa va loviti cu capul de pereti (asta daca veti fi capabili sa aveti o sotie intreaga la minte) sa muncesti nu e o rusine,sa ceri e o rusine.

Swag-ul si vrajeala nu platesc facturile,am mai zis si ma repet :))

Am tot vazut pe RST topicuri create de genul,cu parere de rau iti spun ca e 0,la fel ca cel de ieri cu "pariuri sigure" ... sau cel cu bubbles, s-a dovedit ca toate-s apa de ploaie.

Mai trebuie sa deschida unul un topic cum s-a imbogatit el din microjoburi cu referal si e tacamul complet.

Banii pe net nu se fac usor,ei se fac muncind in anii in care ai studiat fie la scoala, fie pierzand noptile si viata reala,asta e adevarata reteta a banilor "pe net".

Peace ma`fackers ! :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...