Jump to content
ZeroDoi

Bataie de joc emag & profitshare

Recommended Posts

Saptamana trecuta ca tot a fost black friday la noi am zis sa folosesc si eu platforma de affiliere a celor de la emag.

Asa ca am pus niste bannere pe site-urile mele si le-am lasat de vineri pana duminica.

Zilele astea m-am uitat si prin statisticile lor ...

Am avut 14 vanzari, din ce am calculat eu suma totala a produselor era de 2000 RON iar ei mi-au dat mie 28 RON :)), la m-ai toate produsele vandute am primit 1% .... e bataie de joc ... cu toate ca la ei pe site au scris ca au comision intre 1% si 10% ...

2e5ukvr.jpg

Nu stiu de ce foarte multa lume folosesc cacatul asta de afiliere de la ei si astia cu blog-urile am vazut ca si aia de la protv si cancan au folosit ...

---------------

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiMihai

"la ei pe site au scris ca au comision intre 1% si 10%" o talharie curata, asa e peste tot, zic mereu ca ai beneficii intre X% si X%, si cand colo primesti cel mai putin posibil :)). Poate ca asa este doar la romani, in alte tari poate primesc mai mult astia cu afilierile lor

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ati fost atenti. Comisionul pentru data de black friday a fost unic si anume de 1% la toate produsele. A fost anuntat clar atat pe mail newslatter cat si pe site-ul lor. Doar pentru data de black friday toate produsele au avut comision egal.

In schimb, in restul anului au comision de 10% la televizoare si telefoane si scade pana la 1-3 % pentru anumite categorii de produse.

Eu am tinut pe site un banner intre 4 si 4:30 dimineata ce a rezultat 10 comenzi, comision 74 lei, vanzari 7400 RON. La 4:30 l-am scos in ideea ca nu este profitabil. Apoi am stat si am realizat ca s-ar fi strans niste comision daca as fi promovat all day.

Cea mai buna strategie profitshare de retinut pentru la anul este sa pui un pop-up catre link-ul tau de referal in ideea in care cookie-ul vizitatorului este retinut 10 zile. Daca incepi sa il promovezi cu 7 zile inainte de data blackfriday, cu siguranta o sa te trezesti cu comisioane uriase.

qya1pk.jpg

10r1qtx.png

Puteti vedea ca si a 2-a zi o persoana a facut o comanda in urma cookie-ului retinut. Bannerul ce l-am folosit cu blackfriday a fost acela ce era activ si pe cinemagia cu background negru si pisica aia "atarnache" 1000x300 imediat sub mediul site-ului.

EDIT: "In ceea ce priveste politica de comisionare dedicata Black Friday 2014, se va aplica un comision unic de 1% pentru fiecare din categoriile de produse comisionate pana acum. Puteti vedea o detaliere a categoriilor de produse ce va vor aduce comisioane de 1% cu ocazia Black Friday aici (orice alta categorie de produse existenta in website-ul eMAG, care nu se regaseste in lista, nu va acorda comision in afiliere).

Toate conversiile realizate inainte sau dupa data de 22 noiembrie 2014 vor fi comisionate conform grilei standard, diferentiate pe categorii de produse."

Au specificat si faptul ca politica ramane neschimbata fata de 2013.

Link to comment
Share on other sites

@3mPtY "Daca incepi sa il promovezi cu 7 zile inainte de data blackfriday, cu siguranta o sa te trezesti cu comisioane uriase. "

Nu chiar. Din cate stiu eu, cei de la eMAG reseteaza prajiturelele Profitshare, in ziua de BF, pentru a evita spamul de pana atunci.

Este bine macar ca le lasa dupa. Asta inseamna ca poti sa faci ceva banuti mai tarziu si de pe urma click-urilor date de BF:

mcte0i.jpg

Edited by alexu
Link to comment
Share on other sites

cine e interesat de a fi advertizer contra comision sa dea pm (va face reclama la un site de produse bio contra 5-10% comision posibil chiar si mai mult depinde de cate comenzi aduce)

conteaza sa aveti un site legal (nu warez sau filme) si sa fie ceva trafic pe el.

ps: site-ul la care se va face reclama apartine unui client de-al meu deci nu am eu nimic la afacerea asta, e intre voi si el.

Link to comment
Share on other sites

cine e interesat de a fi advertizer contra comision sa dea pm (va face reclama la un site de produse bio contra 5-10% comision posibil chiar si mai mult depinde de cate comenzi aduce)

conteaza sa aveti un site legal (nu warez sau filme) si sa fie ceva trafic pe el.

ps: site-ul la care se va face reclama apartine unui client de-al meu deci nu am eu nimic la afacerea asta, e intre voi si el.

De ce nu accept? site de filme sau warez?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...