Jump to content
cotnariUK

[Tester] Short URL

Recommended Posts

Hello!

Recent am deschis un website de minificare URL, dar as avea nevoie de feedback. Momentan pagina nu are nici un fel de design, deoarece intai fac functionalitate. Deasemenea, crearea conturilor este greatuita, defapt tot serviciul e gratuit. Toti cei cu cont pot sa foloseasca APIul sau sa isi genereze link-uri si sa vada cate shares/comments/like are pe facebook si twitts pe twitter, linkul respectiv.

Cerinta mea e sa folositi websiteul si sa faceti critica "la sange" fiindca ma intereseaza sa stiu la ce va asteptati sa vedeti de la website si ce functii creedeti ca a-ti avea nevoie.

FIFO URL | First in, first out! URL

P.S. Sper ca nu am postat in sectiunea gresita.

Link to comment
Share on other sites

1. Asa cum au spus baietii mai sus, nu fa verificare pe http dar:

Daca nu pare a fi url atunci fa o pagina care sa afiseze input-ul original si sa aiba buton in pt deschiderea in browser (daca ala chiar vrea) precum si buton de copy -> ideal ar fi sa pui onload focus si sa fie selectat input-ul original, pt ca vizitatorul sa dea doar CTRL+C la deschidere)

2. Ai mai putea adauga urmatoarele optiuni (mai obtii view-uri):

2.a) Scan url first -> sa-i scaneze adresa de malware (poti gasi ceva serviciu online free sa te ajuti de el)

2.B) View first -> Sa genereze un screen shot la pagina ca utilizatorul sa poata vedea pe ce o sa merga mai departe daca o sa vrea acest lucru

3. Foloseste ajax si focus onload

Link to comment
Share on other sites

1. Asa cum au spus baietii mai sus, nu fa verificare pe http dar:

Daca nu pare a fi url atunci fa o pagina care sa afiseze input-ul original si sa aiba buton in pt deschiderea in browser (daca ala chiar vrea) precum si buton de copy -> ideal ar fi sa pui onload focus si sa fie selectat input-ul original, pt ca vizitatorul sa dea doar CTRL+C la deschidere)

2. Ai mai putea adauga urmatoarele optiuni (mai obtii view-uri):

2.a) Scan url first -> sa-i scaneze adresa de malware (poti gasi ceva serviciu online free sa te ajuti de el)

2.B) View first -> Sa genereze un screen shot la pagina ca utilizatorul sa poata vedea pe ce o sa merga mai departe daca o sa vrea acest lucru

3. Foloseste ajax si focus onload

@behave zice bine. Totusi, punctul 2.a sa nu fie automat. User-ul sa poata verifica link-ul daca vrea.

Focus on load e obligatoriu.

Nu uita de auto select a link-ului generat.

Link to comment
Share on other sites

@sudo am doar lacrima lui ovidiu si vreo 3 sticle de cotnari (transport romania-anglia)

Multumesc pentru feedback, am notat toate cerintele, iar saptamana ce vine sper sa am timp sa le si fac. Deasemenea orice alte notatii sunt bine venite.

A reusit cineva sa incerce API-ul?

Deasemenea as vrea sa multumesc persoanei care a incercat XSS, dar daca vreti sa va jucati cu attacks, atunci va dau addresa de la celalalt server unde fac developmentul, configurarea serverlului e la fel doar cu mai putina securitate, pe serverul curent unde este websiteul am securitate la maxim (eg: brute force attack blocked IP 1 month, si alte metode de securitate) iar in plus de asta mai am 5 websiteuri active. In cazul in care reusiti sa il doborati serverul nu as vrea sa inchid websiteurile clientiilor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...