Jump to content
amprenta

Cum se mai fura pe la noi

Recommended Posts

Un om vinde o casa . Ii da cheile la nou propietar si ii zice maine vin sa iau mobila si aparaturile electrocasnice (frigider ,televizor ..etc )

A doua zi un tir de la firma de transport la usa omului , le deschide frumos

-Buna ziua suntem de la firma cutare , am venit dupa mobila.

Omu ii intreaba una doua , se uita le tir scria pe el firma de transport , le cere si niste legitimatii , aia ii flutura niste legitimatii pe la ochii , bun veniti si luati.

Incarca baietii tot , o zi buna nu stiu ce ..

Mai pe seara da fostu propietar telefon , omu vin sa-mi iau mobila ,

pai n-ai trimis un tir azi dimineata ? ce tirrrr ?

Si asa o ramas fara .. mobila si aparaturile erau de ceva valoarea ca pagubitu era si procuror .Probabil baieti aveau un pont ca asta trebuie sa isi ia mobila.

Cumperi telefon , cauti un vanzator de la tine din oras , ii dai o adresa unde sa vina . il astepti in fata blocului il iei la vorba juma de ora ce are telefonu cum are , card de memorie figuri .

Ii zici sa ti-l dea ca urci sa-i aduci banii , baiatu sta linistit in fata blocului ca stie ca n-ai pe unde sa fugi , tu iesi pe un geam de pe scara blocului de la parter /etaj 1 sau iesirea a 2 a blocului .Daca ii mai destept si nu te asteapta in fata blocului si vine dupa tine , te faci ca n-ai cheia si asta e , nu merge teapa pe ziua de azi.(bineinteles adresa,blocu le dai aproape la intamplare , adica te uiti dupa o a doua iesire , daca odata iesit ai pe unde fugi ..etc)

Primeste un baiat (major ) o bratara si un lant cadou (cam 40-45 grame in total).

Intr-o zi il agata o tiganca ,cat ii ceasu copile ?

Ii zice baiatu . No ca mi-ai zis asa frumos da sa-ti ghicesc in palma .

Ii ghiceste , ii face descantece de bogatie , de casatorie de toate ... la un moment dat zice pune bratara si lantul in carpa asta , fa nod ca toata viata numa de aur si bogatii sa ai parte . Pune baiatu mai face aia niste descantece si ii zice, iei carpa si pana acasa nu deschizi nodu ca orbesti .

Face asta cum ii zice , merge acasa , cand deschide 2 pietre . (baba probabil mai avea o carpa inodata la fel , si cand n-o fost atent o facut schimbu ) .

3 intamplari reale de la mine din oras

Link to comment
Share on other sites

Pff cat de idiot sa fii sa le faci pe toate.La 1 as suna p-ala hai ba in mata iti iei mobila sau nu?La 2 as fugii sau daca nu i-as da` cu telefonu` in cap.La 3 i-as zice hai sa-ti ghicesc yo...vad ca a murit mata. Si-asa i-as satura de ciordeala :lol:

E usor de zis cand nu ti se intampla tie.

Daca te duce capul (si mori in casa de foame :-j ), poti elabora metode foarte destepte care sa dea senzatia de banalitate si sa nu le fie data nicio atentie ... cel putin pana cand se trezeste cutarescu' fara portofel/telefon.

Link to comment
Share on other sites

La 2 hai sa zicem ca poate m-ar face si pe mine unu.Da` la 1 si 3 nu prea cred.Cat de idiot as fii nu am lasat pe nimeni sa-mi "ghiceasca in palma" + ca la prima i-as zice aluia cu tiru` ai venit sa iei mobila?Ia stai sa-l sun pe domnu` X sa vad ce si cum :wink: Cat despre muritu` in casa de foame.Mori de foame in casa doar daca iti e prea lene sa muncesti.Nu te obliga nimeni sa muncesti.Vrei sa ciordesti baga mare da` sa fii sigur ca daca esti prins e vai de tine.Si-am vazut tigani d-aia mici care furau de la ditamai matahalele si cand ii prindeau aia era vai de ei....Prin urmare prostia e "in floare".

Link to comment
Share on other sites

mi-a spus si mie cineva (nu cred ca fabula) cum in grecia i-a vandut un marocan un aparat de fotografiat. i-a aratat ala ce face...cum face...cat de tare e, l-a bagat intr-o cutie si cand i l-a dat, a schimbat cutiile. acasa a vazut ca avea un aparat d-ala de jucarie....

Link to comment
Share on other sites

Prima e interesanta si e o faza la care multi ar putea pica in capcana.Am mai auzit si eu faze de astea,tzepe de-a dreptu mari.Daca legitimatia arata bine,omu' a pus botul si i-a lasat sa incarce in tir totul :lol: .Dar totusi ma gandesc de unde stiau aia ca fostul proprietar nu si-a luat inca mobila..:-j .Si totusi poate a fost o incercare de smecherie a fostului proprietar al casei,care poate se gandea ca isi ia mobila + contravaloarea ei.2x bani.. in fine

A doua e de nici o culoare.Adica,cat de prost sa fi sa ii dai lu unu telefonul sa mearga pana sus in apartament sa iti aduca banii?FOARTE PROST.Ori mergi cu el sus,ori ii zici sa iti aduca banii jos si tu il astepti cu telefonul.

A 3-a e chiar tampenie..foarte mare tampenie.ar trebui sa nu ai pic de creier ca sa crezi o tiganca de aia ce ghiceste prin carti si sa iei asa tzeapa.La o astfel de siretenie ar fi cazut in capcana 1 din 100 ,iar acela 100% credincios ca altfel nu ar fi crezut partea cu "nu deschide pana acasa ca orbesti" :lol::lol: .EVIL FORCES! :lol:

Link to comment
Share on other sites

A 3-a e chiar tampenie..foarte mare tampenie.ar trebui sa nu ai pic de creier ca sa crezi o tiganca de aia ce ghiceste prin carti si sa iei asa tzeapa.La o astfel de siretenie ar fi cazut in capcana 1 din 100 ,iar acela 100% credincios ca altfel nu ar fi crezut partea cu "nu deschide pana acasa ca orbesti" :lol::lol: .EVIL FORCES! :lol:

a patit-o si un prieten de al meu la mare...cu o bancnota de 50 de lei. deci se poate. nu cred ca a fost singurul :)

Link to comment
Share on other sites

tiggancile astea (sa ma scuze conquiztadoru :D ) au metode de furat la tejghea, toti vanzatorii pana nu se frig odata nu invata. Deobicei scot o bancnota mare si cer ceva ieftin. Raspuns "Nu am sa-ti schimb!!!" fara sa intorci capul. Sau cer ceva de pe raftul de sus din spate (la farmacii deobicei). Raspuns, uitandu-te in continuare in ochii lor: "sunt cutii goale, nu avem".

Pentru ca in primul caz vin inapoi cu produsul ca "au gasit mai ieftin" sau isi schimba opinia si iti trantesc produsul si restul, vor bancnota dar daca nu ii numeri pe loc observi ca ti-au dat alt rest. In al doilea te cauta la raftul din fata.

Sunt cazuri cand iti numara in fata banul, tre sa il numeri si tu dupa, pentru ca sigur e palmat ceva. A patit-o cineva cand clientul i-a numarat o data, lipseau 50 mii. Tipa la ghiseu ii numara din nou (reactie la care nu se astepta). La care ii cere banul, mai scoate 50 mii si iar ii numara si ii da. Vanzatoarea ii mai numara odata, lipseau 500 de data asta. :shock:

Link to comment
Share on other sites

prima e frumoasa

a doua e pentru copii de astia mici

si a 3 e legenda fratilor

am patit si eu cand avem vreo 10 ani

dar e foarte veche de vreo 10 ani si mai mult

mie mi-au facuto cu un lant(lantic de argint)

a zis sa nu bagi mana in buzunar pana nu ajungi acasa

am bagat mana dar aia deja disparuse pana m-am uitat eu

in primul rand tiganii au o gramada de metode de furat

ramai tampit cand le auzi

dar ei au victimele lor,voi ziceti ca nu ati sta sa va ghiceasca in palma sau in pula dar gasesc o gramada de prostii

acum o saptmana am vazut cand vindea la un pensionar un ghiul

cica de aur:)))

Link to comment
Share on other sites

acu a fost vrajit si un preten de-al meu, ca si-a luat minge si a dat-o pe un ghiul acu cativa ani. Desi trageam de el sa mergem. Pan la urma s-a dovedit ca era intr-adevar aur (era si marcat) numai ca nu-l cumpara nici un bijutier ca era aur roshu sau rusesc sau ca era indoit cu cupru, nu mai stiu explicatiile unui bijutier, a fost demult.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...