Jump to content
neox

WarDriving

Recommended Posts

apreciez munca de pana acum dar..nu inteleg de ce te-ai luat dupa ce zicea unu ca.. mai bine faci tutorialul in notepad.. ti-e cumva rusine ca nu stii romana perfect ?!

parerea mea e urmatoarea.. vorbeste cum stii tu.. e normal sa nu mai stii limba romana perfect dupa 20 de ani de stat in germania.. iti garantez ca sunt multi care s-au nascut si au trait 20 de ani in romania si se exprima de 10 ori mai prost.

eu nu cred ca nu te-ai facut inteles in ceea ce faci..

deci: fai tutoriale ca cele de dinainte..

bafta.

Link to comment
Share on other sites

iti garantez ca sunt multi care s-au nascut si au trait 20 de ani in romania si se exprima de 10 ori mai prost.

eu nu cred ca nu te-ai facut inteles in ceea ce faci..

Vezi zona Harghita, Covasna, Tg Mures... Sunt oameni care stau de-o viata in Romania, si au nevoie de translator Maghiar-Roman si vice-versa ;)

Link to comment
Share on other sites

iti garantez ca sunt multi care s-au nascut si au trait 20 de ani in romania si se exprima de 10 ori mai prost.

eu nu cred ca nu te-ai facut inteles in ceea ce faci..

Vezi zona Harghita, Covasna, Tg Mures... Sunt oameni care stau de-o viata in Romania, si au nevoie de translator Maghiar-Roman si vice-versa ;)

aia-s unguri, tu ii consideri romani???

Link to comment
Share on other sites

Legal, da..Majoritatea sunt nascuti in Romania. Moral, sunt unguri.. si am boala pe ei :) .. Nu concep sa stai intr`o tara de cand te nasti, si sa nu`i stii limba.. si nu numa atat.. da` sa te si incapatanezi sa nu o inveti. Fata de ungurii de la mama lor din Ungaria, nu am nici un resentiment... (tin sa mentionez ca si eu am radacini maghiare.. bunica-mea e unguroaica-unguroaica, da` de aia tot vorbesti limba romana ca orice alt roman ;) )

Am la facultate, un coleg.. de prin covasna.. nu stie o boaba de romana... nici macar la nivel conversational. In paralel, e o tipa din Estonia, care dupa 3 luni de stat in Romania, a vorbit limba la mai mult decat nivel conversational. Si ca si 'dificultate' sunt aproximativ la fel fata de limba materna, pentru ca maghiara cu limba estoniana sunt dialecte apropiate, gen.. limba romana cu italiana.

Link to comment
Share on other sites

Si ca si 'dificultate' sunt aproximativ la fel fata de limba materna, pentru ca maghiara cu limba estoniana sunt dialecte apropiate, gen.. limba romana cu italiana.

Bullfish...maghiara se mai aseamana doar cu finlandeza...apartinand de familia lingvistica fino-ugrica. Estonienii, letonii si lituanienii tot slavi raman :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...