Jump to content
XoddX

Cât de ușor te spionează NSA prin Internet și smartphone

Recommended Posts

Cât de u?or te spioneaz? NSA prin Internet ?i smartphone

iphone-6-si-iphone-6-plus-1170x644-e1429724892300.jpg

Informa?iile pe care Edward Snowden le-a oferit lumii s-au dovedit aur pentru a în?elege cât de spiona?i suntem. Nu s-a terminat acest flux de date, iar cele mai noi arat? c? americanii ?i britanicii se descurc? atât de bine la a ne spiona, încât fac mi?to de alte state c? nu pot la fel.

Spionii americani de la NSA lucreaz? îndeaproape cu cei britanici de la GCHQ, iar noile informa?ii care au ap?rut în publica?ia „Der Spiegel” arat? c? sunt atât de siguri pe ceea ce pot afla, încât î?i permit ?i glume la adresa altor ??ri.

În noile documente se arat? ?i c? Alian?a Five Eyes, adic? Marea Britanie, Canada, Australia, Statele Unite ale Americii ?i Noua Zeeland?, este capabil? s? exploateze metodele folosite de adversarii s?i. Asta înseamn? c? poate s? le fure uneltele de atac cibernetic, tehnicile, le poate afla ?intele ?i s? atace înaintea lor.

Unul dintre aceste cazuri e când NSA a reu?it s? intercepteze un atac asupra Departamentului de Ap?rare al SUA, i-a g?sit sursa în China ?i a putut afla mai multe despre planurile chinezilor, inclusiv unul care presupunea infiltrarea în bazele de date ale Organiza?iei Na?iunilor Unite.

Dincolo de a folosi citate din filme pentru a face mi?to de opera?iunile altor ??ri – spre exemplu, I drink your milkshake din filmul „There Will Be Blood“ -, agen?ii GHHQ au un mare succes ?i în exploatarea aplica?iilor mobile printr-o unealt? denumit? BADASS. Ei pot ob?ine informa?ii din metadatele schimbate între dispozitivele utilizatorilor ?i re?elele de publicitate sau companiile de analiz?.

Un alt mod, conform The Verge, prin care spionii au acces la datele de pe un iPhone, spre exemplu, recunoscut pentru standardul mai ridicat de protec?ie în fa?a spionatului fa?? de alte telefoane, este prin computerele la care îl conectezi. Datele acestea sunt din noiembrie 2010, iar Apple a oprit accesul aplica?iilor la UDID (n.r. – Unique Device Identifier) în mai 2013 tocmai pentru a proteja intimitatea utilizatorilor. Înainte de a face asta, GCHQ ?i NSA erau capabile s? urm?reasc? un dispozitiv dup? acel cod unic ?i s? aib? acces apoi la datele sale printr-un computer pe care îl exploatau.

Der Spiegel scrie c? agen?ii se poart?, de cele mai multe ori, ca cei dintr-un film prost sau un thriller supraestimat. „E absurd: pe cât de ocupa?i sunt s? spioneze, pe atât de spiona?i sunt spionii la rândul lor. Drept r?spuns, ei sunt ocupa?i constant s? î?i ?tearg? urmele sau s? creeze unele false“, scrie publica?ia german?.

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Adevarat dar totusi sa stam linistiti ca nus pierd aia timpul pe noi ! :))

Asta crezi tu ca nu isi pierd timpul cu noi, defapt singurul lucru pe care il fac baietii de la NSA este sa isi piarda timpul... :|

Tocmai asta ne face atat de vulnerabilii " a de ce tocmai pe mine ca-s atatia, nu am de ce sa imi fac probleme ca nu sunt singurul" si cand va prinde ca faceti prostii "vai domne de ce tocmai pe mine?"

Link to comment
Share on other sites

Asta crezi tu ca nu isi pierd timpul cu noi, defapt singurul lucru pe care il fac baietii de la NSA este sa isi piarda timpul... :|

Tocmai asta ne face atat de vulnerabilii " a de ce tocmai pe mine ca-s atatia, nu am de ce sa imi fac probleme ca nu sunt singurul" si cand va prinde ca faceti prostii "vai domne de ce tocmai pe mine?"

Te contrazic in mare parte.... pe voi va toarna pentru ca sunteti cu gura mare... si e plin de sifoane si garda pe aici.... sa fim seriosi... cand vine garda peste voi si va sperie cu zeci de ani de temnita ziceti si tata care ai supto daca v ati vedea de treaba , sti cum e vorba aia mutu fute pamantu , va garantez eu.. daca nu atingi puncte sensibile... nu mai da niciodata garda in tine , i ti pui un bestcrypt/truecrypt pe HDD stai pe un wifimobil (modem wifi cu sim) il ti si tu afara din casa s au la vreun vecin (nu ma luati cu triangulatie si etc ) degeaba i ti gaseste in casa un modem cu un sim pe care s au facut magarii daca nu pot sa ti decripteze HDD va spun din propria expierenta , sunteti prea paranoici.

Numai bine ... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...