Jump to content
amkulcsar

o combina poate suporta 4 boxe?

Recommended Posts

Vad ca singurul care are habar cat de cat e Tqcsu. Desi prima logica e daca combina aia e un intreg, cu boxele ei, evindent ca s-a calculat raportul perfect boxe combina, si subliniez, boxele ei. Nu ar trebui sa adaugi altele. De ce nu?

Pentru ca:

Imperdanta etajului final =6 ohm , evident si boxele au acelasi imperdanta. (vorbim de panasonik)

Imperdanta boxelor combinei sony philips=6ohm.

Ambele combine dezvolta o putere reala in jur de 35-40w/canal. deci boxele sunt compatibile.

Ce se intampla daca pui in paralel cate 2 perechi de boxe : in paralel omajul se imparte la 2 deci, etajul final(finalii) va trebui sa suporte o rezistenta dubla. ce inseamna asta?, nu e o foarte buna explicatie dar, gandeste-te la un bec legat la un fir cu cativa mm mai gros. dam drumul la bec, cablul se va incalzi putin, dar becul va functiona. punem inca un bec. Filamentul ambelor va fi mai gros decat cablul in sine. cine va suporta mai mult efectul Joule?(caldura emanata de trecerea curentului electric)? cablul nu?

Cam asa e si cu combina ta. producatorii care se respecta calculeaza etajul final sa fie la limita, la dublarea omajului. Deci e un rist 50/50 sa se arda finalii. Mai sunt multe de zis. depinde si de temperatura ambianta a aerului ce racesc finalii.

Un final bine racit, poate debita de 10 ori mai multa putere decat puterea de iesire garantata. dar ce te faci cu alimentarea? :))

e complex subiectul. daca le legi si serie, imperdanta creste, astefel combina avand si mai putin de suferit. dublarea impredantei face ca puterea sa fie dubla. 10 w la 4ohm =5 la o boxa de 2 ohm. Tine cont ca la dulblarea puterii de intrare la o boxa, presiunea acustica nu se va dubla si ea, va creste doar cu 3 decibeli. aproape ca nu simti.( abia la 10 vei simti ca o dublare de putere, adica iti trebuie de 400% mai multa putere)

Daca vrei sa se auda tare, de 2,3 ori mai tare ca toate alea 4 boxe, cauta boxe cu SPl peste 92db/w.(probabil alea au randamentul de vreo 82db/w si neparat omaj de 6 ohm. si asa nu omori nici combina si se aude si mai tare ca toate alea.

Sunt multe de spus. am incercat sa explic cat mai babeste, acum nu va luati de mine:)) daca este ceva neclar revii

Link to comment
Share on other sites

eu am o combina https://www.google.it/search?q=LG+FA+162+Micro&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAgQ_AUoAmoVChMI0667q4WSyAIVx38aCh2Sdwiu&biw=1366&bih=667 boxele originale le.am scos si am pus 5 dintre care 3 au 150 de W si 2 de cate 200 W merge tun de 2 ani incoace ! dar combina ta e prea veche sa iti suporte 4 boxe , acum depinde de cati W sunt boxele si combina !

Parerea mea sa iti pus 2 de 150 sau 100 pe ea , e de ajuns :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt sanse mari ca etajul final al acestui amplificator sa fie bazat pe niste circuite integrate TDA2050 in punte, in niciun caz nu scot 80W pe un canal ci maxim 10-15W reali.

Ti-au raspuns baietii cum sta treaba cu mai multe boxe, daca legi in serie 2 boxe cu impendanta de 4 ohm pe un canal amplificator le va simti ca 8 ohm, deci riscul de ardere a finalilor nu este asa de ridicat precum legarea in paralele care solicita foarte mult finalii si ii face sa se incalzeasca tare iar asta ducand la un brum si scaderea considerabila a volumului iar dupa un timp mai mare de ascultare arderea lor.

Recomandarea mea e sa lasi boxele originale si sa optezi catre un sistem audio mai puternic.

Edited by DigitalC
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...