Jump to content
helllboyyy

Amplificator audio clasa D (etajul final de amplificare)

Recommended Posts

Salut. Am achizitionat un amplificator cu etajul final ars. Transformatorul in el e de 2 ori 30v.in spate scrie ca consuma 500w/ 8 ohm. Urmeaza dioda de curent continuu, de unde pleaca un curent de 43v spre 2 condensatori tot de 43v/ 22.000uF /fiecare(sunt enormi).

Sunt pusi in serie, asfel rezultand la alimentarea finala un curent de 85v. (2 iesiri legate din aceiasi alimentare, fiecare iesire legata la cate unul din chiturile de amplificare) Am pus in bec de 220v 100w, si am masurat. Tensiunea scade doar cu 3,4 volti cand acesta este alimentat.

Intrebarea e ce chit m-ati sfatui sa ii pun? un fet 400 si sa-l fac mono? rezista la 85v alimentare?

Am gasit cateva super alternative

Amplificator audio - MODUL AMPLIFICARE 2X380W - Okazii (156732069)

Market InfoElectronica - detalii produs FET400 - mono 400W din Magazinul PsC-Audio

Interesant tare am mai gasit un kit clasa D de 1 kw. la 2 ohm... foarte foarte ieftin... nu-mi spuneti de alimentare fiindca cu timpul o sa-i iau un traf pe masura

Kit Amplificator audio Classa D 1KW Arad • OLX.ro

video test

Alta alternativa ar fi sa-i pun 2 kituri cu TDA7294 fiecare cu cate 2 integrate in punte, total 4.

Pentru alimentare as putea sa pun cate un condensator pe fiecare canal in paralel? astfel fiecare alimentare ar avea cam 43v? Producatorul spune ca tda-urile alea se alimenteaza ±10V÷ ?±35V. Daca il leg de un radiator mare plus ventilator face fata? Nu vreau sa investesc multi bani

Link to comment
Share on other sites

Mai intai pentru ce vei folosi acest amplif ?

Daca ai de gand pentru 2 boxe de podea cu cate 3 cai, mergi pe FET-uri. FET-urile daca le racesti nu ai treaba, un senzor de caldura pe radiator, rezistente de wattaj de 2 oameni in alimentare etc.

Cu TDA-ul mergi daca folosesti 4-6 boxe mai mici, cu 2 cai, si nu foarte puternice.

Daca esti Bucuresti, mergi pe Str. Maica Domnului ca iti zic baietii ce poti sa pui in functie de ce ai si ce vrei sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...