Jump to content
Deta

Microsoft Word 2007 inserare simboluri

Recommended Posts

Nu stiu daca este posibil dar totusi intreb pe cei care se pricep foarte bine la word 2007 daca cumva se poate sa imi puna automat simbolurile cand scriu.Am vreo 20-30 de pagini si chiar nu as vrea sa pun la fiecare 3 cuvinte cate o caciula ca ar fi foarte mult timp care nu mi-l permit + ca e ssi enervant chiar daca iti pui si shortcuturi.Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un macro pt Word sa inlocuiasca cuvintele sau parti din cuvinte gen "atata" cu "atâta" daca la asta te referi. Dar dai doar un record macro si faci find+replace cu secvente din cuvinte care apar mai des in limba romana. Si pui deoparte fisierul normal.dot sa nu il pierzi la o instalare. Dezavantajul e ca oricum va trebui sa parcurgi din nou textul pentru diverse exceptii.

Nu mai stiu cum l-am lucrat, e mai vechi. In general combinatii "ati" devin "â

Link to comment
Share on other sites

Problema rezolvata, se pare ca este un program care face acest lucru si care se numeste autocorect de pe www.softset.ro. Multumesc oricum pentru ajutor.Intamplator l-am gasit, ca nu cautam programul acela ci doar cum sa pun languageul, dar am dat de el si ma bucur ca ma scuteste de ore pierdute si corecteaza foarte rapid.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...