Jump to content
sadicool

Caut programator

Recommended Posts

Buna seara,

Am sa incerc sa concentrez totul intr-un singur post, doar ca sa nu fac duble posting in sectiuni diferite.

[Partea de lamurire/intrebari]

As dorii sa realizez un magazin online sau mai multe , asta ramane de vazut si am ceva intrebari catre voi .

Am un cateva hosturi shared , am tot citit despre cei de la OVH si lucruri bune si mai putin bune.

Aveti experiente cu acest provider ?

Ma gandeam sa achizitionez un vps de la ei pentru inceput, nu stiu daca e cea mai buna solutie, totodata si economica, pentru viitorul magazin online . Clienti pe care as dorii sa ma axez eu sunt cei din Romania, ei au servere in franta [afara tari], pentru o viteza cat mai buna ar fii indicat un vps din romania? sau altceva.

Stiu ca in determinarea vitezei sunt mai multi factori : tema / poze [dimensiunea acestora] / ce exista pe front page [cod-html.php]

Partea de poze ar trebuii sa o gazduiesc in alta parte, sau sa incerc ceva lazy upload de pe wp.

[Partea de job]

Am mai multi furnizori pe care doresc sa ii integrez intr-o singura platforma.

Magazinul momentan este pe o platforma free de mageto.

Am inteles ca se poate realiza o scrapuire/ interogare a produselor furnizorilor prin diverse websiteuri/tool-uri[kimono-import] samd.

In magazinul online as dorii sa introduc 3 furnizori.

Furnizor 1 are aproximativ 600 de produse sau mai multe

Furnizor 2 are aproximativ 100-200 de produse

Furnizor 3 are aproximativ 5k-10k de produse.

Furnizorul 1 si Furnizorul 2 imi ofera acelasi segment de produse , furnizorul 3 are o gama mult mai diversificata.

Ulterior importului de produse in magazinul actula, probabil ca va fii nevoie si de o modificare a temei deja existente , pentru ca am chelit-o de ceva functii :), am nevoie de niste feed-uri pentru a le putea implementa in comparatatoarele noastre de preturi .

Nu stiu cum se prezinta acest proiect pentru voi, de mici dimensiuni sau de mari dimensiuni, dar mi-as dorii niste evaluari de preturi sa stiu unde ma incadrez si eu cu bugetul.

As dorii sa gandim impreuna un cashflow, pentru ca sunt constient ca orice timp costa, dar o plata in avans nu am sa fac pentru ca sunt satul de binevoitori nostri tepari.

Probabil ca va fii un proiect de lunga durata.

Pentru mai multe detalii, va astept cu pm si cu oferte eventual.

Va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Salutari.

1. Magento, ca si solutie de e-commerence, necesita foarte multa antentie atunci cand vine vorba de configurarea serverului. Multi ar spune ca sunt un hater borat, dar intotdeauna am preferat platformele construite direct dupa nevoile clientilor. Poate pentru inceput, pentru a testa cum este 'piata', a-i putea incerca Wordpress, mai apoi migrand spre magento sau ceva custom. Evident, ceva custom te-ar costa bani in plus.

2. In functie de furnizor se poate determina cum va fi facut data-scrapingul. Sunt destul de multe persoane pe-aici ce se ocupa cu asta pe siteurile de freelancing. Volumul de munca variaza de la site la site si este afectat de informatiile de care ai nevoie.

3. Importul in magazinul actual poate fi facut direct in DB.

Proiectul nu e ceva de 'mici dimensiuni' dar nici ceva extravagant. Totul se rezuma la ceea ce ai si ceea ce doresti intr-un anumit timeframe.

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam si la renuntarea la tot ce inseamna magento si sa trec pe un open cart , care probabil este mai maleabila.

Momentan magazinul este pe magento cu o tema pusa si cu 300 de produse in el.

1 furnizor il are pe opencart celalalt custom, furnizorul 3 este in magento :)

Pe cine intereseaza o putem lua eventual treptat. Furnizorul 1-2-3.. samd

Nu as vrea sa dau de lucruu la altii cand pot sa va dau voua, poate cineva chiar are nevoie de lucru si este dispus.

Link to comment
Share on other sites

"Am un cateva hosturi shared , am tot citit despre cei de la OVH si lucruri bune si mai putin bune.

Aveti experiente cu acest provider ?"

Personal am avut experiente neplacute cu OVH CA (Canada) in urma cu o luna am achizitionat VPS Classic 3 si licenta la Plesk. Am facut plata cu cardul, am astept confirmare plata 2 zile, dupa asta am mai asteptat inca 1 saptamana (7 zile intregi) ca sa aflu ca nu au servere disponibile si sa astept pana cand se elibereaza unul, am amentintat la telefon ca cer refund iar dupa 6 ore am primit detaliile de conectare la server cu toate acestea licenta plesk nu exista.Au mai tinut inca 1 saptamana cu licenta plesk pana cand am cerut refund la bani si inca astept sa vina.

Am trimis multe tickete pentru licenta plesk sa o adauge in panelul lor iar ei imi recomandau sa cumpar CPanel.

Asta a fost "patania" cu cei din Canada, raspund rapid la telefon dar support-ul lor este echivalent cu 0 pentru fiecare problema o dau ca "Voi "escalada" aceasta problema cu Managerul" "Voi escalada aceasta problema cu cei de la retea".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...