Jump to content
Nytro

PHP , HTML , Perl ... Programare sau Scripting ?

Recommended Posts

Nici mie nu imi place faptul ca exista o diferenta intre scripting si programare .

Ar fi cel mai bine , daca ar fi considerate toate limbaje de programare , nu decat cele compilate in cod masina .

Dar , pana la urma :

- limbaj de programare = limbaj care necesita compilare si care este interpretat de sistemul de operare , nu de vre un program .

- limbaj de scripting = limbaj care nu necesita compilare , care are nevoie de un alt program pentru a rula

- alte limbaje = nu stiu daca mai exista si aceasta categorie , in ea as incadra Java , dar Java dupa parerea mea e unul dintre cele mai puternice limbaje de programare , chiar daca are nevoie de un interpretor .

Link to comment
Share on other sites

Dar , pana la urma :

- limbaj de programare = limbaj care necesita compilare si care este interpretat de sistemul de operare , nu de vre un program .

ai citit undeva? ca eu nu am gasit nicaieri aceasta definitie. Doar aceeasi polemica pe un alt forum. Nu am gasit nicaieri ca limbaj de programare=compilare.

Un limbaj de programare este un set bine definit de expresii ºi reguli (sau tehnici) valide de formulare a instrucþiunilor pentru un computer.

...

Pentru executarea unui program scris într-un limbaj oarecare, existã, în principiu, douã abordãri: compilare sau interpretare.

Shell-ul din Unix este mai puternic decit analogul lui (command.com) din MS-DOS, fiind chiar un limbaj de programare (are structuri de control de genul if...

Ideea e ca peste tot se vorbeste de limbaj de programare, limbajele interpretate sunt declarate limbaje de programare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...