Jump to content
Cip2k

Salutare!

Recommended Posts

Buna! Ma numesc Ciprian, am 16 ani si m-am inregistrat in aceasta comunitate datorita sugestiei unui prieten. Sunt elev la Colegiul National Spiru Haret, Matematica-Informatica, clasa a X-a, iar modalitatile de predare sunt de toata jena. Intodeauna mi-a placut matematica si am fost familiarizat cu ea, iar o alta pasiune a mea a fost programarea. De asta am decis sa ma duc la acest liceu.

Din pacate n-am putut invata datorita colegilor mei, sunt foarte slabi si din aceasta cauza n-am putut trece la C++ si am facut doar pseudocod. Abia acum am cateva ore de C++ si abia, abia inaintam. Am fost bleg de am ezitat sa invat in unele cazuri. Zbarna mea nu mai proceseaza ca inainte (Prea mult CS:GO, fute-m-as in el de joc), dar acum vazand ca nu mai stiu sa fac problemele am o motivatie: de a reincepe si a reinvata.

In clasa in care ma aflu suntem doar 2-3 persoane care avem interese in IT, restul sunt total pe langa sau deloc interesati si fiind intr-un numar foarte mare m-au tras si pe mine in jos.

Problema este ca nu stiu pe cine sa dau vina... Ori pe mine, ori pe clasa in care sunt... In mod normal in anul IX "ar fi trebuit" sa facem cateva luni de pseudocod si apoi sa trecem la C++. Imi fac foarte multe griji pentru viitor, nu vreau sa am probleme la bac mai ales la informatica. Oricum, principalul care as vrea sa il invat este C++. Eventual dupa sa mai invat si altele.

A mai fost cineva intr-o situatie ca a mea? As vrea tare mult sa pot invata si practica de acasa si eventual sa mai practic si la liceu. Sa-mi testez ablitatile acumulate din propriile-mi lecturi cum ar veni. Un alt foarte mare dezavantaj este ca stau foarte prost cu engleza.

Voi cum v-ati inceput cariera in lumea programarii? Mi se pot da cateva advice-uri sa pot incepe sa invat C++ de la 0?

Edited by Cip2k
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Eram ca tine.

Programez de 4 ani. Nu-mi pare r?u. E o comunitate genial? dac? stii s? înveti de unde trebuie. Stai pe aproape c? ai ce înv?ta.

Sfaturi:

- invata engleza.

- tine pasul cu orele de la liceu, dar invata singur ceea ce iti place. (C++)

- iesi afar?, bea, fute, programeaz?, r?mâi totu?i cu capul pe umeri.

In rest, toate cele bune :)

S? nu ne entuziasmam prea tare ca viata ti-o mai ?i trage

Edited by MrGrj
Link to comment
Share on other sites

Multumesc, dar sunt praf la engleza :(

Pune mana si invata. In domenu' asta nu prea se practica dadaceala. Multi dintre noi au invatat din tutoriale in engleza, articole, cursuri etc.

-pluseaza engleza cat poti

-programeaza. Orice orcat, cum poti. Daca exersezi ai sansa sa inveti si mai tarziu sa te perfectionezi.

*nu te astepta la mare comunitate fantastica. Momentan RST-ul pare ca are alte interese.

Oricum Bine ai venit. Sper sa rezisti, bafta! Nu ezita sa ceri ajutorul (persoanelor mai "avizate" din comunitate)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...