Jump to content
wirtz

ANAF A INCEPUT NEBUNIA. DOVADA>

Recommended Posts

Stimate client,

Va informam ca in data de 27.11.2015 pe contul/conturile dumneavoastra deschis/e la ING Bank a fost instituita o poprire.

In situatia in care, in conturile deschise la ING, incasati venituri din salarii, alocatii, indemnizatii, sume provenite din proiecte/finantari europene sau alte fonduri care nu sunt supuse integral sau partial executarii silite prin poprire, va rugam sa ne contactati la numarul de telefon 021 402 83 91.

Poprirea are urmatoarele date de identificare:

Debitor: Tranca Marius

Organul de executare: Administratia Judeteana a Finantelor Publice Buzau

Suma poprita: 1410 RON

Suma poprita reprezinta Adresa nr. 171777 / 24.02.2010; Dosar exec 5092

Pentru informatii suplimentare in legatura cu cele de mai sus, va rugam sa va adresati organului de executare care a dispus infiintarea popririi.

Conform legii, fata de cele mentionate, va informam ca a trebuit sa indisponibilizam (restrictionam) contul/conturile dumneavoastra deschis/e la ING Bank pana la concurenta sumei poprite sus mentionate, urmand ca aceasta sa fie consemnata la dispozitia organului de executare.

Pe masura ce suma poprita va fi disponibila in conturile dumneavoastra, Banca o va transfera automat catre contul/conturile indicate de organul de executare.

Restrictia instituita pe contul/conturile dvs. se poate ridica doar dupa plata integrala a popririi sau in baza prezentarii in original a unei adrese de desfiintare a popririi emisa de organul de executare silita sau a unei hotarari emisa de instanta de judecata prin care poprirea este anulata.

In cazul in care detineti documentul de desfiintare a popririi, adresat de organul de executare catre ING Bank, este necesara prezentarea acestuia in original in orice Sucursala (agentie) ING Bank. Lista acestora poate fi consultata pe site-ul nostru la sectiunea Sucursale: http://www.ing.ro/ing/ro/Sucursale.html , iar programul de lucru este de luni pana vineri intre orele 9-16.

In cazul in care aveti nevoie de asistenta suplimentara, puteti contacta de asemenea ING Office Buzau Unirii Nord sau sediul central ING Bank la numerele de telefon 021/402.83.91 (Romtelecom), 031/406.83.91 (RDS), 0372/388.391 (Vodafone), 0374.138.391 (Orange)

P.S.: amenzi nu-s pt ca am achitat absolut tot inca de la inceputul anului cand am fost instiintat. am vb la banca si nici ei nu stiu. au zis sa revin miercuri cu un telefon pt a lua legatura cu biroul popriri. o sa revin cu un update saptamana viitoare.

aveti grija si voi. scoateti urgent banii de pe carduri si nu mai folositi bancile romanesti cei care va stiti cu "Datorii la un Stat De Cacat". Eu deja ma bag pe payoneer si WU.

Edited by wirtz
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hmm,

171777 / 24.02.2010; Dosar exec 5092

Ai primit ceva banii de la vro firma ceva prin 2009 ? ai mers si ai completat ceva declaratii pe la ANAF ( 220,200) ? din ce pare este o chestie mai veche, iar aia 1400 ron sunt impozit la o suma destul de mare ....

Sfatul meu este sa mergi la ANAF si sa le ceri sa iti spuna ce reprezinta suma respectiva.

Eu am patit ceva de genul asta cu o poprire acum ceva timp (vro 3 ani), prin 2011 am fost si m-am facut PFA, si a trebuit sa merg la ANAF sa completez niste declaratii, unde sa scriu c-am ce venit cred eu ca o sa am in anul acela, in prima faza nu am stiut ce sa trec acolo si am pus 3000 RON iar cand am ajuns la caserie jegul ala penal de femeie mi-a spus ca nu e bine, ca e prea putin, ca trebuie sa trec acolo salariul minim pe econimie si ca sa completez din nou foaia ca nu mi-o primeste si prostu de mine a trecut 12000RON si la cateva luni m-am trezit ca tre sa platesc vro 2500 RON impozit la banii aia pe care i-am declarat eu :) si am zis ca nu platesc si mi-au bagat majorari apoi popriri si pana la urma am achitat vro 4000RON in total :))

Edited by ZeroDoi
Link to comment
Share on other sites

absolut NIMIC nu am facut @ZeroDoi .... am avut doar amenzi pe legea 61 care nu se prescriu (luate pt scandaluri pe stadioane) si care le-am platit chiar anu asta la inceput. am chitante si tot, dar erau doar 400 lei.

p.s. la vremea respectiva nu luam un leu pe net. nici macar nu aveam paypal. pur si simplu aveam siteu, dar fara reclame, fara profit, fara abs nimic nimic. nu ma ocupam cu banii.

ce sfat ai? bag adsense pe WU si restul gen paypal la alte persoane sau payoneer?

Link to comment
Share on other sites

pai nici nu trebuie, sun direct la ING ca atunci au spus si dumnealor ca vor avea notificarea completa pt ce si dc. sunt chiar curios. ma stiu cu toate platile la zi si curat din toate punctele de vedere. insa uite cum te "iubeste" statul roman... ca sa nu folosesc alt termen.

Edited by wirtz
Link to comment
Share on other sites

ce sfat ai? bag adsense pe WU si restul gen paypal la alte persoane sau payoneer?

1. Sa nu uiti sa postezi aici pentru ce te-au "fript".

2. Pe WU sau payoneer nu iti ia impozit sau care e faza cu astea, explica mai bine, te rog ca sa stiu si eu ca foarte posibil sa am nevoie in viitorul apropiat ? Paypal nu face parte tot din aceeasi categorie ?

3. Cum adica sa bagi paypal la alte persoane ? Pai nu or sa plateasca aia pe numele carora e contul de paypal si tot acolo iesi ?

4. WU si payoneer sunt la fel de sigure ca si paypal sau risti sa nu mai scoti nici un ban de pe ele ?

5. Se poate face respingerea platii pe wu si payoneer asa cum se face si pe paypal si sa te trezesti ca iti iei teapa dupa ce vinzi ceva cuiva ?

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

pe Payonner primesti plati, de facut plati mai greu,in sa idea e alta, atasezi cardul payoneer la paypal, apoi trimiti banii din paypal pe payoneer, sau direct in Bank of America cu contul deschis prin payoneer,apoi mergi cu cardu la un bancomat si scotii banii, fara ca statul sa stie.

So, ne ia pe fiecare la rand sa platim aia 16%? Sau pe tine teau prins altfel?

Link to comment
Share on other sites

pe Payonner primesti plati, de facut plati mai greu,in sa idea e alta, atasezi cardul payoneer la paypal, apoi trimiti banii din paypal pe payoneer, sau direct in Bank of America cu contul deschis prin payoneer,apoi mergi cu cardu la un bancomat si scotii banii, fara ca statul sa stie.

So, ne ia pe fiecare la rand sa platim aia 16%? Sau pe tine teau prins altfel?

Si cu WU care-i faza ? Care-i diferenta ? Avantaje si dezavantaje ?

Dar cu skrill nu e bine ? De asta ce parere aveti ? Vad ca e la moda (sau cel putin mie asa mi se pare). Cu asta tot platesti la taxe si impozite ?

Link to comment
Share on other sites

Stimate client,

Va informam ca in data de 27.11.2015 pe contul/conturile dumneavoastra deschis/e la ING Bank a fost instituita o poprire.

In situatia in care, in conturile deschise la ING, incasati venituri din salarii, alocatii, indemnizatii, sume provenite din proiecte/finantari europene sau alte fonduri care nu sunt supuse integral sau partial executarii silite prin poprire, va rugam sa ne contactati la numarul de telefon 021 402 83 91.

Poprirea are urmatoarele date de identificare:

Debitor: Tranca Marius

Organul de executare: Administratia Judeteana a Finantelor Publice Buzau

Suma poprita: 1410 RON

Suma poprita reprezinta Adresa nr. 171777 / 24.02.2010; Dosar exec 5092

Pentru informatii suplimentare in legatura cu cele de mai sus, va rugam sa va adresati organului de executare care a dispus infiintarea popririi.

Conform legii, fata de cele mentionate, va informam ca a trebuit sa indisponibilizam (restrictionam) contul/conturile dumneavoastra deschis/e la ING Bank pana la concurenta sumei poprite sus mentionate, urmand ca aceasta sa fie consemnata la dispozitia organului de executare.

Pe masura ce suma poprita va fi disponibila in conturile dumneavoastra, Banca o va transfera automat catre contul/conturile indicate de organul de executare.

Restrictia instituita pe contul/conturile dvs. se poate ridica doar dupa plata integrala a popririi sau in baza prezentarii in original a unei adrese de desfiintare a popririi emisa de organul de executare silita sau a unei hotarari emisa de instanta de judecata prin care poprirea este anulata.

In cazul in care detineti documentul de desfiintare a popririi, adresat de organul de executare catre ING Bank, este necesara prezentarea acestuia in original in orice Sucursala (agentie) ING Bank. Lista acestora poate fi consultata pe site-ul nostru la sectiunea Sucursale: http://www.ing.ro/ing/ro/Sucursale.html , iar programul de lucru este de luni pana vineri intre orele 9-16.

In cazul in care aveti nevoie de asistenta suplimentara, puteti contacta de asemenea ING Office Buzau Unirii Nord sau sediul central ING Bank la numerele de telefon 021/402.83.91 (Romtelecom), 031/406.83.91 (RDS), 0372/388.391 (Vodafone), 0374.138.391 (Orange)

P.S.: amenzi nu-s pt ca am achitat absolut tot inca de la inceputul anului cand am fost instiintat. am vb la banca si nici ei nu stiu. au zis sa revin miercuri cu un telefon pt a lua legatura cu biroul popriri. o sa revin cu un update saptamana viitoare.

aveti grija si voi. scoateti urgent banii de pe carduri si nu mai folositi bancile romanesti cei care va stiti cu "Datorii la un Stat De Cacat". Eu deja ma bag pe payoneer si WU.

Asta insemna sa fii nationalist :) !! Treci pe servicii externe... RO e pierduta de mult in ceatza

Link to comment
Share on other sites

1. Sa nu uiti sa postezi aici pentru ce te-au "fript".

R: o sa aflu miercuri de la ING.

2. Pe WU sau payoneer nu iti ia impozit sau care e faza cu astea, explica mai bine, te rog ca sa stiu si eu ca foarte posibil sa am nevoie in viitorul apropiat ? Paypal nu face parte tot din aceeasi categorie ?

R: pe WU nu iti intra in contul poprit, nu au cum sa te vada.

3. Cum adica sa bagi paypal la alte persoane ? Pai nu or sa plateasca aia pe numele carora e contul de paypal si tot acolo iesi ?

R: adica din contul meu de paypal sa bag ce castig in alte conturi verificate ale unor prieteni/rude sa-mi dea banii in mana apoi dupa ce fac retragerea din conturile lor personale. logic ca nu te vede nici aici.

4. WU si payoneer sunt la fel de sigure ca si paypal sau risti sa nu mai scoti nici un ban de pe ele ?

R: WU si payoneer sunt sigure, ti-a explicat si baiatul mai sus.

5. Se poate face respingerea platii pe wu si payoneer asa cum se face si pe paypal si sa te trezesti ca iti iei teapa dupa ce vinzi ceva cuiva ?

R: aici nu stiu dar nu poate avea legatura cu ANAF sigur, doar de la vreo eroare.

Link to comment
Share on other sites

@FarSe

Deci conectezi contul de payoneer la contul de paypal, asta pentru a primi bani, mai "safe".

Dar daca vrei sa cumperi ceva cum faci ? Poti sa conectezi la paypal doua conturi si sa alegi pe care sa-l folosesti la platit si pe care la primit ca am vazut ca pe paypal nu te pune sa platesti TVA daca vrei sa-ti cumperi ceva dar de cumparat nu prea ai optiuni in payoneer si nici de WU nu sunt prea multe, deci cum faci ?

Apropo, se plateste vreo taxa ceva pentru WU/payoneer/paypal ? Taxe de transfer ? Taxe de intretinerea contului sau de deschidere/inchidere a unui cont sau altfel de taxe ?

Multumesc mult si scuze de putina deviere a subiectului !

Link to comment
Share on other sites

Nu are ma nici o treaba.

Poti scoate WU de la Posta Romana.

daca doream sa te intreb pe tine, te intrebam pe fb sau la tel :)))) insa l-am intrebat pe Costin si nu stie sigur. poate se gasesc aici oameni care au trecut prin aceste probleme... motiv pt care m-am adresat pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...