Jump to content
EX-98392

Cum sa invat python.

Recommended Posts

Cred ca titlul post-ului duce spre un cliseu tare greu de lamurit.

Sunt sigur ca mai sunt topic-uri asemanatoare pe forum, si totusi nu le-am gasit, din aceasta cauza.. am facut acest topic.

 

I. As vrea sa stiu de unde as putea incepe sa invat python, ar trebui sa citesc o carte? Daca da, imi puteti recomanda cateva? Poate niste tutoriale video?

M-am uitat peste documentatia oficiala, sunt multi termeni pe care nu-i cunosc si nici nu-i vad explicati..

 

II. Dupa ce am invatat basicele din acest limbaj, ce-ar trebui sa invat?

Am auzit de multe ori ca practica ajuta foarte mult la invatat, totusi, eu nu stiu ce sa practic, doar din lucrurile basice pe care le-am invatat sa creez un mic programel.

Cateva if-uri, un while loop si 2 mesaje... Nu ma satisface deloc ideea de a ramane stagnat la acest nivel pentru atat de mult timp neinvatand ceva nou.

Insa nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa ma arunc direct in lucruri avansate pe care nu le pot stapani momentan.

 

 

III. Sunt nelamurit cum as putea face un program cu interfata folosind python, am auzit de QT sau python-gtk, ce parere aveti?

 

IV. Python fiind un limbaj interpretat, cum l-as putea optimiza pentru toate platformele? Desigur vreau sa stiu cum as putea face un fisier din .py sau .pyc in .exe, pentru ca ... bineinteles va trebui sa fac programe pentru Windows.

 

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat raspunsului dvs. la acest topic!

Edited by EX-98392
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members
1 hour ago, EX-98392 said:

Cred ca titlul post-ului duce spre un cliseu tare greu de lamurit.

Sunt sigur ca mai sunt topic-uri asemanatoare pe forum, si totusi nu le-am gasit, din aceasta cauza.. am facut acest topic.

 

I. As vrea sa stiu de unde as putea incepe sa invat python, ar trebui sa citesc o carte? Daca da, imi puteti recomanda cateva? Poate niste tutoriale video?

M-am uitat peste documentatia oficiala, sunt multi termeni pe care nu-i cunosc si nici nu-i vad explicati..

 

II. Dupa ce am invatat basicele din acest limbaj, ce-ar trebui sa invat?

Am auzit de multe ori ca practica ajuta foarte mult la invatat, totusi, eu nu stiu ce sa practic, doar din lucrurile basice pe care le-am invatat sa creez un mic programel.

Cateva if-uri, un while loop si 2 mesaje... Nu ma satisface deloc ideea de a ramane stagnat la acest nivel pentru atat de mult timp neinvatand ceva nou.

Insa nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa ma arunc direct in lucruri avansate pe care nu le pot stapani momentan.

 

 

III. Sunt nelamurit cum as putea face un program cu interfata folosind python, am auzit de QT sau python-gtk, ce parere aveti?

 

IV. Python fiind un limbaj interpretat, cum l-as putea optimiza pentru toate platformele? Desigur vreau sa stiu cum as putea face un fisier din .py sau .pyc in .exe, pentru ca ... bineinteles va trebui sa fac programe pentru Windows.

 

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat raspunsului dvs. la acest topic!

1. incepe cu documentatia de pe site-ul oficial. Daca nu cunosti termenii, ii cauti si ii vei cunoaste.

2. fa aplicatii usoare, scripturi de manipulare fisiere / stringuri / etc. Joculete CLI-based si eventual mai joaca-te cu requests / urllib2/3.

3. Tkinter e cel mai folosit. Recomand si GTK(e putin mai greu)

4. Poti optimiza un program in momentul in care cunosti limbajul in care e facut :) Poti folosi, py2exe / pyinstaller etc pentru a obtine un .exe. Inca nu stii care e diferenta dintre .py / .pyc deci probabil ca nu stii multe lucruri care tin de acest limbaj. Start learning.

 

PS: inainte de a te apuca de un program, gandeste-te ce vrei sa obtii folosind acel limbaj / documenteaza-te daca e cel mai usor mod de a-ti satisface nevoile and go for it.

 

Dai o geana si pe-aici

Edited by MrGrj
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MrGrj said:

1. incepe cu documentatia de pe site-ul oficial. Daca nu cunosti termenii, ii cauti si ii vei cunoaste.

2. fa aplicatii usoare, scripturi de manipulare fisiere / stringuri / etc. Joculete CLI-based si eventual mai joaca-te cu requests / urllib2/3.

3. Tkinter e cel mai folosit. Recomand si GTK(e putin mai greu)

4. Poti optimiza un program in momentul in care cunosti limbajul in care e facut :) Poti folosi, py2exe / pyinstaller etc pentru a obtine un .exe.

 

PS: inainte de a te apuca de un program, gandeste-te ce vrei sa obtii folosind acel limbaj / documenteaza-te daca e cel mai usor mod de a-ti satisface nevoile and go for it.

Nu cred ca inteleg ce inseamna CLI-based, sau requests / urllib2/3, sau de unde le-as putea invata.

 

Multumesc pentru raspunsul acordat, m-a lamurit in mare parte.

 

Fiti liberi sa mai adaugati raspunsuri, voi fi la curent cu acest topic!

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

CLI = Command Line Interface. Puteai cauta pe google si aveai toate raspunsurile acolo. Prin asta ma referam sa scrii joculete fara interfata grafica (adica pe care sa le poti juca din "cmd").

Requests / urllib2 / urllib3 = module. De asemenea puteai sa cauti pe gogu' sa vezi despre ce e vorba.

 

De unde poti invata ? De oriunde man. E plin internetul.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, MrGrj said:

CLI = Command Line Interface. Puteai cauta pe google si aveai toate raspunsurile acolo. Prin asta ma referam sa scrii joculete fara interfata grafica (adica pe care sa le poti juca din "cmd").

Requests / urllib2 / urllib3 = module. De asemenea puteai sa cauti pe gogu' sa vezi despre ce e vorba.

 

De unde poti invata ? De oriunde man. E plin internetul.

Hmm, bine zis.

Cred ca asta voi face.

Link to comment
Share on other sites

Am o nelamurire. In unele tutoriale am vazut ca se foloseste:

print("Numele meu este {}".format(nume))

iar in altele:

print "Numele meu este %s" % nume

Care-s diferentele, si de ce difera?

 

P.S.: Scuzati dublu-post-ul !

Edited by EX-98392
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, EX-98392 said:

Am o nelamurire. In unele tutoriale am vazut ca se foloseste:


print("Numele meu este {}".format(nume))

iar in altele:


print "Numele meu este %s" % nume

Care-s diferentele, si de ce difera?

 

P.S.: Scuzati dublu-post-ul !

 

Python 3:

print("Numele meu este {}".format(nume))

Python 2:

print "Numele meu este %s" % nume

Din python 3, print nu mai este doar un macro ci este o functie si o apelezi ca pe o functie.

Invata python 3 pentru ca 2 o sa dispara eventual si 3 o sa fie suportat mai mult timp de acum inainte. Exista si un tool care se numeste 2to3 care iti transforma automat codul de python 2 in cod de python 3.

Sunt cateva diferente de sintaxa intre cele 2 versiuni.

Ca sa vezi ce versiune ai instalata poti sa rulezi dintr-un cmd: python -V

Asta daca ai binarul in de python in environment variables. Daca folosesti o distributie de Linux, ai deja instalat python, de obicei ambele versiuni.

 

In loc sa iti ceri scuze pentru post dublu mai bine da edit postului anterior, altfel o sa primesti avertismente.

Am observat ca nu stii sa folosesti google. O sa gasesti foarte multe resurse cautand pe google atunci cand ai probleme. Primii pasi cand inveti programare sunt din punctul meu de vedere:

1. invata limba engleza la un nivel in care poti sa ti o conversatie.

2. invata cum sa cauti informatiile de care ai nevoie.

 

Asta e cel mai importat la inceput.

 

Daca programul iti da o eroare, cauti eroarea pe google si ai zeci de raspunsuri pentru posibile cauze si snippeturi de cod care rezolva deja problema.

Daca ai fi cautat pe google:  "python print parentheses" ai fi gasit deja rezultatul pentru intrebarea ta inca din primele rezultate.

http://stackoverflow.com/questions/6182964/why-is-parenthesis-in-print-voluntary-in-python-2-7

http://stackoverflow.com/questions/25445439/what-does-syntaxerror-missing-parentheses-in-call-to-print-mean-in-python

etc...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

De ce vrei sa inveti python ? De ce nu Java, C , C# sau orice alt limbaj ? 

Nu invatati limbaje doar de dragul de a le invata. Intotdeauna incercati sa gasiti un scop, o motivatie. O sa va fie mult mai usor sa invatati in acest mod.

Vrei sa inveti python, ok , ce ai de gand sa faci cu python-ul ? Vrei sa faci un joc, un calculator matematic, ce doresti sa faci cu respectivul limbaj ?

Edited by tjt
Link to comment
Share on other sites

On 09.03.2016 at 9:32 PM, tjt said:

De ce vrei sa inveti python ? De ce nu Java, C , C# sau orice alt limbaj ? 

Nu invatati limbaje doar de dragul de a le invata. Intotdeauna incercati sa gasiti un scop, o motivatie. O sa va fie mult mai usor sa invatati in acest mod.

Vrei sa inveti python, ok , ce ai de gand sa faci cu python-ul ? Vrei sa faci un joc, un calculator matematic, ce doresti sa faci cu respectivul limbaj ?

 

Nu am un scop exact/prestabilit pentru care vreau sa invat python.

Vreau sa ma introduc in „lumea programelor/programarilor” si sa incerc sa fac cate ceva util.

De la mici joculete, la script-uri web, poate administrare baza de date, sau orice altceva folositor.

Mi se pare un limbaj de programare „puternic” si pare ca pot face multe cu el, asta-i principalul motiv.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...