Jump to content
alezu2000

achizitie laptop

Recommended Posts

Nu mai vorbiti in necunostinta de cauza. Cei care spuneti ca nu ati da atatia bani pe un laptop, folositi laptopul pentru coding si web browsing unde un laptop cu specificatii medii e suficient. Poate nu ati editat niciodata un banner >50 inch la 300 dpi sau poate nu ati folosit  niciodata after effects.

 

Dezavantajul la lenovo e calitatea slaba a materialelor din care e construit laptopul care ii dau si un aspect de replica made in china. Sa revenim la ceea ce conteaza cu adevarat, ce ai ales tu are doar specificatii decente daca vrei sa faci grafica si editare computerizata.

 

Pentru domeniul asta asta e ideal un pc + un monitor mare  sau te orientezi catre un model cat mai bun I-mac daca iti permiti.  Performanta intotdeauna costa.

 

Trebuie sa intelegeti ca laptopul, daca excludem cateva exceptii care oricum costa enorm, e un acesoriu foarte compact care oricate coolere ar avea se supraincalzeste si atunci performantele scad drastic. Laptopul nu este pentru editare computerizata avansata si nici pentru gaming. Companiile incearca sa vanda astfel de laptopuri pentru ca stiu cat apreciaza consumatorul ideea de portabilitate.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, sicilianul said:

Y50-70 are probleme cu LVDS-ul, face linii orizontale la inceput, aleatorii - dupa care "clipeste" din ce in ce mai des display-ul. Toate astea de la LVDS. 

 

In rest nu prea au probleme cu placa de baza, uneori mai vin cu HDD-ul, si cam atat... Sunt facute ok

Confirm treaba cu liniile orizontale si clipirile, am un y50-70 din septembrie...asta ar fi singura problema. Si incalzirea cateodata, se mai duce in 90 de grade cu procu (i5) cand ma joc mai mult de 2-3 ore...in rest nu am ce sa reprosez.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...