Jump to content
SGOTP

Persoane exceptionale in situatii exceptionale

Recommended Posts

Nu stiu cine a mai facut asa ceva sau daca e bine sau nu sa faca cineva ceea ce am eu de gand.

As fi postat topic-ul asta la sectiunea "Ajutor" dar din pacate pentru mine (probabil voi fi banat) si din pacate pentru administrator (probabil va munci sa faca doua click-uri din cauza mea) sunt un utilizator nou si nu am 10 post-uri. Nici nu dispun de timpul necesar pentru 10 post-uri, cel putin nu acum.

O persoana de moralitate indoielnica m-a atacat indirect, intr-un mod in care nu ma pot apara. Lucrez la o firma mica, care urmeaza a fi actionata in justitie. Vina imi apartine, am facut o greseala care mi-a fost iertata de catre angajator.

Dupa un search simplu pe google, am aflat cate ceva despre persoana asta, la care ma voi referi in continuare cu "Domnul X" (titlul unei melodii a celor de la IRIS). In continuare am de gand sa aflu cat mai multe despre Domnul X (date personale, adresa, numar de telefon, conturi bancare eventual - dar nu cred ca e cazul). Vreau sa-l fac sa traiasca o perioada cu impresia ca toata lumea isi bate joc de el. Nu am de gand sa fac nimic ilegal, nu intentionez sa fur sau sa ucid.

Am cateva idei cu legatura la ce-as face cu datele Domnului X, dar intotdeauna mai multe minti gandesc mai bine decat una. Deci astept idei si de la voi (ex. "as putea da un anunt la matrimoniale pentru gay care sa contina numarul de telefon al persoanei respective").

Ideea e luata dintr-un film pe care probabil multi l-ati vazut deja :)

Link to comment
Share on other sites

razbunarea e arma prostului ... dar cateo data este asa de dulce ;)

idei ce sa faci cu datele cuiva sun n pt ca e usor sa distrugi ceva e mai greu sa creezi ceva, de la date bancare la adresa si nr de telefon toate pot cauza neplaceri pe moment dar in ziua de azi BANUL e la putere, incearca sa iti canalizezi energia pe a aduna dovezi incriminatoare despre el si da-l in judecata ;) glumitele astea cu datele personale sunt pt incepatori + ca s-ar putea intoarce inpotriva ta ;) si decat sa dai bani pt glume mai bine iei bani pe cale legala

acum depinde si despre ce este vorba ce a facut el ce ai facut tu, sunt multe variabile in problema asta

Link to comment
Share on other sites

Nu merge chiar asa de usor cu dovezile si cu datul in judecata. Nu am vrut sa precizez, dar Domnul X e un peshte... prea mare de prins. A fost anchetat de Parchetul National Anticoruptie, mi se pare ca am citit ca a fost si arestat, dar e liber acum si e unul dintre cei mai bogati oameni din Romania.

Si el ce vrea sa faca? Vrea sa dea in judecata firma la care lucrez dintr-un motiv care v-ar face sa va tavaliti pe jos de ras.

Nu e vorba de razbunare.

Link to comment
Share on other sites

A fost anchetat de Parchetul National Anticoruptie, mi se pare ca am citit ca a fost si arestat, dar e liber acum si e unul dintre cei mai bogati oameni din Romania.

Tocmai ai descris juma` din politicieni... We need a better hint :)

Cat despre a afla detalii, probabil ca te-ar ajuta daca ne-ai desconspira numele... Sunt o gramada de baieti cu potential pe forumul asta ;) (motivul pentru care da firma in judecata ar putea fi un atu ;) )

Si, chiar daca poate fi vazuta ca nefiind la locul ei 'recomandarea/rugamintea'... As fi de partea domnului in treaba asta, si am eu rugamintea sa nu-l banati, si sa-i mutati thread-ul la Ajutor... Dupa exprimare iti dai seama ca nu are 14 ani, are o oarecare problema, si nu cere CQKiller-ul...

Link to comment
Share on other sites

Tocmai asta incerc sa evit. Sa va dau hint-uri. Deocamdata am doar 3 numere de telefon fix al firmei pe care o detine si un numar de fax.

Website-ul si adresa de e-mail al firmei nu trebuiesc atinse sub nici o forma, pentru ca am lucrat personal la website si exact din cauza acelui website omul vrea sa ne actioneze in justitie. Atat timp cat el ramane intact, n-ar avea nici o dovada ca sa sustina ceea ce vrea sa afirme el in instanta.

Presupun ca au cam apus vremurile cand puteai sa suni la o firma si sa te dai drept cineva care lucreaza acolo. Ce pot eu sa fac cu doua nr. de tel. fix si unul de fax?

Link to comment
Share on other sites

totusi, prea evaziv sa ne putem arunca cu idei...

Ma gandeam eu ca lucrezi la ceva de marketing, ai gresit ceva pe site, electoral vorbind? Presupuneam ca ai gresit in 100000 de afise electorale o litera, sau vreun articol de ziar inainte de a zice de site.

Macar da o idee ce nu i-a convenit? Deobicei un site se modifica dupa plac, nu se actioneaza in justitie.

Intr-adevar, orice atac e un motiv in plus, site prost securizat. Dar tot nu inteleg de ce l-a platit ca sa se trezeasca mai tarziu, presupun ca a cerut banii inapoi ca nu i-a placut ceva. Voi probabil i-ati spus ca situl a rulat, deci e produs de marketing deja platit pentru faptul ca a functionat.

Pan la urma tot in justitie se rezolva. Dar date personale despre domnul X (numele formatiei mi-a adus aminte de o doamna Y procesomana cu care am avut de impartit) se pot obtine de pe searchuri gogule, incercari de id-uri hi5 sau yahoo (nu cred ca e cazul lui) sau posibile inside informations de prin presa (as putea incerca ceva aici dar destul de greu, ma feresc de intrebari "de ce vrei sa stii" fara un scop bine definit).

PS un nr de fax? la o firma de bannere sau marketing (sau pizza) dai comanda prin fax ca vrei ceva de 2-20-200 milioane sa fie gata intr-o ora ca vii cu banii. Ceva sa consume materiale la greu intr-o ora. Doar de amuzament.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa ii faci rau exact cum ai spus tu ii poti pune numarul de telefon pe siteuri si in ziare de matrimoniale

Daca ii afli numarul de telefon mobil poti sa ii blochezi cartela

Tin minte ca acum vreun an era o metoda cu care ii incarcai numarul lui cu credit de pe telefonul tau

Si nush cum daca ii bagai gresit ii bloca cartela.

O sa ma interesez si daca mai e valabila asta iti spun exact cum sa faci pana diseara

Daca te ajuta cineva de aici poti sa ii strici calculatorul daca ii afli macar ID-ul

Ca sa iti bati joc de el poti sa ii afli adresa si apoi sa suni la Pizza si la Taxi si sa faci comenzi la el acasa =D

O idee misto ar fi sa pui faina intr-ul plic si sa il trimiti chiar prin posta ca sa para mai real si cand deschide plicul sa gaseasca un bilet in care sa scrie ca e Antrax :lol:

La fel de bine poti sa anunti politia ca e un jaf in desfasurare si sa-i dai adresa.

Daca vrei suna de la un telefon public sau de pe mobil pentru ca in Romania Politia inca nu are dispozitive de localizare a telefoanelor mobile.

Ideea e sa faci toate asta deodata ca sa il enervezi tare de tot.

Link to comment
Share on other sites

Foarte tare, frate! Ma inspiri. O sa tin minte sa fac asta cand o sa fie nevoie, deocamdata situatia s-a rezovlat pe cale amiabila, nu s-a ajuns nici la proces, eu nu mi-am dat demisia (pentru ca-s nesimtit si chiar daca as aduce firma in prag de faliment, tot nu mi-as da demisia), seful meu nu m-a concediat si totul e ok.

Imi pare o idee cam nebuna ca s-o pun in aplicare si cred ca ar fi nevoie de un imbold mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...