Jump to content
MIKE.01

Galaxy S5 nu mai recunoaste root-ul

Recommended Posts

Problema este urmatoare: atunci cand intru in SuperSu imi zice "root undetected" dar in schimb cand dau sa caut daca exista vreo actualizare noua la soft imi zice "the operating system on your device has been modified in an unauthotized way" deci sistemul inca mai vede ceva din root daca pot spune asa.

A mai intalnit cineva problema asta?ori are cineva habar ce este de facut?

Tin sa precizez ca telefonul functioneaza foarte bine. Ruleaza Android 6.0.1.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, MIKE.01 said:

Problema este urmatoare: atunci cand intru in SuperSu imi zice "root undetected" dar in schimb cand dau sa caut daca exista vreo actualizare noua la soft imi zice "the operating system on your device has been modified in an unauthotized way" deci sistemul inca mai vede ceva din root daca pot spune asa.

A mai intalnit cineva problema asta?ori are cineva habar ce este de facut?

Tin sa precizez ca telefonul functioneaza foarte bine. Ruleaza Android 6.0.1.

daca cumva i-ai scos root-ul dar upaterul vede ca telefonul a fost root-at? :(

Link to comment
Share on other sites

  • Moderators

S-a bușit ceva când ai făcut root (apk-ul nu era bun, nu a reușit să scrie ceva, a scris prost). Trebuie să-i bagi la loc un firmware oficial, după care să încerci din nou rootarea. Eventual încearcă alt apk pentru rootare.

 

Ca să nu ți-l mai vadă sistemul de operare că e rootat, încearcă Magisk Manager.

Edited by Dragos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si inca ceva. Daca vrei sa folosesti Magisk Manager, trebuie sa ai bootloaderul deblocat si sa ai recovery-ul stock inlocuit cu TWRP.

Si mai am o idee. Samsung o sa te lase pe Marshmallow (6.0)... Daca tot te pui sa instalezi TWRP, de ce nu treci pe un custom ROM? Exista LineageOS care este un sitem de operare aftermarket bazat pe AOSP, ce este foarte stabil, curat, si are tot ce trebuie. Daca ma uit mai atent au versiune si pentru telefonul tau (Galaxy S5). De ce sa nu folosesti Nougat si in curand Oreo si sa ramai blocat pe Marshmallow doar pentru ca asa vrea Samsung???

 

Pentru a afla cum instalezi recovery custom (TWRP), Magisk, si LineageOS, ai aici tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=5jK3JFDTVeQ , https://www.youtube.com/watch?v=Gpq4YS5L-UM

 

 

Buildurile oficiale de LineageOS sunt fara probleme, dar daca vrei sa fii 100% sigur poti consulta subforumul XDA-Developers dedicat telefonului tau. Ai grija sa fie versiunea corespunzatoare, din ce observ sunt mai multe variante de S5, asta poti afla foarte usor pentru a evita sa faci prostii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...