Jump to content
Alineas

RDS RCS nelămurire

Recommended Posts

Salut în 2013  cei de la DIGI mi-au montat un modem ZTE ZXA10 F625A cu specificațiile :

 

ZXA10 F625 is a GPON Optical Network Termination unit used in an FTTH environment
Optical port (line terminal):
1 * GPON interface (SC/APC)
User network interface:
4 * 10/100Base_T interfacesAuto MDI/MDIX2 * POTS (VoIP) interfaces1 * RF coaxial connector for CATV
Line terminal: 2.488Gbps downstream and 1.244Gbps upstreamUser side interface: 10/100Mbps auto-negotiation
Transmission wavelength
Receiving: 1,490 nmTransmitting: 1,310 nmThird party wavelength:1,550 nm
Service function:
Service: Internet, IPTV, VoIP , CATV802.1Q, 802.1P, 802.1ad and QoS policyIGMP snooping and controllable multicastLoop back detectionAuto event alarmSecurity managementRemote managementDying GaspOptical power detectionSIP/H.248/ MGCPG.711a/G.711u/G.723.1/G.729a/b, T.30/T.38
Power cord will be provided.

 

Am avut un router slab până când mi-am luat ceva mai potent adică un  D-Link DIR‑879 cu specificațiile :

 

Connectivity • IEEE 802.11 ac/n/g/b/a wireless LAN • 10/100/1000 Gigabit Ethernet WAN port • Four 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN ports.

etc..

 

Până acum abonamentul  era fiberlink 500 (500 / 250 Mbps) , în prezent viteza  pe speedtest este de (151 d/157 u).

Azi am fost la cei de la Digi si mi-am marit abonamentul la fiberlink 1000  (940 / 450 Mbps) pe moment nu mi-am dat seama că modemul s-ar putea să fie prea vechi și mi-au spus că nu trebuie sa schimbe nimic am lăsat situația asa pană am ajuns acasă.

Acum întrebarea e să mă duc să vorbesc cu ei să-mi schimbe și modemul sau eu mă înșel și modemul e bun ?

 

Link to comment
Share on other sites

Ar fi frumos sa iti traga fibra in casa. Acel router de la ei pare sa aiba porturi Ethenet de 100Mbps, nu Gigabit...

Suna si vorbeste referitor la asta. Oricum, in principiu e de ajuns, eu nu am mai descarcat ceva de pe torrente de mult timp si era singura utilitate a unui net de 10MBps+.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Daca astepti pana diseara cand ajung acasa iti dau eu documentatia de la echipament de pe vremea cand eram la digi(urate vremuri). 

 

Ok. Nu o mai am. Fix pe asta care-ti trebuie tie, n-o mai gasesc. Shit happens.

 

Dar: nu exista sa iti urce viteza pana la 150Mbps si sa nu fie Gigabit. Ethernet este 10/100/1000. Daca iti urca peste 100, clar este 1000. Nu exista de 300 sau de 500. Nu este posibil. Ceea ce ar putea fi la tine este sa nu fie setat sa iti aloce atat de multa banda. Ce ai tu acolo este un GPON ONT, adica Optical Network Terminal. Este foarte probabil ca fibra sa aiba valori atenuate. Din cate stiu, sper sa nu gresesc, dar din cate stiu s-ar putea sa ai fibra de 2 in acel ONT, ceea ce inseamna ca nu permite valori atenuate mai mari de 55/155. Iarasi, sper sa nu gresesc. Dar toata treaba cu fibra este pur interpretabila. Am intalnit valori atenuate de 29 care scotea viteze de 950mbps si am intalnit atenuari de 27 care scotea 12mbps. Depinde de traseul fibrei, zgomotul pe traseu, mediul prin care trece samd. As putea sa vorbesc o ora despre care sunt cauzele care pot sa-ti incetineasca viteza o fibra optica si tot sa nu nimeresc problema pe care o ai tu. Cel mai bine ar fi sa suni la ei si sa-ti verifice atenuare pe fibra din backbone, pentru ca o pot face iar daca nu se rezolva asa problema, te invat o "smecherie". Suna la ei si le spui ca nu ai laptop in locatie si ca vrei laptop de test. Iti vor spune ca daca problema este de la tine, te va costa 10 lei interventia.

 

LATE EDIT: Fa un efort si ia-ti router al tau. Acele cutii de plastic, pentru ca nu pot fi numite echipamente de networking sunt facute EFECTIV pe vas. Nu este o fabula, sunt facute pe vas. Vin in cutii. Carcasa o cutie, circuitul o cutie, porturile o cutie, alimentarea o cutie. Si sunt facute pe vas. Acel echipament pe care tu-l ai costa undeva la 7Euro daca este cumparat in cantitatile pe care le cumpara RDS. Acum tu sa-mi spui daca 28 de lei este o suma buna pentru un echipament de networking. Fie el si pentru home users. Esti pe retea FTTH(Fiber to the home) ori FTTB(Fiber to the building). Nu mai stiu exact cum arata echipamentul. 

 

Edited by SynTAX
Link to comment
Share on other sites

Ar fi mai multe lucruri de verificat:

1. Dupa specificatiile tale ONT-ul nu stie decat 10/100 (deci nu ai avea cum sa ai viteza mai mare de 100 de mbps) - daca chiar asa este atunci ONT-ul trebuie schimbat

2. Presupun ca ONT-ul e in bridge si routarea o faci pe D-Link DIR-879?

3. Testele le faci pe cablu sau pe wireless?

4. De pe ce hardware faci testele de viteza? (PC, tableta, telefon)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...