Jump to content
zmeutz

Seagate Exos X 2u12

Recommended Posts

Salutare,

 

deține cineva sau a lucrat acest model și ma poate ajuta cu mai multe informații?

 

este un storage enclosure de la seagate care suporta 12 HDD-URI de 8TB…

 

El funcționează independent?

are interfața proprie?(in manual așa zice, web gui)

se poate instala sistem de operare? (Linux / Windows) sau se conectează cu un alt server pentru extinderea spațiului?

 

multumesc!

stefan

Link to comment
Share on other sites

Salut, 

 

  Este similar storage-ului de la HP (MSA series. Exemplu: HP MSA60). Nu se instaleaza sistem de operare pe el (e un linux in sine) si este doar un storage cu un controller raid. Il conectezi la un server si are o interfata de management din care poti seta tip de raid, diferiti parametrii precum read/write cache, backup si asa mai departe.

 

Ce te intereseaza pe tine la storage-uri sunt descrierile de aici (strict in cazul tau si totodata si principalele specificatii)

 

Fibre Channel Models• Host speed: 16Gb/s, 8Gb/s Fibre Channel | Interface type: SFP+

iSCSI Models• Host speed: 10Gb/s, 1Gb/s iSCSI | Interface type: SFP+

Cache• Mirrored cache: Yes | Supercapacitor cache backup: Yes | Cache backup to flash: Yes – nonvolatile

Protocols Supported• SNMP, SSL, SSH, SMTP, HTTP(S)

System Memory• 16GB per system

RAID levels supported: 0, 1, 3, 5, 6, 10, and 50

 

Datele sunt luate de aici: https://www.colfax-intl.com/storage/seagate-exos-x-2u12

 

Concluzia:

1. Storage-ul comunica cu serverul/serverele sau switch-ul prin fibra optica (SFP).

2. Controllerul raid suporta raid 0,1,3,5,6,10 si 50 (de asemenea, poti face diverse reguli, volume, poti utiliza storage-ul pe mai multe servere simultan ....)

3. Controlerul are o baterie cu ajutorul careia tine in memorie diversi parametrii, exact ca la un bios

4. Controlerul are 16 GB memorie (este folosita pentru cache. Se poate utiliza atat pe read cat si pe write si se poate seta ce procentaj vrei pentru fiecare operatiune, in functie de utilizare)

5. Ai diverse protocoale de administrare si monitorizare. Monitorizare si alerte se pot face prin SNMP + email alerts pe smtp, iar pentru administrare ai ssh si https (web)

 

In esenta, pe storage-uri este un linux embedded, facut si adaptat pentru asta. Pe servere se foloseste iscsi pentru a mounta si utiliza storage-ul extern.

 

Termeni folositi mai sus:

 

- Mai multe detalii despre SFP aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Small_Form-factor_Pluggable

- Mai multe detalii despre iSCSI poti vedea aici: https://en.wikipedia.org/wiki/ISCSI

- Pentru SNMPhttps://en.wikipedia.org/wiki/Simple_Network_Management_Protocol

  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

In fisa tehnica la “management console” am Web GUI, CLI . Ceea ce ma interesează in momentul de fata este dacă pot accesa acea interfața(bănuiesc ca e ceva asemanator iDRAC de la Dell) sa văd informațiile despre el și alte setări ce le pot face, are inclusiv un port de RJ45.

https://www.seagate.com/content/dam/seagate/en_gb/content-fragments/products/datasheets/system-rebrand/exos-x-2u12/exos-x-2u12-DS1994-8-2212US-en_GB.pdf

 

Imi poți recomanda un server care ar fi compatibil și stabil cu aceste storage-uri de la seagate?

 

pe internet nu găsesc nimic despre ele, review-uri sau video-uri, cum le-au testat/conectat, management și alte chestii de genul, bănuiesc ca nu sunt așa populare/folosite

 

spre exemplu pentru HP MSA 2060 am găsit acest video, prin care arată din prima interfata web al serverului

 

mulțumesc pentru timpul acordat!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, zmeutz said:

Imi poți recomanda un server care ar fi compatibil și stabil cu aceste storage-uri de la seagate?

 

Orice server stie sa comunice cu un storage extern. Management e asemanator la toate (adica ai cam aceleasi functii), deci poti vedea status, face volume, alerte, raid si tot ce ai nevoie. 

 

Pe partea de management, cam asa arata: https://www.youtube.com/watch?v=7m7vAxOwFYo

 

 

Ce vrei sa faci? Poate iti dau alt sfat. Adica la ce ai vrea sa folosesti storage-ul impreuna cu un server? Eu am folosit atat solutii de storage facute "in house" cat si cele de la HP (cam toate, impreuna cu toata gama lor de servere)

Link to comment
Share on other sites

drept sa îți spun am cumpărat 2 bucăți Seagate Exos X 2u12 in ideea sa fac un server de Cloud pentru camerele IP și unul pentru stocarea tuturor documentelor, facturi, devize, poze la lucrări, tot ce tine de documente sa fie in format electronic gen ftp pentru a permite încărcarea lor de pe laptop, telefon, tableta + găzduirea site-ului si al aplicațiilor de facturare, devize, contracte

 

eu am zis ca sunt independente si pot instala un sistem de operare(CentOS) unul cu interfața unul fără pentru a face aceste lucruri.

 

dar acum s-a schimbat problema. Mai trebuie un server care sa administreze aceste storage-uri.

 

Mulțumesc pentru filmulețul de pe YouTube, nu am găsit nimic sa văd cum arată interfata lor. Ai idee cum as putea sa o accesez? Ar trebui sa fie la fel ca si in cazul iDRAC?

 

nu am interfata video, se conectează cu fir Crossover? Ar trebui sa își pună singur un Ip?


IMG-3065.jpg

 

Edited by zmeutz
Link to comment
Share on other sites

On 8/25/2023 at 1:08 AM, aelius said:

Indeasa-i cablul direct intr-un switch. Default ar trebui sa isi ia singur ip (dhcp). Apoi accesezi direct din browser.

Poti vedea in router ce ip si-a luat daca nu ai alta posibilitate

 

Am încercat, in router nu apare nici un alt Ip sau dispozitiv conectat. Am așteptat undeva la 30min, dar nimic…

 

am încercat in ambele porturi

 

in cartea tehnica nu spune nimic despre asta, chiar nu inteleg de ce nu apare in router…

 

On 8/28/2023 at 12:42 PM, dimss said:

CentOS e mort... mai bine incepi cu o alta distributie ca mai incolo sa nu fi nevoit sa migrezi :)

îpana acum am folosit doar centos, am fost și sunt încă mulțumit de el…

 

stiu ca este mort dar sincer nu știu pe ce alt sistem sa migrez …

 

imi poti recomanda ceva, asemanator?

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2023 at 10:16 PM, zmeutz said:

 

imi poti recomanda ceva, asemanator?

Asemanator, momentan, ai : Rocky sau Alma

 

Totusi RedHad a taiat accesul la codul sursa ceea ce va face dificila viata celor din downstream precum Alma, Rocky, Oracle Linux.

 

Ai putea sa te uiti la OpenSUSE(tot bazat pe RPM-uri) sau Debian/Ubuntu(bazat pe DEB-uri) ca alternative.

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2023 at 11:56 AM, dimss said:

Asemanator, momentan, ai : Rocky sau Alma

 

Totusi RedHad a taiat accesul la codul sursa ceea ce va face dificila viata celor din downstream precum Alma, Rocky, Oracle Linux.

 

Ai putea sa te uiti la OpenSUSE(tot bazat pe RPM-uri) sau Debian/Ubuntu(bazat pe DEB-uri) ca alternative.

Mulțumesc mult,

am mers / instalat ubuntu 20

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zmeutz said:

Mulțumesc mult,

am mers / instalat ubuntu 20

Ma bucur ca ti-a mers... acum ca stii procedura, poti sa il stergi si sa instalezi 22.04. E tot LongTermSupport dar e un pic mai recent(cu 2 ani) si cu HWE instalat ai kernelul 6.2 (asta daca ai nevoie de suport pentru hardware-uri mai noi). Toata ideea este sa amani cat mai mult timp migrarea catre noua versiune de OS care in mare parte se face fara probleme, dar pot exista cazuri nefericite.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...