Jump to content
Zirco

Salut, ajutor cu un scammer

Recommended Posts

Salut. Sunt artist, si un scammer din America pune artisti sa lucreze sub pretextul unui proiect, iar dupa ce au trecut saptamani de lucru, le cere sa transfere bani catre scammer sub pretextul ca "este tranzactia prea mare si e taxa ca sa iti poata intra salariul in cont" via mail.

Am venit sa intreb daca exista vre-un mod in care as putea sa ajut la oprirea acestei persoane din a face mai face asta.

Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt multe astfel de mizerii care se intampla pe net. Ma mir ca mai merg. Pe principiul asta faceau romanii bani pe ebay acum 15 ani.

Educatia e importanta. Daca cineva are incredere si trimite bani "random" unei persoane de pe net, isi cam merita soarta. DAR, e o buna metoda prin care invata. 

Faptul ca ai postat aici e un lucru util ca vad si alte persoane scenariul si o sa fie pregatite. Platformele ar trebui sa faca ceea ce face OLX, sa tina comunicatia intern si sa ofere mesaje de avertizare pentru useri. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Din fericire si din pacate in acelasi timp nu am pierdut bani, dar am pierdut o resursa si mai importanta, timp.

Imi este permis sa pun aici mailul prin care persoana respectiva abordeaza oameni sub pretextul de a lucra impreuna? Practic nu este o informatie "personala". Ca alte persoane sa stie cu ce au de aface cand primesc mesaj de la el.

Eu am pierdut 2 saptamani, pentru ca totul parea foarte legit, dar poate altii nu o sa piarda, cu ajutorul informatiilor astea.

Link to comment
Share on other sites

Pune-l pe ScamAdviser.com

17 hours ago, Zirco said:

Din fericire si din pacate in acelasi timp nu am pierdut bani, dar am pierdut o resursa si mai importanta, timp.

Imi este permis sa pun aici mailul prin care persoana respectiva abordeaza oameni sub pretextul de a lucra impreuna? Practic nu este o informatie "personala". Ca alte persoane sa stie cu ce au de aface cand primesc mesaj de la el.

Eu am pierdut 2 saptamani, pentru ca totul parea foarte legit, dar poate altii nu o sa piarda, cu ajutorul informatiilor astea.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...