Jump to content
sefu9581

Sugestie pentru admini - postati continut fascinant

Recommended Posts

Majoritatea continului de pe forum a fost lame si a ramas lame, insa exista in Romania o comunitate plina de sperante ca intr-o zi fiecare dintre ei o reuseasca sa sparga NASA sau vor face milioane din hacking. Speranta si faptul ca unii din membri faceau chestii impresionate si ca unii mai dadeau lovitura erau motivele ce faceau utilizatorii sa intre pe rstforums.com si sa dea refresh in fiecare ora. Daca vreti sa reinviati forumul si sa recreati o comunitate de hackeri pasionati atunci trebuie ca cititorii/utilizatorii sa gaseasca continut fascicant care sa il faca sa invete cate una, alta. Cititorul dupa ce citeste trebuie sa zica: ba ce tare! Trebuie sa mai intru sa vad ce au mai facut aia. Nu va trebuie compuneri de 10 pagini sau tutoriale de pe net copy si paste pe care nu le citeste nici dracu. Postati anecodnote de hacking de la serviciu, povesti cu hackeri din romania prinsi, baieti saltati de bcco/diicot, povesti cu tovarasi care au facut milioane si s-au ars, despre cum functionau platformele de malware, spear phishing, cum trimiteau astia milioane de emailuri si aveau un exploit pt Windows ca sa descarce si sa instaleze un malware in calculatorul victimelor pt a obtine bank logs. Aia cu virusul Gozi au facut 10+ milioane de dolari. Cum credeti voi ca au procedat, cum credeti ca au fost saltati, cum functiona malware-ul, etc. Marea majoritate cititorilor cauta metode de a face bani si povesti cum au facut altii bani, scheme care au mers, cum au mers. Totul in secolul 21 s-a rezumat si se rezuma la bani. Daca pe forum o parte din admini spun ca e mai bine ca s-au lasat de hackareala si ca e super ca au devenit sclavi corporatisti, atunci toti care erau pasionati de hacking vor pleca.  Va garantez eu ca exista o gramada de oameni ce ar citii asta si ar intra zi de zi sa vada ce s-a mai postat si sa puna intrebari.

 

Un motiv de ce o parte buna (posibil 90%+) din utilizatori intrau pe rstcenter e ca ei erau membri si pe alte forumuri gen hackyard, r00tw0rm, securityoverride, l33ts, xhackery, hackpedia, blackhatworld, hackforums, trojanforge,  etc. Astfel chiar daca continut pe rstcenter nu era wow, ei erau activi sau fascinati de ce postau pe alte comunitati. Forumurile nu au murit. Internautii tot intrau pe Breached, Raid, Dread, Antichat, XSS etc. in anii 2020

Edited by sefu9581
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, sefu9581 said:

Majoritatea continului de pe forum a fost lame si a ramas lame, insa exista in Romania o comunitate plina de sperante ca intr-o zi fiecare dintre ei o reuseasca sa sparga NASA sau vor face milioane din hacking. Speranta si faptul ca unii din membri faceau chestii impresionate si ca unii mai dadeau lovitura erau motivele ce faceau utilizatorii sa intre pe rstforums.com si sa dea refresh in fiecare ora. Daca vreti sa reinviati forumul si sa recreati o comunitate de hackeri pasionati atunci trebuie ca cititorii/utilizatorii sa gaseasca continut fascicant care sa il faca sa invete cate una, alta. Cititorul dupa ce citeste trebuie sa zica: ba ce tare! Trebuie sa mai intru sa vad ce au mai facut aia. Nu va trebuie compuneri de 10 pagini sau tutoriale de pe net copy si paste pe care nu le citeste nici dracu. Postati anecodnote de hacking de la serviciu, povesti cu hackeri din romania prinsi, baieti saltati de bcco/diicot, povesti cu tovarasi care au facut milioane si s-au ars, despre cum functionau platformele de malware, spear phishing, cum trimiteau astia milioane de emailuri si aveau un exploit pt Windows ca sa descarce si sa instaleze un malware in calculatorul victimelor pt a obtine bank logs. Aia cu virusul Gozi au facut 10+ milioane de dolari. Cum credeti voi ca au procedat, cum credeti ca au fost saltati, cum functiona malware-ul, etc. Marea majoritate cititorilor cauta metode de a face bani si povesti cum au facut altii bani, scheme care au mers, cum au mers. Totul in secolul 21 s-a rezumat si se rezuma la bani. Daca pe forum o parte din admini spun ca e mai bine ca s-au lasat de hackareala si ca e super ca au devenit sclavi corporatisti, atunci toti care erau pasionati de hacking vor pleca.  Va garantez eu ca exista o gramada de oameni ce ar citii asta si ar intra zi de zi sa vada ce s-a mai postat si sa puna intrebari.

 

Un motiv de ce o parte buna (posibil 90%+) din utilizatori intrau pe rstcenter e ca ei erau membri si pe alte forumuri gen hackyard, r00tw0rm, securityoverride, l33ts, xhackery, hackpedia, blackhatworld, hackforums, trojanforge,  etc. Astfel chiar daca continut pe rstcenter nu era wow, ei erau activi sau fascinati de ce postau pe alte comunitati. Forumurile nu au murit. Internautii tot intrau pe Breached, Raid, Dread, Antichat, XSS etc. in anii 2020

 

Citesc tot ceea ce scrii si imi dau seama ca te asteapta un viitor maret. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Noriega said:

 

Citesc tot ceea ce scrii si imi dau seama ca te asteapta un viitor maret. 

 

Bine boss. Sunt si eu in breasla asta de 20+ ani si din 2010 incoace nu am mai avut probleme cu mascatii. Fac eu ceva bine.

 

Uite o poveste fascinanta. Un prieten din ucraina are o ferma de cartele prepay pt serviciul de one time sms. Are niste conexiuni prin care achizitioneaza in jur de 10,000-20,000 de cartele prepay pe luna. Le cumpara cu sacii. Si-a cumparat niste echipamente care se conecteaza la companiile telefonice.  O cartela prepay il costa cativa din cate mi-a zis in jur de 3 euro ca le cumpara in bulk. Cu o cartela produce dupa in jur de 10 de euro. Cine le cumpara? Tot felul de clienti. De la baieti care fac scamuri pe telegram, facebook, tinder, bumble etc la baieti care fac spam pe telegram cu tot felul de tzepe online. Are cumparatori din Filipine, Indonezia, India etc. Un client poate cumpara 100-500 de numere intr-o luna.

 

A avut o descindere acum un an de zile. I s-au confiscat echipamentele (gateway-urile). Mi-a zis ca Rusii cumparau numere de telefon de ucraina de la el pentru conturi de Twitter prin care promovau chestii de propaganda pt razboi. Dupa ce a fost offline cam 3 luni de zile si-a mai deschis intr-o alta locatie cu echipamente noi noute. Acum astepta sa primeasca echipamentele inapoi sa isi mai descinda din nou locatia veche.

 

Va atasez niste poze.

 

farm1.jpg

 

Mi-a zis ca un echipament de genu ca in poza costa in jur de $4000. Toata aparatura din poza e $10,000. Tipu produce peste $100,000 profit in fiecare luna.

 

farm2.jpg

 

farm3.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Pe vremea cand eram activi eram tineri si fara responsabilitati. Azi avem job-uri, familii si alte griji. Asteptarile noastre sunt de la cei tineri, sa se faca remarcati. Normal, nu sa se faca remarcati ca fiind arstati ci prezentand la o conferinta precum Defcon sau Blackhat, sau cel putin la Defcamp, la noi acasa. 

 

E interesanta povestea, ti-am zis punctul meu de vedere, ceea ce face acel prieten al tau e business si nu are nicio legatura cu hacking-ul. Are legatura cu anumite infractiuni care se fac cu acele cartele, da, dar nu e nimic "hacking" acolo. In schimb povestea e interesanta si se pot invata lucruri din ea: iei ceva ieftin, faci ceva cu el, vinzi mai scump = profit. Un fel de dropshipping. 

 

Referitor la forum, nu ne dorim sa atragem astfel de persoane. Sau sa le indrumam sa faca astfel de mizerii. Poate sunt cativa care au scapat, dar multi au ajuns prin puscarii. Poate nu stau toata viata in puscarii, dar nu cred ca merita nici macar un an de puscarie pentru niste bani. Cu cateva mii de euro salariu la o multinationala poti fi foarte fericit. 

 

Hacking pentru mine inseamna ceva cu totul diferit, si fata de ce intelegi tu, si fata de ce inteleg multi altii. Pentru mine "hacking" se refera la partea de "research". Sa descoperi ceva nou. Sa aduci ceva in lumea asta de care sa poata profita toata lumea. Sau care sa fie doar fun. Exemplu: 

 

 

Nu totul se rezuma la bani. Daca ar fi aici doar oameni ca tine, ca doar asteapta ceva la schimb, informatii sau tool-uri pe care sa le poata folosi (ceea ce noi numeam "leecheri") forumul ar fi pustiu. Oamenii pe care ii mentionezi tu nu au nimic de oferit. Ei vor doar sa faca bani, poate chiar sa profite de membrii forumului pentru asta.

 

Asadar, noi asteptam in continuare aici oameni dornici sa invete ceva dar si sa contribuie. Acel "offer something back to the community", lucru demult uitat...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

  

33 minutes ago, Nytro said:

 ceea ce face acel prieten al tau e business si nu are nicio legatura cu hacking-ul. Are legatura cu anumite infractiuni care se fac cu acele cartele, da, dar nu e nimic "hacking" acolo. In schimb povestea e interesanta si se pot invata lucruri din ea: iei ceva ieftin, faci ceva cu el, vinzi mai scump = profit. Un fel de dropshipping.

 

Bine. Serviciul cat de banal pare nu e chiar asa de simplu de realizat. De ce nu faci si tu unu sa faci 100 000 de coco pe luna ? Are totusi o platforma web + conectare gateways si preluare de date + exploatarea sistemului de a obtine zeci de mii de cartele prepay. Nu e hacking deloc. Cei drept e mai mult programare.

 

  

30 minutes ago, Nytro said:

In schimb povestea e interesanta si se pot invata lucruri din ea: iei ceva ieftin, faci ceva cu el, vinzi mai scump = profit. Un fel de dropshipping. 

 

 

Am dat si eu un exemplu simplu ce mi-a venit in cap ca sa nu ma deanonimizez spunand lucruri despre viata mea reala. Eu nu ma apuc de ferme de sms ca produc mult mai mult pe luna decat el.

 

O sa revin peste inca 10 ani cand iese Nemessis la pensie si traieste din pensia data de stat. O sa il vad cum posteaza sfaturi pentru ceilalti 10 bosorogi de pe rstcenter despre cum sa te bagi in fata celorlalti pensionari ca sa prinda reducerile la kilogramul de faina de la kaufflad. Sau pe nytro de analizeaza benzile magnetice de la cartele metrorex sa circule gratuit si face prezentare la nu stiu ce conferinta de 3 lei sponsorizata de nu stiu ce stat.

Edited by sefu9581
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sefu9581 said:

Postati anecodnote de hacking de la serviciu, povesti cu hackeri din romania prinsi, baieti saltati de bcco/diicot, povesti cu tovarasi care au facut milioane si s-au ars, despre cum functionau platformele de malware, spear phishing, cum trimiteau astia milioane de emailuri si aveau un exploit pt Windows ca sa descarce si sa instaleze un malware in calculatorul victimelor pt a obtine bank logs. Aia cu virusul Gozi au facut 10+ milioane de dolari. Cum credeti voi ca au procedat, cum credeti ca au fost saltati, cum functiona malware-ul, etc. Marea majoritate cititorilor cauta metode de a face bani si povesti cum au facut altii bani, scheme care au mers, cum au mers.

 

Mi se pare mie sau tu cauti un site de stiri senzationale, sunt site-uri de stiri dedicate ptr asa ceva. Apoi, sunt cursuri peste cursuri, poate nu in limba romana, dar in engleza, de unde poti sa inveti tot felul de tehnici cool de 'hacking', si apoi de acolo dezvolti tu dupa necesitati. Am mai spus inainte, ca exista cursuri pe Telegram lol.

 

Astazi se cheltuieste enorm de mult timp si bani, sa nu vorbesc de sacrificul personal, dar firmele in general, sa faca research pe teme hacking de la 'initial foothold', la exploitation, priv escalation, etc. Numai tema asta de initial foothold e destula sa te tina treaz noaptea, ca daca asta nu-ti reuseste, nu continui cu pentestul; eventual le ceri sa-ti dea whitelist la .exe tau. :) Sa faci ceva ilegal, nu se merita, si daca inveti pe altii, inveti sa dai cu disclaimer-ul. 

 

Lucrurile s-au complicat foarte mult pe partea de security in general, nu ca nu era deja destul de, dar nu mai e ce era acuma 5-10-15 ani. Apoi pe partea de firme multi se chinuie, mai ales in vremuri economice dificile ca astea, unde pana si companiile mari reduc din bugeturi, si apoi in 6-12 luni anunta breach. Nu mai e nevoie sa stai pe forumuri sa inveti ceva, cand totul e pe youtube, pagini Medium si blogurile companiilor. Da, observ ca e mai putina activitate aici ca mai demult, dar si daca mergi pe Discorduri cam tot la fel e, decat daca se vinde sau discuta un produs (MalwareDev Academy, etc). In rest, e cam mort din lipsa de timp. Intrii 10-15 minute, si iesi dezamagit ca nu ai gasit nimic important ptr tine. Mai nou pe forumuri oamenii aduc probleme de rezolvat, dezvolta ceva si nu le iese, in rest, cam asta am devenit.

Link to comment
Share on other sites

Just now, sefu9581 said:

 

Lasa ca stau eu cu morcovul in cur, zi de zi... parca altfel au gust semintele in Urus. V-am pupat.

 

Sa ne plimbi si pe noi cu Urusul cand vii din papusoi in Bucuresti ca sa mananci Mc. Kiss

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, sefu9581 said:

 

Lasa ca stau eu cu morcovul in cur, zi de zi... parca altfel au gust semintele in Urus. V-am pupat.

intrun alt post spuneai ca stii sa te ascunzi foarte bine ca esti hacker mare :))) oare cati din romania au urus si oare pot fi toti filati sa vada ce activitati au in desfasurare ? :)) aaa stai ca tu ai inventat contrafilajul :)) eu prost scuze :)

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, FaNt0maX said:

intrun alt post spuneai ca stii sa te ascunzi foarte bine ca esti hacker mare :))) oare cati din romania au urus si oare pot fi toti filati sa vada ce activitati au in desfasurare ? :)) aaa stai ca tu ai inventat contrafilajul :)) eu prost scuze :)

 

E troll. Unul care stie sa se exprime, dar totusi un troll :)). Daca nu era trol ii spuneam de mult ca e ratat, dar respect trolii.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sefu9581 said:

  De ce nu faci si tu unu sa faci 100 000 de coco pe luna?

 

Ne bagam pula in ei de bani. Nu ploua in casa, tigari am, cafea am. Am mancat azi. 

Nu stiu ce sfantul excrement o tot dai cu hackingul, dar mie mi se pare ca nu prea stii ce inseamna. 

 

Unii sunt atat de saraci incat au doar bani.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sefu9581 said:

 

Lasa ca stau eu cu morcovul in cur, zi de zi... parca altfel au gust semintele in Urus. V-am pupat.

 

Seminte, urus, ceva nu se pupa, nu cred ca ai vazut nici cum arata cheia. Maxim daca ti l-a inchiriat vreun lake arabet prin Dubai si acu' te crezi important. La 100000 de mii pe luna nu mai ai parchet de 10 lei m2 si dulapurile lui bunica. Esti un fel de Dan Diaconescu al security-ului  gainarelilor. 

 

Iti las si o dedicatie: 

 

Edited by 14pe
  • Haha 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
3 hours ago, 14pe said:

 

Seminte, urus, ceva nu se pupa, nu cred ca ai vazut nici cum arata cheia. Maxim daca ti l-a inchiriat vreun lake arabet prin Dubai si acu' te crezi important. La 100000 de mii pe luna nu mai ai parchet de 10 lei m2 si dulapurile lui bunica. Esti un fel de Dan Diaconescu al security-ului  gainarelilor.

 

Ori vorbesc eu chineza ori unii sunt atat de prosti de citesc invers. Pozele sunt de la un setup a unui amic ucrainean. Pozele sunt din apartamentul in care el opereaza ferma de cartele prepay. Daca ai fi observat cartele prepay albastre nici nu exista in Romanica. De ce dracu as fi postat poze de la mine acasa ? Probabil apartamentul e si inchiriat. Stiu doar ca el statea in Romania desi ferma era complet operationala in Ucraina. Eu nu fumez nu stiu ce canepa cu concentratie de thc ridicata incat sa imi incarc buletinul pe forumul roman al bugetarilor obositi.

  

3 hours ago, 14pe said:

Iti las si o dedicatie: 

 

Acum m-am prins de ce tu citesti pe dos. Esti un cocalar manelist infect care nu are ce sa faca decat sa dea shareuri cu manele de 2 bani de acum 20 de ani.

 

Dupa atata timp in capitalism voi nu a-ti invatat regula nr 1 a capitalismului: "scared money don't make no money".

 

Nu are rost sa mai imi pierd timpul pe forumul asta. Se vede clar ca majoritatea dintre voi sunteti niste bosorogi care s-au plictisit de viata  din 2010 ani de cat v-ati angajat la stat si la nu stiu ce corporatii. Acum organizati nu stiu ce conferinte si va pupati in cur de cateva ori pe an ca ce mari white hackeri sunteti.

Edited by sefu9581
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, sefu9581 said:

 

Ori vorbesc eu chineza ori unii sunt atat de prosti de citesc invers. Pozele sunt de la un setup a unui amic ucrainean. Pozele sunt din apartamentul in care el opereaza ferma de cartele prepay. Daca ai fi observat cartele prepay albastre nici nu exista in Romanica. De ce dracu as fi postat poze de la mine acasa ? Probabil apartamentul e si inchiriat. Stiu doar ca el statea in Romania desi ferma era complet operationala in Ucraina. Eu nu fumez nu stiu ce canepa cu concentratie de thc ridicata incat sa imi incarc buletinul pe forumul roman al bugetarilor obositi.

  

 

Acum m-am prins de ce tu citesti pe dos. Esti un cocalar manelist infect care nu are ce sa faca decat sa dea shareuri cu manele de 2 bani de acum 20 de ani.

 

Dupa atata timp in capitalism voi nu a-ti invatat regula nr 1 a capitalismului: "scared money don't make no money".

 

Nu are rost sa mai imi pierd timpul pe forumul asta. Se vede clar ca majoritatea dintre voi sunteti niste bosorogi care s-au plictisit de viata  din 2010 ani de cat v-ati angajat la stat si la nu stiu ce corporatii. Acum organizati nu stiu ce conferinte si va pupati in cur de cateva ori pe an ca ce mari white hackeri sunteti.

 

M-ai prins! Stii cumva si ce strain e? Te grabesti sa tragi concluzii pripite pe baza alegerilor mele muzicale, din care, aparent, nu ai inteles nimic. Daca ai coaie, te astept la DefCamp sa povestim fata in fata, daca te rog frumos, poate ma dai o tura si cu Urusul ca sa-mi arati ce fel de viata puteam sa traiesc daca alegeam sa fiu un mic antreprenor ca tine.

 

Si ca sa nu spui ca-mi dau doar cu hate, bineinteles, ca sa simti si tu ca ai plecat cu ceva de aici iti ofer o mica lectie gratuita de gramatica, materie la care, aparent, ai fost partial prezent, dupa stilul de scris. 

 

Ati se scrie legat doar cand este verb auxiliar si intra in structura perfectului compus al verbului de conjugat, de exemplu:

Voi ati facut magarii cu carduri?

Voi ati cantat pe la alte mese.

 

Bun, sper ca a fost destul de clar, acum urmeaza si varianta despartita, care se foloseste doar cand verbul precedat de ati este la infinitiv, iti dau un exemplu ca sa iti fie mai usor:

Am scris acest post pentru a-ti lumina mintea.

Am mers la mall pentru a-ti cumpara un cadou.

 

Sunt sigur ca stapanesti alte lucruri mai bine ca mine, dar in societate, indiferent de cat de bogat esti, te poti face foarte usor de cacat atunci cand te bat regulile gramaticale ale propriei tale limbi, stiu ca intre jmekeri asa ca tine se vorbeste cu mesaje vocale. Pup.


 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, sefu9581 said:

 

Ori vorbesc eu chineza ori unii sunt atat de prosti de citesc invers. Pozele sunt de la un setup a unui amic ucrainean. Pozele sunt din apartamentul in care el opereaza ferma de cartele prepay. Daca ai fi observat cartele prepay albastre nici nu exista in Romanica. De ce dracu as fi postat poze de la mine acasa ? Probabil apartamentul e si inchiriat. Stiu doar ca el statea in Romania desi ferma era complet operationala in Ucraina. Eu nu fumez nu stiu ce canepa cu concentratie de thc ridicata incat sa imi incarc buletinul pe forumul roman al bugetarilor obositi.

  

 

Acum m-am prins de ce tu citesti pe dos. Esti un cocalar manelist infect care nu are ce sa faca decat sa dea shareuri cu manele de 2 bani de acum 20 de ani.

 

Dupa atata timp in capitalism voi nu a-ti invatat regula nr 1 a capitalismului: "scared money don't make no money".

 

Nu are rost sa mai imi pierd timpul pe forumul asta. Se vede clar ca majoritatea dintre voi sunteti niste bosorogi care s-au plictisit de viata  din 2010 ani de cat v-ati angajat la stat si la nu stiu ce corporatii. Acum organizati nu stiu ce conferinte si va pupati in cur de cateva ori pe an ca ce mari white hackeri sunteti.

Doar nu te-ai suparat? Ce naiba ma, esti prea sensibil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...