Jump to content
Nytro

Biliard

Recommended Posts

Voi cum jucati biliard ?

De exemplu cand intra in gaura bila alba si se pune pe punct . Voi o puneti pe punct sau o mutati pe toata linia ? Si nu dati in bilele netrecute de jumatate nu ? Dar de unde luati jumatatea ? De la jumatatea gaurilor din mijloc ? Si bila trebuie sa fie trecuta cu totul sau cea mai mare parte din ea ?

Mai departe , cand un jucator loveste bila neagra cu bila alba , direct , nu din manta , jucatorul celalalt da de 2 ori nu ? Din cate stiam eu , in mod normal a pierdut daca o atinge , dar nu joc asa .

Am auzit ca se poate juca si cu 8 bile , cum dracu ?

Daca dupa ce un jucator sparge bilele si intra si una goala si una plina ce se intampla ? Eu stiam ca le va avea pe cele pline daca a intrat prima oara plina ( si goale invers ) , apoi da jucatorul urmator , dar am vazut ca unii isi aleg ce bile vor daca baga si plina si goala si tot ei dau .

Cand un jucator mai are bile iar celalalt are decat neagra , trebuie sa dea spre bilele lui , nu are voie sa scoata neagra celuilalt daca e aproape de gaura nu ?

Revin cu mai multe cand imi aduc aminte

Edit : am gasit asta : http://www.mesebiliard.ro/regulament_biliard.php:D:)

Edited by Nytro
Link to comment
Share on other sites

nu am stat sa citesc ce ai scris tu acolo,ca si asa nu inteleg nimic :))

Deci:Fiecarui jucator i se atribuie un tip de bile(pline,sau goale).fiecare tre sa isi bage felu sau de bile in gaura,iar ultimu care a bagat bila neagra castiga.

Dar cel mai jucat e ala cu cine baga cele mai multe bille.Depinde de IQ si cunostinte.

Link to comment
Share on other sites

lol,depinde pt ca sunt multe timpuri de biliard la fel cum sunt si multe tipuri de joc.

mai depinde si de regulile pe care le impui adversarului inainte de a incepe meciul

eu jos doar biliard "american" si folosesc regulile mele cum ar fi:

daca arunci alba afara pierzi partida,bila alba nu se muta in afara punctului,daca imi atingi o bila ,o voi baga in gaura cu mana iar dreptul la joc imi revine mie,neagra se baga in coltul opus gaurii unde ai bagat ultima bila.

cand se joaca la ultima bila,adica la neagra,iar tu nu o lovesti,eu am dreptul la 2 lovituri...

etc,sunt multe reguli,iar ele difera din oras in oras si poate chiar din club in club...deci totul se rezuma la intelegerea jucatorilor.

btw,daca esti interesat sa joci si online incearca pe -> http://www.gamedesire.com ,cel mai mare campionat online,roman cat si mondial.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...