Jump to content
crekarasu

Protectie DDos

Recommended Posts

Am tot citit pe forum de ceva vreme incoace si am vazut multe chestii interesante.... pentru ca sunt in sectiunea de securitate am o intrebare.Stie careva dintre voi un firewall cu protectie DDoS ? ma intereseaza mult, am cautat si pe google, am dat search si pe forum insa nici un rezultat, poate cine-va dintre voi stie si imi va spune si mie sau cum asi putea sa fac sa am protectie DDos. Am windows XP si internet de la RDS fiberlink .. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Pentru home pc nu prea ai ce sa faci. Oricum filtrele RDS iti taie externul (daca e flood de pe ip-uri din afara), iar la un ddos masiv din Romania nu ti-ar duce tie pc-ul atata timp cat ai Windows pe el. Daca ai ip dinamic trebuie doar sa te deconectezi si sa te conectezi la loc si gata, ai rezolvat problema.

Link to comment
Share on other sites

Pentru home pc nu prea ai ce sa faci. Oricum filtrele RDS iti taie externul (daca e flood de pe ip-uri din afara), iar la un ddos masiv din Romania nu ti-ar duce tie pc-ul atata timp cat ai Windows pe el. Daca ai ip dinamic trebuie doar sa te deconectezi si sa te conectezi la loc si gata, ai rezolvat problema.

Da ai dreptate in felul tau dar cum zici ca primesti flood din afara si iti taie rds-ul pot sa te contrazic un pic pentru ca m-am floodat singur ca sa zic asa de pe servere din afara si am crapat imediat...ma gandeam ca exista un firewall cu protectie ddos, evident nu ma astept la protectie 100% dar macar ceva acolo ...

Link to comment
Share on other sites

Ti-a crapat netul la pc-ul? Pentru ca in cazul in care ti-a crapat netul inseamna ca am dreptate :)

Pai tu ziceai ca rds-ul restrictioneaza imediat la serverele din afara iar eu am zis ca nu a restrictionat pentru ca mi-a crapat netu imediat nu calcu... am dat disconnect si connect si s-a rezolvat...

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis
Oricum filtrele RDS iti taie externul (daca e flood de pe ip-uri din afara), iar la un ddos masiv din Romania nu ti-ar duce tie pc-ul atata timp cat ai Windows pe el. Daca ai ip dinamic trebuie doar sa te deconectezi si sa te conectezi la loc si gata, ai rezolvat problema.

Exact asta ti-am zis si eu. RDS te-a lasat fara net pentru ca filtrele au taiat externul. Stiu ca filtrele RDS ramaneau active inca 4 ore de la incetarea atacului. Poti sa ai si mama lui firewall pentru ca pe tine te "pica" filtrele providerului nu atacul in sine. Tu primesti doar 2-3 pachete in pc dupa care pa pa net de la RDS.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...