Jump to content
Cheater

Idei dezvoltare RST

Recommended Posts

Cum totul pleaca de la bani, as incepe cu cateva idei de strangere de fonduri, noi posibilitati de afirmare a membrilor, cresterea interesului pentru RST, precum si imbinarea cu solutii de invatare prin practica.

Ideea a porit de la logoul cu RST Hacker Safe, consider ca stafful ar putea dezvolta o agentie de testare in genul McAfee a vulnerabilitatiilor, pe ideea omu vine i se face un calcul de pret , plateste iar RST testeaza. Intr-o sectiune a siteului va aparea siteul si membrii RST testeaza siteul pentru probleme de securitate, oricine poate gasi si adauga probleme in lista dar nu oricine le poate citi, dupa reguli de filtrare/verificare userul va fi atentionat daca acea greseala este posibil o mai fi gasit cineva. La starsitul testului stafful da puncte celor care au gesait vulnerabilitati in functie de complexitate, iar apoi la un nr de puncte userul le poate schimba in $, pe care apoi ii primeste prin paypal de ex, un fel de sistem de afiliere.

Iar la starsit dupa ce problemele sunt reparate informatiile pot fi publice.

Acest sistem ar aduce un plus de renume RST in Romania cel putin, utilizatorii ar putea invata direct pe subiect, s-ar afirma uni utilizatori care ar putea fi apoi cautati de firme importante si RST ar castiga cel putin diferenta intre suma data de client si suma revenita celor care au gasit probleme de securitate.

Cu acesti bani s-ar putea plati cheltuielile de functionare a siteului iar in viitor chiar deschiderea unei gazduiri sub marca RST, dupa premisa ca si securitatea server-side e foarte importanta. Si de aici imaginatia e limita...

De asemenea ar putea fi integrat si un sistem de anunturi in ideea "rent a coder" sau poate si diferite tools de securitate cat mai complete marca RST, open-source iar timpul de lucru sa fie rasplatit prin obligativitatea celor care nu vor "home edition", corporatii etc, sa plateasca o suma sau doar "donate".

Iar totul e cat se poate de legal! :)

Link to comment
Share on other sites

La prima citire suna a SF, dar chiar sunt niste idei foarte bune. Totusi nu stiu cat de mult timp au cei de la RST sa faca toate chestiile astea, pentru ca din cate am inteles multi dintre ei lucreaza deja la ceva firme.

Hmm ar putea desemna dintre pers doritoare de pe forum "project manageri" care sa se ocupe de anumite parti din proiecte, ideea in sine este de a aduce un + de activitate productiva comunitatii.

Sunt doar niste idei, sunt relative, doar scopul exprimarii acestora este constructiv, de aceea astept adaugari/modificari precum si alte idei iar prin acestea putem cladi un RST mai bun, cu un plus de esenta!

Link to comment
Share on other sites

Alta propunere un forum mai orientat catre utilizator, si deasemenea controlat mai bine de comunitate in sine;

Un ban poate fi doar propus, de orice user cu un rank mai mare de xx, iar apoi el este supus la vot public, cred ca rezultatul final ar fi mult mai obiectiv,
iar prin asta nu intentionez sa critic obiectivitatea celor care iau decizii tip ban, ci doar de a aduce in + o idee spre un forum mai functional care s-ar putea la un mom dat conduce singur, fara a mai necesita timp din partea moderatorilor/adminilor si asa foarte ocupati.
Link to comment
Share on other sites

Ar insemna o restructurare destul de mare. Nemessis spunea ca forumul acesta "este mort" pentru el. Altii intra doar din cand in cand si dau cu cateva posturi peste nas altora. In rest, cei noi veniti(nu toti) se chinuie sa aduca ceva bun si sa raspunda cat mai la obiect, dar, cu toate acestea, si acestia renunta pe la cateva sute de raspunsuri la subiect, deoarece isi dau seama ca nu ii ajuta cu mai nimic. E doar o parere subiectiva.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, intr-un fel mi se pare firesc, caci generatia, lor, care a infintat RST, a invatat si s-a perfectionat, iar acum lucreaza poate au familii si nu isi mai permit sa aloce acelasi timp.

In concluzie, ar trebui sa discutam cu ei si sa gaseasca alte persoane mai disponibile, dedicate sa se ocupe de forum, o noua generatie care probabil le va calca pe urme...

Nu este singurul forum din ro in domeniu dar il consider cu cea mai importanta istorie si cu unii dintre cei mai buni oameni, scopul si dorinta personala, este de a ajuta la recladirea sa si de a auzi peste ani de noi nume importante a hackerilor din ro care s-au initiat de pe RST.

Altfel, cum am mai vazut, cei care au ceva de spus in domeniu isi fac propriul forum si nu evolueaza in cunoastere caci sunt prea putini care sa se apropie de cunostintele lor, cel mai bine e ca, majoritatea lor sa se adune intr-un loc sa formeze o echipa...cum am mai vazut pe RST, iar pentru asta trebuie atrasi aici, asta e unul din scopurile thread-ului.

Link to comment
Share on other sites

Mda, in mare parte iti dau dreptate Mish, probabil nu m-am exprimat foarte corect, vorbeam de niste teluri, niste idealuri, iar cand iti propui un tel, alegi unul mai inalt stiind din start ca poate nu il vei ajunge dar prin simplu fapt ca exista te poti apropia mai mult.

Apoi cand am scris nu m-am referit la un datacenter, trebuie plecat de jos si era o teorie pentru a genera discutii si idei mai bune. La partea cu putini sunt cei care siu cu ce se mananca, deacord, dar prin a lucra pe un site concis (prin RST Hacker Safe) pot invata in timp si testa fara a le fi frica ca poate intr-o zi bate politia la una.

(Pentru cei care sunt aici sa invete recomand sa invete in paralel si Linux+php, mysql, html, java etc. astfel vor intelege mai bine si vor sti sa aplice cu exactitate informatiile de acici, cum? google ->tutoriale)

La partea cu rent a coder pot spune ca nu stiam, asa o fi.

Iar la final pot spune ca nu sunt deacord cu faptul ca mare parte din developeri stiu foarte multe despre securitate, sau isi bat prea mult capul, nici multe firme care fac siteuri nu sunt prea preocupate de acest aspect. Iti spun asta din experienta personala, la fel cum pot spune (nu imi permit sa dau exemplu concret ca sa nu creez probleme) ca stiu firme mari care au probleme de securitate si nu numai, si zic: 'eh daca se sparge asta e, reparam si zicem ca de acum suntem mai buni'. Asa ca, consider ca este loc pe piata de un RST Hacker Safe.

PS: Imi cer scuze ca nu am punctat la fel de clar/bine afirmatiile tale dar sunt destul de obosit si nu am avut rabdare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...