Jump to content
CODEX

Antivirusii o necesitate ?

Recommended Posts

Antivirusii - O necesitate ?

Domeniul Informaticii a avansat foarte mult . Aprope fiecare dintre noi avem cate un calculator si desigur ca nu

dorim sa se strice sa se defecteze , sa mearga greu , sa tot dea erori sau parolele si datele noastre persoanale sa

fie accesibile si altor persoane . De acea chiar daca multi vad antivirusul ceva nenecesar si care ingreuneaza

transferul de date , acesta este necesar chiar daca nu este un antivirus foarte bun deoarece majoritatea antivirusilor

blocheaza majoritatea antivirusilori mari si cunoscuti cu care avem deaface mai des . Desigur nu orice virus poate fi

blocat . Conform unor statistici facu-te de Kaspersky Lab in 2008 arata ca 1 din 50 Pagini prezinta un risc de infectare.

Ok. Sa incepem cu inceputul .

Ce sunt virusii ? De cate tipuri sunt ei ?

Virusul este in general un program care se instaleaza in calculator fara voia utilizatorului provoac? pagube atât în sistemul de operare cât ?i în elementele hardware (fizice) ale computerului.

1. Clasificarea si actiunea viru?ilor

Viru?ii se clasifica în:

* Viru?i Hardware: sunt cei care afecteaz? hard discul, floppy-discul si memoria.

* Viru?i Software: afecteazã fi?ierele si programele aflate in memorie sau pe disc, inclusiv sistemul de operare sau componente ale acestuia.

Câteva dintre efectele pe care le genereazã viru?ii software:

1. distrugerea unor fi?iere;

2. modificarea dimensiunii fi?ierelor;

3. ?tergerea totala a informa?ilor de pe disc, inclusiv formatarea acestuia;

4. distrugerea tabelei de alocare a fi?ierelor, care duce la imposibilitatea citirii informaþiei de pe disc;

5. diverse efecte grafice/sonore inofensive;

6. încetinirea vitezei de lucru a calculatorului pana la blocarea acestuia.

7. furarea tuturor parolelor introduse de pe acel calculator .

Acum ca am inteles ce este un virus si nu cred ca vreti sa aveti asa ceva in calculator , sa vedem ce este un antivirus .

Ce este un antivirus si ce face el ?

Antivirusul este un software care protejeaza calculatorul de atacaurile virusilor . Antivirusii ( cei mai buni de pe piata ) incearca sa ofere solutii complete de securitate a datelor . Nu toate produsele antivirus si de securitate a datelor sunt la fel .

Ce trebuie sa ne ofere un antivirus bun ?

* Protectie proactiva: blocheaza atat atacurile cunoscute cat si cele nou aparute.

* Precizie: ofera o acuratete de neintrecut in detectarea amenintarilor informatice.

* Impact minim: utilizeaza mai putine resurse de sistem

* Rapid: scaneaza sistemele de 3 pana la 34 de ori mai rapid.

* Protectie anti Phsihing : Sa blocheze paginiile false care incearca sa fure datele de logare

* Protectie anti spaming

* Protectie eMail

* FireWall

* AntiAdware

* AntiSpyWare

Cei mai buni antivirusi din 2009 sunt :

1. BitDefender

2. Kaspersky

3. ESET Nod32

4. WebRoot Antivirus

5. AVG antivirus

6. F-Secure

7. G Data

8. Vipre Antivirus + Antispyware

9. Zone Alarm

10. McAfee

Desi BitDefender e unul dintre cei mai buni antivirusi care ofera solutii complete de protectie , in acelasi timp consuma foarte multe resurse , pe care nu prea multi isi permit sa le “arunce “ doar pentru protectie , desi merita ( depinde de caz ) . In 2009 Kaspersky vine tare din spate si vrea ca pana la sfarsitul anului sa ajunga pe primul loc . Conforum Testelor CHIP Kaspersky e cel mai bun , deoarce consuma si foarte putine resurse in comparative cu Bitdefender .

Dar totusi unde sunt pericolele ? Care sunt cele mai periculoase amenintari ?

Multi nu isi dau seama ca au Virus in PC , si observa doar atunci cand déjà PC-ul merge greu , nu se mai deschid aplicatiile iar PC-ul o ia razna . Si totusi de unde ii luam ?

Expertii in securitate informatica ai Kaspersky Lab ,atrag atentia ca in 2009 cele mai periculoase amenintari care vor afecata caluclatorul provin de pe internet . Una dintre cele mai frecvente metode de a infecta PC-ul este prin intermediul dispozitivelor de stocare de tip flash USB , CD sau DVD . ( Dar cele mai multe vin de pe Stikuri , deoarce majoritatea stikurilor continu un “ ceva.exe “ care are rolul sa ruleze stykul automat iar acelea se infecteaza cel mai des , aici ne referim la acel AutoRun ).

Navigarea pe internet se afla pe locul 2 in ierarhia celor mai importante amenintari informatice.

Conform statisticilor 1 din 50 de pagini este infectata.

In concluzie :

“ Daca esti conectat la internet trebuie sa ai neaparat un antivirus instalat deoarece virusul intra in PC fara sa stii . Virusii se dezvolta din ce in ce mai mult si se raspandesc tot mai mult si aveti sanse minime sa scpatati fara de virus daca nu aveti antivirus . “

Antivirusii o necesitate ? - DA

Toate drepturile rezevate CODEX © 2009 .

- Editorial despre AntiVirusi si Virusi -

*Scris in graba va rog frumos sa sesizati eventualele greseli

*Si scuzati daca va plictiseste :) , cine vrea citeste cine nu , nu !

* L-am scris pentru scoala asa ca ..l-am postat si aici desi nu cred ca am atins toate punctele

Link to comment
Share on other sites

Nice, but, nus 100% deacord, nu se aplica la sistemele de op pe baza Unix, (Apple, Linux, Solaris....etc), si puteai face putina reclama ;)). Iar la windows intr-adevar trebuie sa fi atent, ai toate sansele sa prinzi cate ceva.

In rest trebuie completat cu faptul ca spirewallurile si adwareulile, din cate am obs in general la userii fara activitati/cunostinte deosebite sunt mult mai intalniti si mai putin cunoscuti, in sensul de amenintari.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

chiar tu ai spus ca sunt anumiti virusi care nu sunt gasiti de antivirus,...pentru ei ce faci..ca sa ii stergi? crezi ca e nevoie de mai multia nitivirusi?sau asta ar ingreuna situatia?eu folosesc AVG-ul de cel putin 3 ani, dar...am mai avut unele probleme

Link to comment
Share on other sites

Cei mai buni antivirusi din 2009 sunt :

1. BitDefender

2. Kaspersky

3. ESET Nod32

4. WebRoot Antivirus

5. AVG antivirus

6. F-Secure

7. G Data

8. Vipre Antivirus + Antispyware

9. Zone Alarm

10. McAfee

Nu sunt deacord cu scrisele tale(Cei mai buni antivirusi din 2009 sunt)...daca tot vb de antivirusi atunci scrie si u ceva util in lista aia...se shtie ca BitDefender e varza:( si e un produs romanesc care functioneaza din 2003. Nod32 alta e Teapa...majoritatea virusurilor nu cunoaste...in rest nu ai zis nimic de Symantec...mai exact de Endpoint Protection!!! Frate asta isi face treaba! din propria experienta iti scriu! in rest tot repectul pt. topicul tau!!! e frumos si este util pt. toata lumea:)

Mersi!

Edited by -=(Alex.sm26)=-
Link to comment
Share on other sites

Clasificarile sunt relative si de multe ori subiective, eu gasesc nod32 unul dintre cei mai buni av, cel purin pentru faptul ca fata de alti av, despacheteaza pachetele tcp/ip si le verifica apoi blocheaza virusu inainte de a de sescarca complet in remporale, cum fac multi altii fiind prea tarziu de multe ori. Mai trebuie sa mentionez ca e facut in limbaj masina a.i. codul este 100% optimizat si se misca extrem de bine chiar pe pc slabe!!!

Bitu nu e extraordinar, dar fiind romanesc a avut mult de castigat datorita corupriei a fost unicul antivirus care a fost achizitioat pentru pc folosite in institutiilor statului, inclusiv scoli si licee, astfel au facut multi bani si s-auu dezvoltat.

Eu consider ca cele mai obiective statistici sunt la http://www.virusbtn.com (momentan vad ca mie nu imi merge) ultima data cand m-am uitat Nod32 era pe primul loc (36 medalii de aur) si la multe teste avea 0 virusii ratati pe cand pe cand m-am uitat last mcafee era pe locull 2 si avea 20-30 virusi ratati, bitu era pe 3-5 si cateva sute de virusi ratati.

http://www.virusbtn.com Cel mai bun sfatuitor in alegerea antivurusului!, parerea mea, nu trb sa ma credeti pe cuv, just try antivurusul pe care spun ei ca e cel mai bun si faceti diferente!

Link to comment
Share on other sites

Nu e vb de statistici, daca citesti este vorba de teste concrete, se iau x pc cu antivirusi diferiti aceleasi windows cu update si tot ce trb si apoi se baga una bucata dvd plin de virusi (sute) si se incearca virusarea lui, si se noteaza cati au scapat.

Asa se fac clasamentele si se decerneaza premiile pentru cel mai bun av...etc.;)

Link to comment
Share on other sites

Si din experienta mea fiecare antivirus are cate cva bun, ex: Nod32 - cum am mai spus e facut in cod masina si mananca ffff putine resurse, Kaspersky - e bun ca si antivirus firewall etc, dar consuma f multe resurse, iar de Bit sincer nu l-am mai testat de mult, pe cand i-am dat 2-3 sanse m-a dezamagit ff mult dar nu la fel ca Norton Aka Sysantec care mi se pare ca cel mai slab antivirus ever seen, o confirma si virusbtn!

(Mentionez ca e ultimul post in acest topic, vad ca deja incep sa se incinga usor, usor spiritele si n-are sens... In concluzie alegerea antivirusului se bazeaza pe aspecte SUBIECTIVE din pacate....)

Link to comment
Share on other sites

antivirusii - o porcarie. mancatori de resurse

ok , reuleaza windowsul o luna fra antivirus ...( nu ma refer la rulat protejat fara conectie la internet ci normal de zi cu zi ) si dupa o luna baga un AV sa vezi ca ai virusi in el ;)

Tocmai am testat si asa e. Si crede-ma ca nu am luat nici un program sau ceva .

Doar un simplu site ca top123 contine virusi care intra automat in PC ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...