Jump to content
paxnWo

Inca un flash pentru noii membri

Recommended Posts

Hmm, mai era un test de inteligenta care circula pe net intr-un timp, i se mai spunea 'testul de inteligenta a lui einstein' (desi nu avea nici o legatura cu el), era un test care a fost folosit in usa pentru selectarea cosmonautilor. (nu se mai foloseste pentru ca media de inteligenta a crescut si teoretic o persoana cu inteligenta media ar trebui sa il faca)

Cred ca ar fi mai interesant, poate chiar putin modificat ca sa nu gaseasca raspunsul. O sa il caut si o sa il postez pentru cine nu il stie.

Link to comment
Share on other sites

Uitati si testul, ce ziceti?

Prezumtii:

1. exista 5 case fiecare de alta culoare

2. in fiecare casa locuieste o singura persoana fiecare de alta nationalitate.

3. fiecare locatar prefera o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de companie.

4. nici una din cele 5 persoane nu are casa de aceeasi culoare cu alta, nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari si nu detine aceeasi specie de animal.

Se dau urmatoarele:

a. britanicul locuieste in casa rosie

b. suedezul are un caine

c. danezul bea cu placere ceai

d. casa verde se afla in stanga casei albe

e. locatarul casei verzi bea cafea

f. persoana care fumeaza “Pas Mal” are o pasare

g. locatarul casei din mijloc bea lapte

h. locatarul casei galbene fumeaza “Down Hill”

i. olandezul locuieste in prima casa

j. fumatorul de “Carlbrough” locuieste langa cel care are o pisica

k. locatarul care are un cal locuieste langa cel care fumeaza “Down Hill”

l. fumatorul de “Wind Fill” bea bere

m. olandezul locuieste langa casa albastra

n. germanul fumeaza”Rustguns”

o. fumatorul de “Carlbrough” are un vecin care bea apa.

Cine are acvariul cu pesti?

PS: pentru a raspunde la intrebare, implicit, trebuie sa iti dai seama ce animal are fiecare, ce fumeaza fiecare, etc...astfel intrebarea poate fi cine ce animal are, ce bea, in ce casa sta si ce fumeaza , asta ar insemna 25 raspunsuri si 5060 posibilitati, asta pentru a nu se poate trece prin incercari succesive. :D. Schimbad ordinea si numele tigarilor, culorile etc, si putin datele din enunturi, nu poate fi pacalit :D

Cum suna?

Link to comment
Share on other sites

De parca nu s-ar putea baga si pentru userii inregistrati cum a fost cu asta cu broastele:P, oricum faza naspa e ca ia timp pana te acomomodezi si la unele nivele pana vezi exact ce marimi ale formelor iti trebuie.

Am l-am facut jumate si asta la laptop fara mouse ;)) apoi nu am mai avut timp, nu e f greu.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ia intre 5 si 20 min, depinde de inclinatile persoanei, si il consider ok, asta cu broastele are un dezavantaj, si cred jocurile in general, pici care se joaca toata ziua si se trezesc pe rst au ochiul, respectiv abilitatile generale dezvoltate de jocuri, cred ca ar fi un dezavantaj si implicit o restrictie pentru ei testul, nefiind obisnuiti sa gandeasca putin altfel, fara a mai fi atrasi de poze de a face ceva cand dai click, nefind obisnuiti sa ia o foaie de hartie si sa gandeasca.

;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...