Jump to content
sosetutza

Startup settings

Recommended Posts

Fa un tutorial despre " Cum sa dai share la net printr-o conexiune PPPOE gen rds airbites etc cu 2 placi de retea " multa lume se gandeste ca e simplu bagi placine dai share connection etc bla bla bla ... asa am facut si eu prima data ( ca asa faceam la dial up ) dar nu a mers si am cautat tot netul si nu am gasit ceva sa ma ajute ( probabil nu stiam exact ce sa caut ) apoi am gasit si nu e foarte complicat dar oricum ideea e ca nu ma gandeam singur sa fac asta ..

Tutorial despre cum sa dai share la o conexiune PPPOE gen rds airbites etc cu 2 placi de retea ( ce setari trebuiesc facute la primul PC si la al 2 lea ... sau daca bagi prin switch la restul calculatoarelor )

Link to comment
Share on other sites

fitty sant o gramada de useri ca habar nu au sa deschida cmd.......

aia deobicei nu vin pe aici decat sa cerseasca BAN (conquiztadorii, aia cu "fama hacer nenea", "vreau sa sparg yaho" etc), cei care raman au totusi un nivel de cunostinte pentru care tutorialul ar trebui sa se potriveasca.

Hai ca startup-ul se incadreaza, desi e usor de gasit pe google - totusi nu cred ca merita sa iti bati capul cu un tutorial video despre ce sa faci cu el, mergea mai degraba dezvoltata ideea intr-un tutorial text pe o tema mai generala: UTILITATEA modificarii setarilor de acolo:

- ce se poate scoate pentru rapiditate - aici as da jos toti winzip si winamp agents ca nu i-am inteles niciodata,

- cautarea unui troian si scoaterea lui de acolo - o metoda mai ieftina decat reinstalarea windows-ului (si am un coleg care reuseste sa puna windows curat si la 5 minute toata reteaua are virusi de la el, il atentionez, ii spun tot ce face virusul, si el .... isi pune din nou windows curat).

Abia ai venit, daca vrei sa te ocupi de tutoriale citeste si urmareste ce se cauta.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Inca astept tutorialul despre cum sa dau share la o conexiune PPPOE cu 2 placi de retea ( chiar daca am gasit )

As putea sa fac eu tutorialul ... dar nu ma pricep sa explic prea bine + ca la acesta ar trebui printuri sa inteleaga omu ce si cum ( sau poate nu )

Oricum cred ca e o tema buna de tutorial si ca multa lume s-ar putea folosi de acesta .

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu e asa simplu ... eu am facut in felul urmator :

-setari la a 2 placa ( cea pt lan prin care o sa plece netul spre alte calculatoare ) ip de ex. 192.168.0.1 mask default si cam atat

-apoi dai share la conexiunea PPPOE ( la aia cu user si pass )

-apoi cablul de retea din a 2 placa il conectezi la un switch sau la un alt PC

-la al 2 lea pc sau la oricare PC conectat la switch faci urmatoarele setari :

++++ ip de ex. 192.168.0.2

++++ mask default

++++ gateway ( ip placii prin care o sa iasa netul din primul calculator adica 192.168.0.1 )

++++ dns de la primul pc ( ala cu net ) intri in cmd si scrii ipconfig/all si jos iti arata 2 DNS uri le pui pe amandoua la PC ul asta sau la oricare PC din switch

-si cam asta e .. ai net

Sper sa inteleaga cineva ...

Edited by Mandrake1942
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu e asa simplu ... eu am facut in felul urmator :

-setari la a 2 placa ( cea pt lan prin care o sa plece netul spre alte calculatoare ) ip de ex. 192.168.0.1 mask default si cam atat

-apoi dai share la conexiunea PPPOE ( la aia cu user si pass )

-apoi cablul de retea din a 2 placa il conectezi la un switch sau la un alt PC

-la al 2 lea pc sau la oricare PC conectat la switch faci urmatoarele setari :

++++ ip de ex. 192.168.0.2

++++ mask default

++++ gateway ( ip placii prin care o sa iasa netul din primul calculator adica 192.168.0.1 )

++++ dns de la primul pc ( ala cu net ) intri in cmd si scrii ipconfig/all si jos iti arata 2 DNS uri le pui pe amandoua la PC ul asta sau la oricare PC din switch

-si cam asta e .. ai net

Sper sa inteleaga cineva ...

Intrebare: ti-a mers pe RDS? M-am izbit si eu de asta, nu stiam cum sa fac, stiu ca am omis setarea DNS-ului. Ma lasasem din cauza ca echipa RDS te sfatuieste ca daca ai 2 compuri trebuie sa iti iei router ca sa poti avea net pe amandoua simultan. Eu mi-am luat rooter dar de nevoie, doream wireless la laptop, dar am ramas cu ideea: astea sunt singurele setari sa ai net RDS la 2 compuri? Numai atat si gata? Tare atunci.

Link to comment
Share on other sites

@lokipaki eu am net de la Airbites ( care e bullshit btw ) dar sunt 99% sigur ca merge si pe RDS pt ca din cate stiu si la rds e conexiune PPPOE si macul tau e inregistrat la ei .

Si da , doar acele setari trebuiesc facute eu am facut treaba asta de 2 ori in ultima luna si a mers perfect .Bafta !

Link to comment
Share on other sites

mac-ul? de ce zici ca e inregistrat la ei?

Nu are cum, poti face dial de pe orice mac (atat timp cat dai dial de pe un singur comp la un moment dat).

Daca te referi la modem-urile RDS, alea nu sunt pe pppoe iar mac-ul il stocheaza modem-ul, nu RDS-ul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...