Jump to content
yakuza2007

Antene wifi

Recommended Posts

Se da urmatoarea speta:

Din casa (apartament bloc), cu placa wifi de pe laptop prind vag niste retele free din zona, pierd semnalul merge prost se deconecteaza. Vreau o antena care sa amplifice semnalul sa pot sta pe net pe aceste retele.

Pun aceasta intrebare la vreo 2 firme din Ro si la un seller de antene wifi de pe ebay. Ce tip de antena am nevoie ca sa amplifice semnalul. Indoor, outdoor, cati decibeli, ce polarizare.

Raspunsuri diverse:

Seller ebay: Iti recomand o unidirectionala de maxim 15 db, polarizare orizontala, outdoor. Nu o pune indoor ca e belea cu radiatia.

Firma ro care vinde echipamente wifi: Ia-ti o omnidirectionala dar pune-o outdoor ca e belea radiatia.

Firma 2 ro: Nu conteaza ce iei daca e semnalul slab, slab va ramane.

Va pricepeti careva mai bine ca ei ?? Mentionez ca vreau sa mearga si pt wardriving local.

PS: Pana una alta am comandat pe ebay o antena omni de 7db (cu magnetic mount, genul care se pune pe masina, cu 3 metri de cablu si placa pcmcia orinocco gold). Nu stiu cat de buna e indoor dar incerc. Momentan astept sa-mi vina din China si dureaza al dracu de mult.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...