Jump to content
begood

Moarte: Cercetătorii dezvăluie cum e să mori

Recommended Posts

Mul?i dintre noi probabil c? s-au întrebat cum e s? dai ortu' popii - a?a c? cercet?torii au dezb?tut problema ?i au ajuns la un adev?r macabru, dar de asemenea fascinant.

Înecare:

Victimele întâi se panicheaz? ?i încearc? s?-?i ?in? respira?ia, în mod normal de la 30 la 90 secunde. Supravie?uitorii declar? o senza?ie de arsur? ?i "rupere" când apa intra în pl?mâni - dar e rapid urmat? de o senza?ie de calm ?i pace. Datorit? consum?rii oxigenului din sânge, se ajunge la o stare de incon?tien??, iar în final stop cardiac ?i moarte cerebral?.

Atac de cord:

O senza?ie de stoarcere în piept sau senza?ie de presiune, este cel mai comun simtom deoarece inima se zbate dup? oxigen. Aritmia cardiac? într-un final opre?te b?t?ile inimii. Pierderea con?tien?ei poate intervenii în aproximativ 10 secunde iar moartea dup? câteva minute.

Pierdere de sânge:

Se înregistreaz? mai multe stadii în ?ocul hemoragic. Dup? 1.5 litrii de sânge pierdut sim?i o senza?ie de oboseal?-mole?ire, sete ?i anxietate. Dup? 2 litrii pierdu?i, oamenii simt ame?eal?, confuzie, iar într-un final se înregistreaz? pierderea con?tien?ei.

Electrocutare:

Un ?oc electric de priz? ar putea opri inima, ajungându-se la incon?tien?? în 10 secunde. Un curent de intensitate mai mare te poate doborî instantaneu. Totu?i, unii prizonierii electrocuta?i pe scaunul electric ar fi murit din cauza înc?lzirii creierului, sau sufocare.

C?z?tur?:

Supravie?uitorii unor astfel de evenimente raporteaz? o senza?ie de încetinire a timpului (/*mai nou a fost demonstrat? aceasta, din cauza adrenalinei care pompeaz? la niveluri foarte ridicate în sânge, în situa?ii limit?, acesta fiind un mecanism de ap?rare scris practic în ADN-ul fiec?ruia*/).

Un studiu a 100 sinucideri prin s?ritur? de pe Golden Gate Bridge (75m) a relevat numeroase cazuri de moarte instantanee, cauzat? de spargerea pl?mânilor, explozia miorardic?, sau daune la organe ?i membre rupte.

Spânzurare:

Sinuciderile prin spânzurare cauzeaz? moartea prin strangulare. Aceasta poate induce pierderea con?tien?ei în 10 secunde. Spânzur?rile cu c?dere sunt menite s? rup? gâtul victimei. Dar un studiu facut pe 34 prizonieri executa?i în acest mod, a ajuns la concluzia c? 4/5 (80%) au murit prin asfixiere.

Foc:

Arsurile induc durere acut? ?i ridic? cu mult nivelul de senzitivitate a pielii. În timp ce nervii superficiali sunt distru?i, senza?ia de pip?it e pu?in afectat?, dup? spusele exper?ilor. Dar majoritatea celor care mor prin incendiere, defapt mor datorit? gazelor toxice ?i asfixierii.

Decapitare:

Decapitarea poate fi rapid? ?i f?r? durere, dar con?tiin?a se crede a fi pierdut? abia dup? un timp relativ scurt. Exper?ii au ajuns la concluzia c?, creierul ar putea înc? func?iona 7 secunde. Rapoarte dup? execu?ii din Fran?a citeaz? cazuri în care mi?carea ochilor ?i a gurii au fost înregistrate pân? la 30 secunde dup? decapitare.

sursa : http://news.sky.com/skynews/Home/Sky-News-Archive/Article/20080641288310

traducerea ?i adaptarea begood

+comentarii din /* ... */

1387671.jpg

ps: e legat de securiatea propriului cur ! :))

Link to comment
Share on other sites

Înecare:

Victimele întâi se panicheaz? ?i încearc? s?-?i ?in? respira?ia, în mod normal de la 30 la 90 secunde. Supravie?uitorii declar? o senza?ie de arsur? ?i "rupere" când apa intra în pl?mâni - dar e rapid urmat? de o senza?ie de calm ?i pace. Datorit? consum?rii oxigenului din sânge, se ajunge la o stare de incon?tien??, iar în final stop cardiac ?i moarte cerebral?.

Din cate stiu eu inecul, este de fapt momentul in care organismul ramane fara oxigen si lesina, in timpul lesinului corpul trece pe "automat", adica cum stim cu totii intra in functiune numai functiile vitale, mai precis, inima si respiratia, datorita faptului ca organismul incearca sa traga aer, fiind in apa, plamanii se inunda cu apa si intervine ceea ce se cheama inec.

urmat? de o senza?ie de calm ?i pace

O data cand am fumat "white", ca plm nu puteam sa il refuz pe tip, am lesinat, la inceput ma vedeam cum cadeam intr-un tunel, totul era negru in jur, tipam, si dadeam din maini si din picioare (ulterior am aflat ca asta faceam si in realitate, aka un fel de spasme), simteam o senzatie de frica puternica, care apoi se potoleste, ma simteam din ce in ce mai linistit, impacat, calm, fara a mai cunoaste frica, ura, raul, era un sentiment absolut de impacare, de liniste suprema, incepuse se imi placa si sa ma complac...cand...m-am trezit stropit de apa rece si tipul cu care fumasem (adik fumasem un cui singur, - 2, 3 fumuri, era si el p'akol, cui facut din 3 muguri mari, pe nemancate:P) imi dadea palme sa ma trezesc si striga la mine.

Plm...un fel de no comment!!!

Electrocutare:

Un ?oc electric de priz? ar putea opri inima, ajungându-se la incon?tien?? în 10 secunde. Un curent de intensitate mai mare te poate doborî instantaneu. Totu?i, unii prizonierii electrocuta?i pe scaunul electric ar fi murit din cauza înc?lzirii creierului, sau sufocare.

Aici pot vorbi din propria experienta, intr-o oare care masura, ca doar n-am murit;)).

Inca de mic imi placea f mult electronica, pot spune ca "la viata mea" m-am curentat de vreo 5-6 ori la priza, 220-250, prima data cand eram mic nu imi aduc aminte nimic caci am lesinat, gen s-a rupt filmul.

Dar pot povestii una din dati cand am ramas uimit de reactia organismului:

Masuram un transformator ars, si ca sa imi dau seama care bobina e arsa prima sau a dou-a, trebuia sa le masor pe rand, o masor pe una din ele, vad ca aparatul de masura imi indica ca e ok, gandesc "ok, asta e buna, deci e cealalta, dar totusi sa o masor(fara sens evident)", o masor pe celalata, aparatul imi indica ca si cealalta e buna!, in mintea mea spun "e imposibil, ca doar transformatorul nu merge!" cum tineam cu fiecare mana o borna a aparatului lipita de capetele bobinei, decuplez sa verific aparatul, aparatul imi afiseaza ceea ce ar trebui cand nu e conectat, zic "aparatul e bun, mai fac o masuratoare", cuplez iara, ma uit la aparat imi indica la fel ca nu exista vreo intrerupere, eu ma tot gandeam ca e imposibil, apoi incep sa simt usor usor un curent in maini si eu ma gandeam "interesant parca m-ar curenta, daca acum ar fi fost cuplat la priza cu siguranta ar fi fost mai mult de atat, parca totusi ma curenteaza, cu un voltaj mic, ca la telefon (referitor la centralele analog, cand telefonul este inchis sunt 50v cand raspunzi/ridici receptorul sunt ~15-20v) hmm, dar n-are cum...ca doar l-am scos din priza (masuram prima bobina de care era legat stecherul)" apoi ma uit la cablul legat la iesirile bobinei, urmaresc cursul lui si vad stecherul in priza, atunci ma panichez, ma cuprinde o frica, incep sa simt cum ma curenteaza cu adevarat, ma blocasem, simteam cum aveam mainile inclestate pe capetele bobinei, cum tineam aparatul de masura si nu puream sa ii dau drumu, imi simteam mintea din ce in ce mai incetosata, apoi am facut un efort si am reusit sa ii dau drumul.

Dupa ce m-am calmat/linistit, m-a socat faptul ca totul am aproximat ca a durat ~10-15 sec inainte sa constientizez ca chiar ma curenteaza dar pana atunci nu am simtit si nu m-a afectat vizibil/constient faptul ca trecea curent prin mine.

Link to comment
Share on other sites

Supravie?uitorii unor astfel de evenimente raporteaz? o senza?ie de încetinire a timpului (/*mai nou a fost demonstrat? aceasta, din cauza adrenalinei care pompeaz? la niveluri foarte ridicate în sânge, în situa?ii limit?, acesta fiind un mecanism de ap?rare scris practic în ADN-ul fiec?ruia*/).

Un studiu a 100 sinucideri prin s?ritur? de pe Golden Gate Bridge (75m) a relevat numeroase cazuri de moarte instantanee, cauzat? de spargerea pl?mânilor, explozia miorardic?, sau daune la organe ?i membre rupte.

slow motion baby

Link to comment
Share on other sites

Decapitare:

Decapitarea poate fi rapid? ?i f?r? durere, dar con?tiin?a se crede a fi pierdut? abia dup? un timp relativ scurt. Exper?ii au ajuns la concluzia c?, creierul ar putea înc? func?iona 7 secunde. Rapoarte dup? execu?ii din Fran?a citeaz? cazuri în care mi?carea ochilor ?i a gurii au fost înregistrate pân? la 30 secunde dup? decapitare.

19 Insanely Weird Animals - Photo Gallery, 20 Pictures - LIFE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...