Jump to content
begood

Gym

Recommended Posts

Begood, tu te apuci acum in prajma sarbatorilor?

Porcul cine il mai mananca?

Eu ma las vineri ( "intru la definire" ) si ma apuc iar in ianuarie....

E o perioada mai trista pentru mine :D si trebuie sa arat superb =))

Am prietene de satisfacut, acum e perioada "sarbatorilor" adevarate.

Link to comment
Share on other sites

Begood, tu te apuci acum in prajma sarbatorilor?

Porcul cine il mai mananca?

Eu ma las vineri ( "intru la definire" ) si ma apuc iar in ianuarie....

daca faci sala 2-3 luni dupa care faci pauza o luna sa stii ca este egal cu 0 , definirea pe care o vor toti se castiga in ani , sute de antrenamente , alimentatie perfecta , suplimente constant , odihna adecvata . Nu este permis cand vrei sa ai un corp atletic ca in momentul cand vin sarbatorile sa intrerupi orice activitate sportiva si sa bagi in tine mai ales in sezonul asta cand se fac tot felul de mancaruri cu grasimi , trebuie sa incerci sa mananci tot la fel de bine si fara grasimi stiu ca e greu si mai bine mananci o friptura de porc cu sarmate si jumari , dar eu prefer sa mananc friptura aia de porc facuta la gratar si nu in sosuri care te ingrasa , daca simti nevoia de o pauza mai bine faci o pauza de 1-2 sapt in vara atunci nu mananci asa de gras ca acuma si corpul tau nu va avea de suferit , kilogramele care le acumulezi in luna asta nu se dau chiar asa de usor jos chiar daca vezi tu pe cantar ca ai slabit tot ramai cu un procent de grasime mai mare decat l-ai avut pana acuma si aceasta grasime o sa te lupti cu ea toata vara si toata toamna sa o dai jos pt ca nu ai destula experienta si destui bani ca sa investesti in tine sa scapi de ea in 2-3 luni si o sa te trezesti la anu in preajma sarbatorilor ca nu ai progresat deloc si aici ma refer la definirea despre ca toti vb

Link to comment
Share on other sites

cool

thats why i'm skinny si vreau doar abdomen, oleaca de maini si piept("extraculicular",adica nu neaparat)

si sa fug ca bou pe banda

yuhu.Si dupa ce vad ca am cuburi si patratele, ma apuc de forta

Da pana atunci sa fac rost de bani si sa fiu sanatos>:)

Asa, vroiam sa va intreb: Cum pot sa imi fac aripioarele mai bengoase?

Link to comment
Share on other sites

thats why i'm skinny si vreau doar abdomen, oleaca de maini si piept("extraculicular",adica nu neaparat)

si sa fug ca bou pe banda

yuhu.Si dupa ce vad ca am cuburi si patratele, ma apuc de forta

daca ai grasime pe burta si nu ti un regim (inseamna mancare sanatoasa nu sa faci foamea) s-ar putea sa nu te mai apuci niciodata de facut forta ........ daca o sa fugi pana nu mai stii de tine pe banda nu o sa faci muschi niciodata .......

@Demon_zone: Cum sa faca un drac aripioare????

Trac?iuni la bar?, la piept - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine! ceea ce tu iubesti mult de tot :))

cand o sa ajungi sa faci aripioare foarte mari numai din tractiuni sa ma anunti si pe mine ..... (acuma conteaza si geneticul .... este posibil ca acea grupa musculara sa nu se dezvolte aproape deloc)

Link to comment
Share on other sites

daca ai grasime pe burta si nu ti un regim

rad ca bou, inca..

eu,grasime?i'm a skinny boy with a bit of chest rickets

si de asta m-am apucat de sala.Da e naspa ca imi creste pieptu si zici ca am tite:))

cat despre grasime pe burta.Nu am nic,doar oleaca de par

si eu sa tine regim?Nu stii cat de mult maninc.Da tot nimic..Nu se prinde nimic de mine.Seman cu taimiu

uite ceva interesant.Sunt 3 tipuri somatice iar eu cred ca ma incadrez in acesta:

Ectomorf

Ectomorful | Sanatate,nutritie,sport,slabire,bodybuilding,fitness

si antrenamentul sau

Antrenamentul ectomorfului | Sanatate,nutritie,sport,slabire,bodybuilding,fitness

si inca ceva

ce ziceti de programu asta

Luni : Piept + triceps + umeri

Miercuri : Picioare

Vineri : Spate + biceps

Link to comment
Share on other sites

Ikarus, tu te tii de sala ? de cat timp ?

Descrie-te, poate dai si o poza

ma tin de sala de 3 ani de zile si merg de 5 ori pe saptamana , poze nu pun pe un forum de hacking , am poze pe un forum de bodybuilding , am 1,75m , 83kg , 43,5cm in brat la rece , 65cm in coapsa la rece , 42cm in gamba la rece , imping la piept 130kg 5 repetari doar cu un mic ajutor , cu 115kg fac de unu singur 6 repetari , genoflexiuni fac cu 140kg , presa cu 400kg daca am omis vreun detaliu pe care vrei sa-l aflii intreaba-ma si o sa raspund

@begood Asta vroiam sa intreb si eu.

Ca prea pare a le sti el pe toate!

eram sigur ca o sa vina unu sa faca pe desteptu gen ca le stiu pe toate am si scris intr-un post anterior ,dar imi dau seama cate stii tu despre sala si antrenament din posturile pe care le-ai facut aici (mi-am dat seama cand ai zis ca mai intai sa slabesti si pe urma sa te apuci de forta , sala sau ceva de genul asta), daca nu ma crezi intra pe un forum de bodybuilding si intreaba-i si pe baietii de acolo sa vezi daca au parerea asemanatoare cu a mea , pt tine nu o sa mai dau nici un sfat ca vad ca nu prea ai nevoie de sfaturi ai avut atatea rezultate pozitive de sfaturile mele au fost degeaba ........

rad ca bou, inca..

eu,grasime?i'm a skinny boy with a bit of chest rickets

si de asta m-am apucat de sala.Da e naspa ca imi creste pieptu si zici ca am tite:))

cat despre grasime pe burta.Nu am nic,doar oleaca de par

si eu sa tine regim?Nu stii cat de mult maninc.Da tot nimic..Nu se prinde nimic de mine.Seman cu taimiu

uite ceva interesant.Sunt 3 tipuri somatice iar eu cred ca ma incadrez in acesta:

Ectomorf

Ectomorful | Sanatate,nutritie,sport,slabire,bodybuilding,fitness

si antrenamentul sau

Antrenamentul ectomorfului | Sanatate,nutritie,sport,slabire,bodybuilding,fitness

si inca ceva

ce ziceti de programu asta

sincer nu cred ca ti-a crescupt pieptul asa de mult incat sa nu vrei sa mai creasca (pieptul este o grupa pe care toti care fac bodybuilding o vor cat mai mare) o sa vezi ca daca incepi sa cresti in greutate nu sa incepi sa faci si burta , am un tovaras care face sala de mult timp si la inceput era slab mort nu stia ce e aia grasime de cand s-a ingrasat vreo 20kg nu stie ce sa mai faca cu burta , parerea mea este ca ar fi mai bine sa lucrezi 4 zile pe sapt nu 3 ca sa nu iti antrenezi asa de multe grupe intr-o singura zi e mai bine mai putine dar sa le lucrezi mai bine

Link to comment
Share on other sites

Sfat pentru cei care au sub 18 ani: Nu mergeti la sala, sunteti inca fragezi, sau daca mergeti nu va fortati, faceti cu putin. Eu inca am probleme cu spatele. Cred ca ma mai duc la sala de pe 11, dar nu stiu, sa vad ce mai zice spatele.

PS: Cei care mergeti la sala de ceva timp, vi se pare ca vi s-au lungit mainile? E stupid, nu stiu la mine, dar la 2 persoane am vazut clar ca au mainile mai lungi decat ar fi normal.

Link to comment
Share on other sites

PS: Cei care mergeti la sala de ceva timp, vi se pare ca vi s-au lungit mainile? E stupid, nu stiu la mine, dar la 2 persoane am vazut clar ca au mainile mai lungi decat ar fi normal.

Credeam ca eu vad distorsionat :)))

Si eu am impresia ca mi s-au lungit dar nu numai mie, ci si unui prieten.

Ne intoarcem la stadiul de maimuta...

Link to comment
Share on other sites

@Ikarus, NU am zis ca le stiu pe toate si nu o fac pe-a desteptul...din contra sunt un incepator. Eu doar am intrebat, ce te-ai iritat asa tare?

Nu te-am intrebat cu rautate nenea....

ok atunci scz pe acuze am crezut ca ai zis cu rea intentie

@Nytro & Begood aveti voi impresia nu are cum sa vi se lungeasca mainile poate doar in cazul in care ati mai crescut in inaltime probabil v-a mai crescut si bratele dar asta foarte putin

Link to comment
Share on other sites

Ikarus, mi-ai putea da un orar pentru 5 zile / sapt, cardio zilnic as vrea (alergat 20 min, ce alternative la alergat am pentru a intra in zona cardio ?), fara proteine, in special pentru slabit, pentru ca dupa 3-4 luni pielea sa fie lipita de muschi in genul "ripped", vreau sa scap de absolut tot ce inseamna grasime. (2-3% sa ramana)

O dieta (cu tot cu limita de kCal/zi) si daca imi poti recomanda ceva pentru incheieturi, articulatii deoarece cand alerg mult, incepe sa ma doara tibia, iar incheieturile de la maini ma lasa la greutati mari.

Daca doresti iti dau si limitele mele (rezistenta la alergat, greutati etc).

Link to comment
Share on other sites

Ikarus, mi-ai putea da un orar pentru 5 zile / sapt, cardio zilnic as vrea (alergat 20 min, ce alternative la alergat am pentru a intra in zona cardio ?), fara proteine, in special pentru slabit, pentru ca dupa 3-4 luni pielea sa fie lipita de muschi in genul "ripped", vreau sa scap de absolut tot ce inseamna grasime. (2-3% sa ramana)

O dieta (cu tot cu limita de kCal/zi) si daca imi poti recomanda ceva pentru incheieturi, articulatii deoarece cand alerg mult, incepe sa ma doara tibia, iar incheieturile de la maini ma lasa la greutati mari.

Daca doresti iti dau si limitele mele (rezistenta la alergat, greutati etc).

desi fiecare este diferit in felul lui si corpul fiecaruia nu reactioneaza la exercitiile care le fac eu sau altii am sa incerc sa-ti fac un program bazat aproximativ numai pe exercitii de baza dar te atentionez ca faci de prea putin timp ca sa ai o experienta foarte mare (aici ma refer la greutati mai mari , modul de executie) , cardio iti recomand sa faci de 4 ori pe sapt in 4 zile de antrenament excluzand ziua in care antrenezi picioarele (poti face supra antrenament si sa nu iti mai creasca) cardio in mare parte merge perfect la sf antrenamentului pt ca daca l-ai face la inceput nu ai mai avea aceeasi forta in timpul antrenamentului deci cardio ar fi ideal dupa antrenament 20-30 min banda , genul asta de antrenament ti-l recomand daca ai o viata normal gen munca si seara sala sau scoala si seara sala , in cazul in care nu ai nici munca nici scoala ca sa te definesti mai repede si sa apara patratelele mai repede ti-as recomanda 2 antrenamente de cardio pe zii unul dimineata pe stomacul gol cam 30 min si unul dupa antrenament 30 de min (sa ai grija sa te hidratezi destul pt a la un asemenea efort poti sa de deshidratezi si poti sa lesini oricand chestia asta nu ma refer ca se intampla in 2-3 zile , doar in cazul in care mentii ritmul asta 3-4-5-6-7 saptamani) , era sa uit ceva foarte important sa nu neglijezi antrenamentul picioarelor deoarece in mare parte la un antrenament de picioare arzi cele mai multe kcal si implicit este bine in cazul in care doresti sa ai un abdomen beton .

Despre incheieturi din cate stiu cel mai bun supliment ar fi Animal Flex de la Universal Nutrition desigur ca mai sunt si alte suplimente acuma te ghidezi si dupa buget , daca te doare tibia in momentul in care alergi iti recomand sa o iei mai usor si sa nu fortezi sa cresti treptat timpul , incheieturile mainilor te lasa la greutati mari pentru ca nu esti ince obisnuit cu antrenamentele dure si faci sala de prea putin timp , o data cu trecerea timpului nu o sa mai fie o problema (chestia asta poate sa dureze chiar 1 an de zile ca sa nu mai ai nici o problema)

Dieta am lasa-to la urma nu prea as avea cum sa-ti dau sfaturi cate kcal sa mananci pe in in momentul in care nu stiu la cate kcal/zii te ingrasi sau la cate kcal/zii slabesti , de chestia asta poti sa iti dai singur seama si ca sa iti dai seama dureaza ceva timp gen 1-2 luni nu poti sa zici dupa 1-2 sapt cam la cate kcal/zii slabesti sau te ingrasi tot ce pot sa iti recomand deocamdata este sa ai 4-5 mese pe zii numai mancare sanatoasa cu cat mai putine grasimi ( sa nu exculzi grasimile sanatoase) si nivelul de carbohidrati sa sa fie moderat pe cand cel de proteine sa fie ceva mai mare si sa renunti absolut de tot la dulciuri ,sucuri ,kfc , mc si altele inca un lucru foarte important este odihna , daca nu dormi in medie 8-10 ore pe zii este posibil sa astepti rezultatele sa apara chiar si in 1-2 ani si ele tot sa nu le vezi , sa nu abuzezi de alcool te trage foarte mult in jos ...... Inca o chestie de baza ar fi si suplimentele nutritive daca nu iei ceva care sa te stimuleze gen un concentrat proteic , aminoacizi ..... este aproape egal cu 0 nu o sa ai rezultate notabile rapide cum dorim cu totii

Antrenamentul pe care ti-l recomand este 3 exerciti cate 3 serii la fiecare ti-am dat un ex mai jos

Luni: Piept+abdomen+cardio

primu 1 exercitiu Împins din culcat, cu bara - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine! 3 serii si faci prima serie cu o reutate care sa poti face 10 repetari , a 2 serie sa faci vreo 8 repetari si a 3 serie sa faci 4-5 cu un mic ajutor

al 2 exercitiu :Împins din declinat, cu ganterele - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

al 3 exercitiu :Împins din înclinat, cu ganterele - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

al 4 exercitu : Fluturari ori cum gantere ori la scripete

Abdomen : 1 Ridicarea picioarelor din atârnat - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine! dar cu picioarele intinse nu trase ca in poza

2 Crunch - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

3 Aplec?ri laterale cu gantera - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

la abdomen cate 3 serii a cate 40 de repetari fiecare

Marti: Brate+cardio

Biceps:

1 Flexii din stând, cu bara - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

2 Flexii din stând, cu ganterele - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine! dar sa stai jos pe o banca din picioare o sa ai tendinta sa-ti faci avant

3 Flexii la banca Scott , cu bara - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

Triceps:

1 Împins din culcat, cu bara, priz? apropiat? - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

2 Extensii din culcat, cu bara - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

3 Extensii din stând, la helcometru - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

Joi:spate+abdoman+cardio

1 Ramat din aplecat, cu bara - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

2 Ramat din aplecat, cu gantera - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

3 Trac?iuni la bar?, la piept - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine! sau la aparat

Vineri:Picioare

1 Genuflexiuni - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine! 4 serii a cate 10 repetari

2 Pres? la 45° - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine! 4 serii a cate 10 repetari

3 Extensia picioarelor - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine! 3 serii a cate 10 repetari

4 Fand?ri cu ganterele - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine! 3 serii a cate 10 repetari

Sambata:umeri+trapez+cardio

1 Împins de la umeri, cu ganterele - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

2 Ramat cu bara - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

3 Flutur?ri laterale din aplecat, cu ganterele - Exerci?ii - getfit.ro Dac? vrei s? ar??i bine!

1 http://www.getfit.ro/exercitii/ridicari-din-umeri-cu-ganterele/ cate 5 serii a cate 10-15 repetari

unde nu am specificat nimica 3 serii a cate 10-8-6 repetari cu greutati mari greutatile sa fie alese in functie de cate repetari poti sa faci

SI ca un ultim sfat sa raspiri dupa fiecare repetare adica sa nu iti ti respiratia cand faci cu greutati mari pentru ca tot la fel este posibil sa te ia cu ameteala si chiar sa lesini ...

Link to comment
Share on other sites

npc sa ma anunti cum ti-a mers cu programul asta aproximativ dupa 3-4 luni si daca e masoara-te inainte in la brate , picioare , gambe abdomen si vezi diferentele pe centimetru atunci fata de acuma , Vezi ca acuma am vazut si am editat exercitiul pt trapez era gresit am copiat exercitiul de la umeri din spate din greseala

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu lungimea membrelor superioare la om, doctorul de familie mi-a zis ca e normal ca in perioada adolescentei sa apara astfel de dereglaje (mainile mai lungi decat marimea normala sau un picior mai lung si unul mai scurt, dar nu vizibil!).

Si mie mi se pare ca am mainile lungi, inca 13 cm si imi ajung pana la genunchi :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...