Jump to content
SympleBoy22

Intrebari Logice

Recommended Posts

Umplem vasul de 3 litri, il varsam in cel de 5.

dupa care il umplem din nou pe cel de 3 litri, il varsam in cel de 5.

Mai avem 1l in vasul de 3l. Varsam ce este in vasul de 5l.

Varsam ce e in vasul de 3l in cel de 5. Avem 1l in vasul de 5l.

Umplem vasul de 3l. Varsam ce e in vasul de 3l in cel de 5l.

si voila! avem 4 L

!am facut La logica!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok ca vad ca va stricati singur topicul

1) Avem 3 insi, unu zice adevarul, unul minte si unu raspunde la intamplare. Cum aflam cine e fiecare punandu-le numai 3 intrebari (putem pune aceeasi intrebare de 3 ori).

2) O versiune mai complicata:

Cei 3 indivizi raspund cu OGH si UGH, una e da si una e nu. Din 3 intrebari aflati care inseamna da si care nu.

Link to comment
Share on other sites

ok ca vad ca va stricati singur topicul

1) Avem 3 insi, unu zice adevarul, unul minte si unu raspunde la intamplare. Cum aflam cine e fiecare punandu-le numai 3 intrebari (putem pune aceeasi intrebare de 3 ori).

Intamplare sau intrebare?

2) O versiune mai complicata:

Cei 3 indivizi raspund cu OGH si UGH, una e da si una e nu. Din 3 intrebari aflati care inseamna da si care nu.

Intrebam pe fiecare daca e maimuta. Si ,logic, ei nefiind maimute ar sa raspunda cu varianta opusa lui DA .

Link to comment
Share on other sites

La intamplare! (ca doar toti raspund la intrebare). Adica nu se poate pune baza pe el. Nu stii care e.

am zis unu minte, unu zice adevarul si unu la intamplare. La intrebarea cu maimutele vor raspunde DA-NU-DA sau DA-NU-NU.

Ganditi-va inainte si eliminati toate posibilitatile. Nu sunt usoare.

Hint: problema similara

EDIT: mi-a luat o ora sa le rezolv pe amandoua in notepad. Si le-am rezolvat mult mai simplu si frumos decat pe spoilerele citite dupa. Nu sunt grele daca cititi problema similara din hint si sunt mai multe solutii. Sa vedem care e mai draguta

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

Se dau doua sate.

Primul sat este populat de canibali mincinosi iar al doilea sat este populat de oameni buni si sinceri.

Se stie deci ca oamenii buni spun adevarul tot timpul iar canibalii mint tot timpul.

Te afli la intersectia dintre cele doua sate si te intalnesti cu un om din cele doua sate, dar nu sti din ce sat provine el.

Ai dreptul sa-i pui o singura intrebare si sa afli directia incotro trebuie sa mergi ca sa nu ajungi in satul de canibali.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...