Jump to content
colt.1911

[tutorial]Cum sa salvezi un bios updatat gresit

Recommended Posts

am promis ca voi posta un tutorial si despre partea de salvare a biosurilor arse gresit;

treaba sta cam asa:

biosurile sunt grupate cam asa:

1.generatia veche: DIP

2.generatia medie:PLCC

3generatia cea mai noua:SPI

primele doua le puteti vedea aici: CyberCPU.net --

si ultimul aici: Silicon Madness: Enthusiasts be wary of SPI, the new trend in BIOS chips

primele doua pot fi scoase de pe placa fie cu ajutorul unui extractor IC (cel galben 10 ron) sau a unuia PLCC (cel negru 25 ron).atentie insa cand le montati inapoi pe placa sau pe un programator IC/PLCC.cele IC au un semicerc decupat pe o latime care vine peste taietura socketului din care provine,iar cele PLCC au o taietura (anti-prost).pot fi recuperate prin doua metode:

I.se scoate chipul,se programeaza cu ajutorul unui programator,flashuindu-se biosul bun si apoi se re-monteaza

II.se ia o placa asemenea (model si revision),se scoate chipul de bios bun de pe ea,se monteaza in placa cu biosul ars gresit,se incearca rescrierea cu varianta buna a biosului si in momentul in care se ajunge la operatia de scriere,in timpul functionarii se scoate chipul bun si se inlocuieste cu cel ars gresit(merge atat de sub dos cat si de sub win).

pentru SPI se poate folosi metodaI si II,numai daca se dezlipeste cu un letcon si in varianta II exista un al 2-lea fraier care sa tina chipul pe loc in timpul operatiunilor :)

exista de asemenea kituri speciale,dar din pacate n-am gasit cmercializandu-se la noi,asa ca ma multumesc cu varianta programator,sau cu a II-a,pe care am avut ocazia sa o folosesc o singura data (bucuros de morcovii din rectul celor 2 protagonisti,al cu placa arsa si al cu placa buna).

de asemenea,INTEL si unii producatori au obiceiul de kkt de a lipi direct biosul PLCC pe placa de baza...aici am avut o singura data ocazia sa fac in urmatorul fel:

dezlipit cu mare atentie chipul (va trebuie un mediu de dispersare a caldurii flux de dezlipit si fludorf de dezlipit (fluxul e o carca de bani...)sau tesatura de dezlipit);apoi am montat un socket PLCC,dupa care am continuat cu I de la partea cu programatul.

asa ca aveti grija cum faceti update!

Edited by colt.1911
Link to comment
Share on other sites

intr-adevar sunt sanse,dar minime.ideea e ca in principiu trebuie sa ajungi in secventa de scriere,care daca ai un recovery kit e f usor de facut datorita lui rs232 si a controllerelor atmel :P

apropo: http://img.hexus.net/v2/internationalevents/computex2006/Tarinder/MotherboardB.jpg

daca ar fi sa-i faceti update asteia,s-ar citi cam asa: biosul este PLCC-ul de sub bateria de 3v;

producatorul este DFI,modelul placii este sub northbridge (chipul mare,verde din mijloc,aici descoperit,in situatii normale avand cooler ca si southbridge-ul,cel de sub inscrisul LanParty),iar MAI important, rev. -ul este 1.0,scris in coltul din stanga jos.

alt exemplu: http://ee.giga-byte.com/images/products/motherboard_opp_ga-p35-ds3_2.1.jpg

bios de tip SPI,chipul mic mai sus de unde scrie PWR_LED colt stanga,jos.daca nu ma insel placa are dual bios,cel din dreapta astuia fiind rezerva;modelul este GA-P35-DS3,iar rev. este 2.1 colt stanga sus

UPDATE: dap.e dual bios ca am vazut acu sub primul PCI.

scuze de exemple dar sunt primele gasite in goagal imaj.

UPDATE2 si offtopic: cine poate sa-mi spuna ce vede deosebit la placa asta in materie de interconectare?

Edited by colt.1911
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...