Jump to content
Anonym

Dependenta de iarba

Recommended Posts

Salut.

Acum cateva saptamani am tras primul joinT... stiu sigur ca intr-o zi de luni. (nu prea m-am facut asa de tare; numai cat radeam necontrolat)

Marti am tras cu niste baieti, iar pentru ca eram acolo multi intr-un anturaj eu, ca sa ma dau mare am tras cel mai mult. M-am facut varza (mi-am luat-o MAXIM)

Miercuri nu aveam chef de nimic eram spart de ziua ce trecuse

Joi am vorbit cu baietii sa mai tragem odata. Am luat un gram de Verde si la fel... ne-am facut varza toti

Vineri a venit un prieten din Italia si a zis ca face el cinste... am tras si vineri cu toate ca eram spart de Joi seara.

Sambata am fost cu prietenii mei intr-o discoteca si am zis ca sa fim putin mai veseli si iar am tras.

Duminica am fost cu mama la iasi ca altfel trageam deoarece au luat niste prieteni de ai mei niste Super skunk.

5 Zile pe saptamana...

Au inceput sa imi controleze viata.

Am inceput sa dau cate 60 de lei pe saptamana pentru un kkt de drog care te lasa inconstient dupa 10 fumuri.

Am inceput sa nu mai fiu atent la nimic ce este in jurul meu

Colegii cand vorbesc cu mine spun ca sunt paranoic... nu`i bag in seama... ma uit in alta parte etc.

Stiu sigur ca sunt si baieti aici pe site care au incercat. Vreau sa stiu daca este vreo cineva care a patit asta si s-a lasat. Poate ma puteti ajuta si pe mine.

In seara asta am tras Super Black (pentru prima data) si ma dor plamanii de nu mai pot. Am tras 2 JoinTuri si am stat intr-o baie mica de 2 metri patrati. Am stat in acea baie 10 minute dupa ce am fumat fara sa realizam vreunu ca nu mai iesim. Stateam ca prostii, ne uitam unul la altu si radeam toti la fel. Apoi un baiat care si-a revenit putin si a realizat ce se intampla a iesit afara din baie, si-a pus pus castile in urechi si asculta muzica pentru ca sa nu ne auda pe noi cum radem si ne-a scos afara. Eu de exemplu nu stiu cum dreaq am iesit din acea baie ca m-am trezit dupa vreo ora pe pat langa ceilalti. Baiatul ala care ne-a scos din baie ne-a povestit ce s-a intamplat si apoi mi-am dat seama ca eram 0% constient.

Parintii mei nu au aflat inca ce s-a intamplat si pe ce porcarii dau banii.

Nu am nici 18 ani impliniti. Si de pe cum am inceput sa ma droghez, sa fumez sis a beau ca spartu`. Pana acum vreo 2 luni ma duceam la sala, alergam zi de zi la antrenamente dar de la un timp vad ca m-am cam lasat dus de val.

Am scris cam in graba… sper ca m-am exprimat corect.

Care ma poate ajuta il rog sa posteze aici :(. Stiu ca totul depinde de vointa mea dar poate aveti si alte variante de a scapa de aceste vicii:

1. Drogul

2. Tigara

3. Alcoolul

Link to comment
Share on other sites

In afara faptului ca te poti interna intr`o clinica specializata ( la Bucuresti ) poti sa mergi " la sala ".La sala de fitness vb cu cel care supravegheaza sala ( sa fie sportiv nu ciuri-buri ) si ii spui discret ce problema ai. Te poate ajuta, dar depinde de tine in proprtie de 99 %.Pe langa asta inceteaza sau incearca sa eviti orice fel de contacte cu prietenii, chiar si cu cei pe care ii stii din vedere deoarece ei te pot influenta.Un amic de`al meu a scapat de "boala" asta in 4 luni de mers la sala.....

Bafta !!!

Link to comment
Share on other sites

Nu vad de ce s-ar lauda cu asa ceva :confused:

Aceasta persoana din cate vad eu a cerut ajutorul unuia care a mai trecut printr-o experienta asemanatoare.

God damn, deja incepeti sa va laudati cu ierburile voastre !

P.S : Trag de mult timp .. si nu ma laud asa ca tine :-j , incetati odata ca, nu cred ca impresionati pe nimeni ;) !

Tocmai te-ai laudat.

Link to comment
Share on other sites

In afara faptului ca te poti interna intr`o clinica specializata ( la Bucuresti ) poti sa mergi " la sala ".La sala de fitness vb cu cel care supravegheaza sala ( sa fie sportiv nu ciuri-buri ) si ii spui discret ce problema ai. Te poate ajuta, dar depinde de tine in proprtie de 99 %.Pe langa asta inceteaza sau incearca sa eviti orice fel de contacte cu prietenii, chiar si cu cei pe care ii stii din vedere deoarece ei te pot influenta.Un amic de`al meu a scapat de "boala" asta in 4 luni de mers la sala.....

Bafta !!!

Link to comment
Share on other sites

nu am mai auzit ca ierburile sa creeze dependenta atat de repede. Poate faci confuzie si cu dependenta de tutun (presupun ca le tragi combinate)

De nicotina te pot sfatui: iti da cel mai rapid dependenta dar e cel mai usor de lasat. cauta pe net filmul "Allen Carr - The easy way", dupa film si carte ne-am lasat de fumat cu totii. De tigari te lasi daca rabzi fara nici un fum timp de cateva zile. Dupa 3-6 zile senzatia de fumat dispare treptat pana la o luna.

De bautura si ierburi - nu esti dependent, la varsta asta esti doar dependent de anturaj. Ce sa zic, cauta-ti un viciu sa inlocuiesti vreo cateva zile celelalte vicii. Baga un joc/un serial pe calculator ceva. Sex, ceva.

O alta reteta bazata pe vicii: pentru inceput renunta la iarba si mergi pe bautura+tigari+calculator. Dupa aia renunta la tigari completand cu guma de mestecat si bautura (si renunta la calculator daca se fumeaza in camera). Printre altele convinge-ti prietenii sa faceti o pauza si renunta la ei daca nu sunt de acord si te iau in ras ca nu faci nimic asa.

Link to comment
Share on other sites

Nu ruga pe altii sa iti spuna cum sa fii tu. Nu cere nimanui ajutorul cand poti sa iti rezolvi singur problemele. Sa nu urmezi sfaturile necunoscutilor, chiar daca ele sunt bune. Sa nu cauti scapare prin altii. Tu pentru mine esti doar un font colorat. Tu pentru mine nu existi, atat propriu cat si figurat. (

Tu, ce esti si cine o'i fii, esti singur. Nu cauta calauza prin altii. Baietii destepti, imi spunea tata, invata din greselile altora. Nu esti nevoit sa incerci pe pielea ta. Tu esti slab, daca de la iarba ai ajuns la margine. Tu stii cum sa scapi dar cauti fie o medalie, ori o consolare. " Nimeni nu e langa tine, nimeni nu e pentru tine, faci bine, suge'o tu, incepand de maine.". Iarba nu e rea, tu esti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Hai ca deja ma enervati cu problemele existentiale ale ierburilor. Va drogati sau nu va drogati. la asta se rezuma totul si nu e problema nimanui ce senzatii aveti sau ce probleme apar. Din partea mea puteti sa dati si coltul. Topic inchis si sper sa nu mai vad porcariile astea pe RST.

Link to comment
Share on other sites

Urat de tot! Incredibila povestea, pentru ce este proiectul? Este acela care se desfasoara in toate liceele din tara la clasele a IX-a despre Fumat, Alcool si Droguri. Interesati-va cei dupa forum. Fiecare clasa din fiecare liceu va face un proiect pe baza filmului care ni s-a pus la dispozitie de catre diriginti.

P.S. : si totusi nu-mi vine sa cred cum povestea ta seamana izbitor cu a pletosului ala din film :(

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...