Jump to content
Guest Nemessis

Credinciosi vs atei - incalzirea pentru raid

Recommended Posts

Am citit cateva post-uri in care se spunea ca: "E bine ca omul trebuie sa creada in ceva bla bla, de-aia s-a facut biblia, de-aia exista religii etc."

NU, nu este bine ca omul sa creada intr-o religie, sau intr-o carte, w/e ATAT TIMP CAT el este manipulat iar adevarul ii este "ascuns".

Am mai citit un post in care un membru spunea ceva de genul: "de ce nu vedem maimuta sa evolueze in om?" -- simplu, SPECIILE au disparut, dinozaurii spre exemplu in cele din urma datorita evolutiei au "devenit" pasari, ce vezi tu pe cer, poate oi crede tu ca unele maimute care le vezi tu ar trebuii sa evolueze dar cum a spus si Nemessis asta se intampla intr-un timp indelungat nu in /3 minute/!

Va recomand sa vizionati si documentarul: "What Darwin Didn't Know" -- din punctul meu de vedere este un documentar EXTRAORDINAR si foarte, foarte bine organizat, explica (mai detaliat) despre Darwin, ce a descoperit el etc. i s-au organizat bine ideile, ganditi-va la o carte pe mai multe capitole, nu stiu exact cum sa va descriu, nu gasesc cuvintele potrivite, oricum e un MOST TO WATCH.

Si nu va ingrijorati, noi evoluam, indiferent ca o sa existe si manelisti batuti in cap pe viitor, sau rockeri imputiti care nu se spala desi au apa calda, sapun etc. Chiar daca babele cred in Dumnezeu si iti arunca cate o replica acida gen: "Fereasca Dumnezeu! Cum sa spui asa ceva?" -- eu inca sunt la stadiul de a imi scoate asta din obisnuinta, am fost intoxicat cu porcaria asta pentru atata vreme si sunt atat de fericit ca mi-am deschis ochii, pentru o vreme eram "Dumnezeu! Da! Este atotputernic, sa nu fac asta ca imi da cu ''chiatra'' in cap din cer!" si asta s-a intamplat cand m-am intrebat "dar daca?" si am inceput sa citesc si sa vizionez documentare, acum nu trebuie sa credeti tot, exista si fals-uri dar in mare parte este adevarat fiindca oamenii de stiinta (majoritatea) au aceleasi obiective ca si ale unui hacker, de-aia definitia hacker-ului nu consta doar in acel "baietel" care sparge sisteme si le exploreaza. (IN OPINIA MEA, asta nu inseamna ca si este adevarat poate cine stie au planuri malefice ascunse)

Este foarte mult de vorbit pe subiectul asta, dar sunt foarte putini oameni cu care poti discuta pe tema asta (serios), cel putin, daca pomenesc subiecte de genul asta unor prieteni de-ai mei, ma iau gen: "Da da, teoria lui spanac" adica evita si iau la misto, nu-i invinovatesc poate e silly, dar datorita unor chestii silly ca astea au ei lumina in casa.

Chestia e ca: Nu d-zeu ti-a pus becul in casa ca sa ai lumina, nu el ti-a pus calorifere in casa, nu el a facut blocuri etc.

Asta inseamna progres,evolutie si se va intampla atat timp cat omul exista, dar in ciuda acestor chestii OMUL RAMANE LA FEL, ceea ce vedeti in ziua de azi va exista si mai tarziu, indiferent (cel putin in opinia mea) chiar daca toti vom intelege la un moment dat ca sa existam intr-un mediu echilibrat trebuie sa intelegem mai multe aspecte (natura etc.) si ca toti TREBUIE sa aducem un FEEDBACK, toti trebuie sa contribuim, fiecare sa faca ceva.

Poate post-ul meu nu are acuratete perfecta, dar am incercat sa explic in cuvinte cat de bine am putut eu, ideile mele.

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Revin la ce a zis CODEX pentru ca mi-am amintit o chestie. Daca omul nu se trage din maimuta atunci de ce are ramasita de coada (Coccyx)? Si tu o ai si eu o am.

Link to comment
Share on other sites

Nu incalzeste pe nimeni. Pana vom descoperi tot ce trebuie descoperit se duce dracu omenirea. E doar interesant sa urmaresti din cand in cand ce se intampla.

MoD files reveal UFO sightings - Yahoo! News UK

"And here it... goes:"

Those "Green things", are humans/superhumans maybe demons.. or, maybe aangels?

Oh, mai stiu una, si astia se trag tot din Adam si Eva? Asta, bineinteles, vorbind despre aliens din punctul de vedere al bibliei. :0

But, daca au propria lor religie si o crede in "Zeul putelor cu 7 capete" ?

So, one more hit:

Daca nu ai voie sa bei, de ce crestini nu zic nimic despre vin? Te impartasesti, bei vin. Cand mai apare un film cu Iisus, toti beau vin si daca stau bine si ma gandesc, El a transformat apa in vin. Oh, Jesus, u naughty...

thinkjesusthink.gif

Oh, i believe in a "Supreme Force", pentru ca ceva sau cineva a creat toate acestea. Si cum o zis PaxnWood: "God bless America!". Stai, nu asta, ci asta: eu cred ca insasi universul e o divinitate. True, true...

Si mai cred in Karma pentru ca face legatura cu Teoria Haosului. It's a good thing, and i believe it, i think...

Link to comment
Share on other sites

Exista o energie ce guverneaza universul si viata. Si sunt sigur ca aparitia oamenilor nu e o intamplare. Nu ma intereseaza ca e un lant sau o ramificatie, eu nu cred ca omul se trage din maimuta. Nici daca aveam coada si par pe falus nu credeam ca omul se trage din maimuta. Daca voi cautati verigi lipsa si diferente intre oameni si maimute nu aveti decat.

Link to comment
Share on other sites

Cum spunea si Einstein:"Nimeni nu poate dovedi existenta lui Dumnezeu, la fel cum nimeni nu poate dovedi inexistenta lui."

Religiile se asemana foarte mult intre ele, fiind un stadiu negesar in evolutia omului, desi ele au dus la o perioada neagra in istorie(Evul Mediu). Astfel bazandu-ma pe ideea "cine nu invata din istorie este blestemat sa o repete", consider ca o gandire libera si nerestrictionata de religie este mult mai avantajoasa in ziua de azi.

Si sa nu uitam ca orice tehnologie mai avansata decat vremea ei este considerata magie/miracol. Deci, din acest motiv biblia e cam jalnica.

Link to comment
Share on other sites

@nemessis

Sa sti ca exista foarte multe dovezi care atesta existenta ca persoana istorica a Lui Iisus Hristos!

Iosif Flaviu:

<<Tot cam pe vremea aceea a trait Isus, un om întelept (daca într-adevar îl putem numi om). Omul acesta a facut lucrari nemaipomenite si când învata pe oameni, acestia primeau adevarul cu bucurie. A atras la el multi oameni, atât dintre Iudei cât si dintre Neamuri. (El a fost Mesia). Si când la instigarea unor oameni însemnati din rândurile noastre, Pilat la condamnat la moarte prin crucificare, cei ce l-au iubit de la început au continuat sa-l iubeasca (pentru ca el li s-a aratat viu a treia zi - sfintii profeti au prevestit acest lucru precum si alte zeci de mii de lucruri despre el). Si chiar pâna în ziua de azi comunitatea (rasa, tribul) Crestinilor, numiti astfel dupa numele Lui, înca nu s-a stins.>>

El nu era crestin;Dupa unele dovezi( Hassel) era un fervent iudeu!

talmudul:

# Talmud Yebamoth 49b, p.324: „Isus a fost un bastard n?scut din desfrâu”.

# Talmud Shabbath 104 b, p. 504: „Isus a fost vr?jitor ?i nebun. Maria a fost o desfrânat?”.

# Talmud Sanhedrin 107b, Sotah 47 a: „Isus Nazarineanul (Yeshu ha Notzri) s?vâr?ea magie ?i în?el?torie ?i a dus pe Israel în r?t?cire”. (În Talmud, cre?tinii sunt numi?i ?i „Ha Notzrim”

# Talmud Sanhedrin 43A: „În ajunul Pa?telui, Isus a fost atârnat de lemn, întrucât nimic n-a fost adus în ap?rarea Lui.

Iulius Africanus îl citeaz? pe istoricul Tallus într-o discu?ie legat? de întunericul care a urmat crucific?rii lui Hristos (Scrierile Extant, 18)

Va pot raspunde cu argumente stiintifice la aproape orice intrebare legata de crestinism.

cititi aici un capitol din profetul isaia scris cu 740 inainte de Nasterea lui Iisus Hristos!

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=43?=53

Edited by hate.me
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

"inainte de Nasterea lui Iisus Hristos" nu este un argument. Din ce an provin respectivele citate? Sunt contemporane lui Iisus? Au aparut in perioada vietii lui sau macar in urmatorii 5 ani dupa ce a fost crucificat? In ce zone au aparut scrierile respective? Oamenii care le-au scris l-au cunoscut vreodata fata in fata sau pur si simplu au scris in functie de "trend"?

Urmeaza si alte intrebari :)

Link to comment
Share on other sites

"inainte de Nasterea lui Iisus Hristos" nu este un argument. Din ce an provin respectivele citate? Sunt contemporane lui Iisus? Au aparut in perioada vietii lui sau macar in urmatorii 5 ani dupa ce a fost crucificat? In ce zone au aparut scrierile respective? Oamenii care le-au scris l-au cunoscut vreodata fata in fata sau pur si simplu au scris in functie de "trend"?

Urmeaza si alte intrebari :)

Conform istoriei credintelor si ideilor religioase a lui Eliade Profetul Isaia a trait cu aproximativ 700 de ani inaintea lui hristos.

Pentru fiecare amanunt din viata lui Iisus exista o dovada profetica scrisa cu sute de ani inainte!

Edited by hate.me
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Profetiile nu sunt dovezi stiintifice si nici logice. Eu am avut o viziune cum ca anul asta se vor majora taxele la stat iar in decurs de 30 ani vor muri 5000 de copii. Sunt profet? Deci dovezi logice si/sau stiintifice te rog.

Link to comment
Share on other sites

Deci nu credeti in D-nezeu si credeti in extraterestri ! n1 ;)

Cum imi explicati ca sute daca nu mii de oameni si-au dat viata pentru credinta lor in Dumnezeu , de explu unii din sfinti de azi au fost pusi in fata deciziei: Ori iti schimbi credinta ori mori , si au ales moartea.

De ce se vorbeste despre inainte de Hristos si dupa Hristos ?

Nu stiu care zicea de aici ca Albert Einstein e ateu :D uite aici

YouTube - Albert Einstein on God

ps: Nemesis nu poti sa gasesti alt target?:D stam aici si ne certam aiurea :|

Link to comment
Share on other sites

Profetiile nu sunt dovezi stiintifice si nici logice. Eu am avut o viziune cum ca anul asta se vor majora taxele la stat iar in decurs de 30 ani vor muri 5000 de copii. Sunt profet? Deci dovezi logice si/sau stiintifice te rog.

Daca iti ofer un argument din emmanuel kant o sa zici ca nu este logic;daca iti vorbesc despre argumentul istoric la fel o sa zici...De ontologie nu mai pomenesc.Argumente teleologice or sa ti se para nestiintifice

si apropo:

"daca tu crezi in Dumnezeu si el nu exista,nu pierzi nimic, dar daca nu crezi si El exista atunci pierzi totul" Einstein

Edited by hate.me
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Vino cu argumente teologice ce pot fi dovedite prin istorie sau orice mijloc modern al civilizatiei noastre. Nu veni cu argumente gen "lui Vasile i-a aparut un inger care i-a spus ca...". Asta se numeste schizofrenie si nu voi lua drept bun un astfel de argument.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...