Jump to content

Recommended Posts

buna am trecut de cateva ore pe linux si incerc sa ma acomodez , cu mari dureri de cap am reusit sa imi fac netul sa mearga si am ramas socat cand am vazut ca nu are mp3 player , este vorba de un kubuntu ultima versiune , vroiam sa va intreb ce ar trebui sa invat prima oara , ce avantaje imi aduce acest sistem de operare (l-am instalat deoarce aveam nevoie de el la facultate pentru programare) si la ce ar trebui sa am grija

PS : la kopete cum fac sa vad avatarele? :-S

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa instalezi un MP3 Player, te duci in Add/Remove Package manager si dai la Search: Rhythmbox, bifezi si dai Aply (asa poti cauta si alte aplicatii de care ai nevoie).La Kopete nu cred ca ai cum sa faci sa se vada avatarele celor din lista ta (cel putin asa stiu, eu).

Spor la invatat!

Link to comment
Share on other sites

De ce nu pui ubuntu?

Poate ca omului ii place KDE si nu Gnome de aia nu foloseste UBUNTU

Anyway .

Cate ceva de inceput

apt-get update

apt-get upgrade

apt-get install pidgin , vor merge si avatarele

Pentru ceva mai nou si cat de cat mai prietenos : Empathy - GNOME Live! ( vezi synaptic pentru instalare)

Also this :

The best Linux media players

and this :

Top 5 Video Players in Linux LinDesk

Link to comment
Share on other sites

Messenger -> Pidgin

MP3 Player -> XMMS

Video Player -> VLC

Browser -> Mozilla

Cat despre Desktop Environment recomand KDE.

Ca sa iti fie mai usor poti folosi Ubuntu sau Mandriva. De altele nu stiu ce sa zic.Slackware mi-a placut, mai mult decat Mandriva, dar trebuie sa instalezi mult din surse.

Link to comment
Share on other sites

am si eu nevoie de ajutor!

Am instalat linux ubuntu 9.10 si vreau sa il formatez!Mentionez ca pe acelasi HDD am si windows deja instalat!

Sper sa ma ajutati!

Daca vrei sa il formatezi poti sa intri in windows la Administrative Tools>Computer Management>Disk Management si stergi partitia unde e instalat ubuntu (Va sterge datele din acea partitie) , nu uita ca va trebui sa reinstalezi un boot-loader pt windows daca nu mai vrei Linux pt ca nu vei reusi sa iti deschizi Windows dupa ce stergi Ubuntu pt ca folosesc acelasi boot-loader GRUB .Oricum nu e o problema poti reinstala boot-loader ul pt windows

sau sa instalezi un nou sistem ubuntu in spatiul care tia ramas liber .

O alta varianta ar fi sa iti faci un Live Cd cu Gparted un tool Open Source cu care poti sa faci orice fel de partitii intrun hard-disck ,sa le formatezi cu ce fel de filesystem vrei tu ,sa creezi partitii noi Totul folosind un GUI ,nu ar trebui sa fie greu GParted -- Download

Dupa ce il descarci va trebui doar sa masterizezi imaginea pe un cd si sa o pui in pc dupa care dai reboot si vei avea la dispozitie tot ce ai nevoie pt a lucra pe un hard-disk

Ai grija ce faci pt ca este o munca delicata ,si cei mai experti gresesc

Ceea ce trebuie sa stii e ca vei sterge si bootloader-ul in acest caz calculatorul nu va mai putea incarca windows-ul si va trebui sa instalezi un bootloader

GNU GRUB - Wikipedia, the free encyclopedia

Booting - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

vroiam sa va intreb ce ar trebui sa invat prima oara , (l-am instalat deoarce aveam nevoie de el la facultate pentru programare

:-S

Ar fi bine sa inveti comenzile esentiale BASH A-Z Command Index - Linux Commands in English | howto, examples ,nu e greu ! Sa iti faci un backup (credema ca iti trebuie )

ce avantaje imi aduce acest sistem de operare

Primul raspuns este ca nu ai nevoie de un Antivirus , este mai sigur decat un sistem Windows, e gratuit , Poate fi in acelasi timp Firewall,Webserver,poti Chatta ,asculta muzica, sa te joci jocuri, sa te ocupi de grafica , bineinteles sa programezi .

si la ce ar trebui sa am grija

Acelasi lucru ma intrebam si eu unde sa nu intru ca sa nu stric ceva ,dar am umblat peste tot pt ca eram foarte curios cum functioneaza de asta ziceam Sa iti faci un backup (credema ca iti trebuie )

Daca nu ai de gand sa explorezi noul sistem si iti pui o limita vei cunoaste doar o mica parte din acest sistem care se chiama Linux

Ceea ce se intampla e ca multi renunta si se intorc la ceva care nu e gratuit ,are o gramada de virusi ,sì se chiama Windows .

Iar Linux ramane instalat pe o mica bucata din hard-disck si vine folosit o data pe luna sau poate mai rar .Putini sunt cei care mai raman cu acest sistem operativ

Asa ca dupa ce iti pui cateva intrebari ,vezi cum functioneaza cateva lucruri , poti sa iei o decizie ,depinde doar de tine care va fii .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...