Jump to content
Krisler12

Ce imi recomandati ptr. wireless compatibil cu WEP Cracking ?

Recommended Posts

Salut !

Am doua intrebari:

1.As vrea sa imi cumpar un adaptor wireless , asa ca astea:

Adaptoare wireless

Daca imi voi cumpara un adaptor wireless asa cum am dat ca exemplu in linkul de mai sus, trebuie neaparat sa am si o placa de retea wireless sau merge si fara ca eu momentan am doar conexiune prin cablu nu am nici un fel de placa de retea wireless ?

2.Ce imi recomandati de aici:

Adaptoare wireless

-vreau ceva sa fie compatibil cu Backtrack4 cu care sa pot face WEP Cracking, mai exact sa pot sparge retelele wireless;

-vreau sa fie ieftin si, de ce nu bun, vad acolo preturi diferite, ma gandesc prin ce difere acele adaptoare...insa as vrea ceva care sa mearga cat de cat dar sa nu arunc bani asa aiurea pe nu stiu ce adaptor cand pot sa iau unul ieftin care face exact acelasi lucru, poate chiar mai bine;

Multumesc anticipat !

LE: Calculatorul meu are urmatoarea configuratie:

Procesor x64 bits, Intel Dual Core D925 3000 Mhz

2 GB RAM bus pe 64 biti.

2 HARDURI:

1 Hard de 320 GB ATA

1 Hard de 500 GB ATA

Placa de baza

System Manufacturer: Gigabyte Technology Co., Ltd.

System Model: 945GCMX-S2

Placa de retea: Realtek Family controler

Placa de sunet: Realtek High Definition

Placa video: Intel 82945G Express Chipset Familly [incorporata- pe asta o foloseste pc-ul]

Placa video: Gigabyte Nvidia 8400 GS [neincorporata, insa nu am mers niciodata de cand am luat pc-ul, nu stiu daca nu e bine instalata sau daca e defecta]

Unitate optica DVD-ReWritter

Sursa de 460 -500W [nu stiu exact]

Plus monitor tip CRT hp9500 pe gri metalizat, foarte elegant, cu garantia expirata de jumatate de an, cu diagonala de ~45 cm sau ~18 inch.

Plus 2 boxe quantex [boxe obisnuite ptr. desktop].

Vechime 2 ani si ceva !

Link to comment
Share on other sites

din experienta personala iti recomand atheros.daca ai de ales intre atheros si realtek,nu sta de 2 ori pe ganduri.atheros all the way,aircrack-ul face real damage cu el ^_^

Din cate vad eu aicea : compatibility_drivers [Aircrack-ng]

Supported by airodump for Linux :

PCI: YES

Cardbus/PCMCIA/PCI-E/Expresscard:YES

USB (non-802.11n): Only AR5007UG supported

USB (802.11n): Partially

Inseamna ca la veriunile mai noi nu merge ( ma refer la adaptor wireless) din moment ce numai

Only AR5007UG supported
iar
USB (802.11n): Partially
. Asa e ? Am dreptate ?

Voi de care atheros aveti ? Va merge airodump, aircrack si aireplay ca se pare ca cu airodump nu prea e in regula treaba.... ?

Si inca ceva:

daca imi iau adaptor de ala wireless asa cum am dat ca exemplu in acel link, trebuie sa mai am si placa de retea wireless ? Sau ala merge si fara placa de retea wireless ?

Link to comment
Share on other sites

Din cate vad eu aicea : compatibility_drivers [Aircrack-ng]

Supported by airodump for Linux :

PCI: YES

Cardbus/PCMCIA/PCI-E/Expresscard:YES

USB (non-802.11n): Only AR5007UG supported

USB (802.11n): Partially

Inseamna ca la veriunile mai noi nu merge ( ma refer la adaptor wireless) din moment ce numai

Only AR5007UG supported
iar
USB (802.11n): Partially
. Asa e ? Am dreptate ?

Voi de care atheros aveti ? Va merge airodump, aircrack si aireplay ca se pare ca cu airodump nu prea e in regula treaba.... ?

Link to comment
Share on other sites

recomadat ar fi ...orice antena cu chipset realtek RT8187....o antena pe usb care o folosesc de 1an jumate si merge perfect. N-am intalnit wep sa nu cada in fata ei :) si vreo 2 wpa-uri dar e mai greu cu dictionarele ...atheros e depasit ...antenele pe usb cu putere mare sunt la moda acum a mea are 1000 mW si sunt pe cale sa imi achizitionez una de 2000 mW dar are chipset ralink.

Edited by Costinn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...