Jump to content
Krisler12™

Care ma invata si pe mine cate ceva ?

Recommended Posts

Salut !

Ma tot gandeam daca sa pun topicul asta sau nu ca nu vreau sa ajunga la topicurile alea hazlii :D. Insa mi-am luat inima in dinti si am zis sa il fac totusi...

Care e chestia ?

Am vazut ca unii dintre voi va intelegeti asa mai bine, intr-un timp unu' se retragea de pe rst si le zicea unora ca le multumeste ptr. ce l-au invatat.

Nu ati vrea careva sa ma invatati si pe mine cate ceva (fara bani insa ,ca nu am :( ) ? Prind foarte repede :D .

M-ar intersea diferite tehnici de hacking /penetration testings etc. si m-ar interesa si cum poti sa scrii diferite POC-uri/exploturi ptr. diferite aplicatii, cum le afli si cum le poti folosi pe cele deja facute. A.. uitasem, si tehnici cum sa te protejezi online (online anonimity).

Nu ma intereseaza cum sa folosesti troieni si rahaturi de astea, eu vreau ceva de calitate asa cum am zis mai sus.

Care se baga sa ma invete si pe mine chestiile astea moca asa cum am ii multumesc anticipat foarte foarte mult !

Link to comment
Share on other sites

De invatat ... hmmm nu stiu, dar daca vrei iti pot da surse de unde ai putea sa inveti :)

P.S. Multumesc lui Nytro care m-a invatat sa citesc unde postez sa nu iau ban.

Daca nu e cu deranj, ma bag si eu in seama. Nu vreau sa fiu genul ala care "se baga ca musca-n lapte dar ma gandeam daca ai putea sa imi dai ceva indicii despre "Call spoofing" daca ai idee despre ce vorbesc.

Multam fain.

Link to comment
Share on other sites

bun de invatat vrei sa inveti dar de stiut ce stii pana la ora asta? ca sa scrii alplicatii trebuei sa stii cel putin un limbaj de programare BINE, ca sa scrii exploituri trebuie mai intai sa intelegi si sa recunosti o vulnerabilitate sa o descoperi sa o poti reproduce si sa automatizezi procesul. chestiile astea nu se invata intr-o luna 2, 5 , 9 dureaza mult mai mult. Din ce stiu eu aici nu e Rst-School e rstcenter ... pune maina citeste invata vino cu intrebari pertinente si vei fi ajutat.(nu prea vad eu sa se intample asa dar fie).

@cla1992 Call spoofing pote sa insemne de la rahatul ala de Blover (aplicatie pt tlefoane mobile) pana la VOIP spoofing sau simcard cloning . La ce iti trebuie si la ce te referi mai exact + in ce stadiu esti tu la ora actuala?

Link to comment
Share on other sites

Sa zicem ce primesc un telefon de la un numar necunoscut de genu' : 00123456 sau imi apare la caller ID "Geta"(fiind Caller ID Spoofing). Exista nu-stiu ce aplicatie pentru iPhone dar pe mine ma intereseaza ceva pentru un alt telefon. Eventual de pe PC daca se poate (desi nu prea cred).

Link to comment
Share on other sites

Daca nu e cu deranj, ma bag si eu in seama. Nu vreau sa fiu genul ala care "se baga ca musca-n lapte dar ma gandeam daca ai putea sa imi dai ceva indicii despre "Call spoofing" daca ai idee despre ce vorbesc.

Multam fain.

Caller ID Spoofing ?

Pai pentru asta trebuie sa sti principiile pe care functioneaza telefonia mobila moderna. Dar se poate face : Asterisk | The Open Source Telephony Project

Link to comment
Share on other sites

bun de invatat vrei sa inveti dar de stiut ce stii pana la ora asta?

Stiu VB.NET (2008) asta pot zice ca pe o scara de notare de la 1 la 10 (10 - foarte bine) il stiu cam de nota ~8.

=> Mai stiu si lucrurile care sunt in comun dintre VB6 si VB.net.

Stiu C , pe scara de notare (1 habarnist la 10 expert teacher) stiu cam de nota 6 aproape 7 .

Nu stiu C++, am de gand sa il invat , dar il inteleg. Inetleg si Delphi si perl/python si html sau php. La astea doar atat -inteleg si nimic mai mult, nu pot sa fac nici un program in ele.

Ce altceva: stiu sa folosesc windowsu bine bine, linux ubuntu stiu , nu imi prind urechile dar nu-s expert.Backtrack la fel ca si ubuntu.

Eu zic ca stiu ceva ceva fata de altii care nu stiau nici atat si i-ati primit si in echipa. Eu vreau doar sa ma invatati si pe mine, nu imi trebuie echipa. :D

Link to comment
Share on other sites

Eu ? :-S

Krisler te-ai exprimat gresit, stai pe aici si garantat vei invata ceva :) da-mi PM daca vrei si iti dau surse de unde sa inveti :)

chiar asa ?

vezi ca nu mi-o tai cu una cu doua

Nickname : sickness

Varsta : 18 ani

Stiu C++, dar nu sunt expert in el ... nici nu stiu daca poti vreodata sa spui ca esti expert iar pe parcursul anului acesta voi invata Perl.

Cunostinte de securitate:

De 7 ani folosesc Linux : Ubuntu si Backtrack toate distributiile sunt membru pe forumurile la backtrack cu acelasi nick.

Am citit in regulament ca trebuie sa ai intre 50 si 70 posturi bune si nu pot sa contrazic asta. Problema este ca eu doar acuma am aflat ca este un astfel de forum si in Romania de aceea cred ca va dura ceva pana strang atatea posturi.

Oricum ideea de a face asa ceva este superba eu stiu cata bataie de cap am avut eu cu cei de la Backtrack.

Am luat atestatele Cisco ITE 1 , ITE2 iar acuma fac CCNA-urile

Link to comment
Share on other sites

Eu ? :-S

Krisler te-ai exprimat gresit, stai pe aici si garantat vei invata ceva :) da-mi PM daca vrei si iti dau surse de unde sa inveti :)

Aici pe forum sunt multi care vor sa invete dar sunt si multi care pastreaza cunostintele numai pentru ei :) Adica daca a invatat ceva nu o sa faca un tutorial sa il posteze pe RST ca toti pustanii sa stie ce face el :)

Eu daca vad un tutorial frumos facut si care ma ajuta pe mine cu ceva poate ca o sa scriu si eu un tutorial care sa ajute pe altii :)

*Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Aici pe forum sunt multi care vor sa invete dar sunt si multi care pastreaza cunostintele numai pentru ei :) Adica daca a invatat ceva nu o sa faca un tutorial sa il posteze pe RST ca toti pustanii sa stie ce face el :)

Eu daca vad un tutorial frumos facut si care ma ajuta pe mine cu ceva poate ca o sa scriu si eu un tutorial care sa ajute pe altii :)

*Parerea mea :)

Pai da, sunt perfect de acord, dar cred ca el vrea sa invete Basic Pentesting. Ceea ce nu e chiar asa "valoros". Ai perfecta dreptate, cand cineva descopera ceva nu prea ii vine sa impartaseasca cu toti.

Link to comment
Share on other sites

Uselles thread...o dati in offtopic.....si este thread gen teach me to hack.....sigur ai mai auzit asta de cateva ori....dar ai uitat............USE FUCKING GOOGLE

Nu cred ca o sa te invete cineva sa fii hacker :|......mai ales fara bani..:P

Fara suparare bro da pt. asta pe alte forumuri aveai ban....

LE:ahhh....chiar e la offtopic....ma rog....e prea offtopic si pt. offtopic >_<

Link to comment
Share on other sites

V-ati trezit repede. Dupace ca omul a avut bunul simt, a facut un topic v-a explicat ce stie si cam ce ar vrea sa invete mai si sariti cu gura, puteati frumos sa ii dai un link ajutator cu anumite tutoriale, sau alte chestii sau ce credeci ca ceea ce stiti voi e asa special incat nu mai stie nimeni?

Uite aici niste linkuri care ti-ar putea fi utile:

BackTrack Linux

Hak5 – Technolust since 2005

Infinity Exists

SecurityTube - Watch, Learn and Contribute Computer Security Videos

A si a pus si begood ceva frumos pe forum : http://rstcenter.com/forum/21286-best-hacking-tools-tutorials.rst

Pe forum toti sunteti Captain Crunch.

Edited by vizitatoru123
Link to comment
Share on other sites

Guest Mosad
Uselles thread...o dati in offtopic.....si este thread gen teach me to hack.....sigur ai mai auzit asta de cateva ori....dar ai uitat............USE FUCKING GOOGLE

Nu cred ca o sa te invete cineva sa fii hacker :|......mai ales fara bani..:P

Fara suparare bro da pt. asta pe alte forumuri aveai ban....

LE:ahhh....chiar e la offtopic....ma rog....e prea offtopic si pt. offtopic >_<

impusca-te coaie si Krisler12™ nu esti copil de clasa 1 sa te invete educatoarea,poti invata si singur ce vrei si ce poti

Link to comment
Share on other sites

Uselles thread...o dati in offtopic.....si este thread gen teach me to hack.....sigur ai mai auzit asta de cateva ori....dar ai uitat............USE FUCKING GOOGLE

Nu cred ca o sa te invete cineva sa fii hacker :|......mai ales fara bani..:P

Fara suparare bro da pt. asta pe alte forumuri aveai ban....

LE:ahhh....chiar e la offtopic....ma rog....e prea offtopic si pt. offtopic >_<

1.Am potat de la bun inceput la offtopic !

2. Invata si tu sa mai scrii pe romaneste ! :D

3. @sickness: nu mie mi-a zis sa ma impusc ci astuia care scrie un cuvat si pune puncte de suspensie inaintea si in urma lui si apoi scrie altul si tot asa.

Am priceput eu ideea , ms oricum !

Apropo, Sickness multumesc ptr. linkuri !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...