Jump to content
pyth0n3

Ce inseamna hacker pt voi?

Recommended Posts

Explicati ceea ce credeti ca inseamna hacker pt voi , de ce crezi ca ce faci inseamna ca esti un hacker? Ce te face sa crezi ca e un hacker? A face un deface inseamna ca esti un hacker? Daca spargi un account yahoo,msn,hi5,facebook sau ma rog esti un hacker? Daca folosesti un tool de tipul trojan sau rat esti un hacker? Nu vreau raspunsuri din dictionare ,vreau doar raspunsuri de la voi , orice ganditi , orice va face sa credeti ca face un hacker

Link to comment
Share on other sites

Pt. mine un hacker este un om care inainte sa "faca" ceva studiaza acel "ceva".Adica atunci cand face un sqli el stuidaza mysql/sql.....nu copiaza dupa un tutorial coduriile , are noroc si e hacker.Un hacker este.....un "ace" in calculatoare si nu numai.Hackerii adevarati stiu sa programeze....si sa o faca pe bune nu sa faca un "program" care aduna 2 numere.

Ei au un raspuns pt. orice......

Restul.....skids :|

Link to comment
Share on other sites

Un hacker e ala care e independent de Sistem. Ala care se pisa pe toti si traieste la max. Asta e mentalitatea.
persoana care poate face ce vrea , cand vrea iar unde nu stie invata. (vorbind de tehnologie , nu numai internet )

No Limit for Us

Ei au spus ce vroiam sa spun eu.

Unlimited.

----------------------

A face un deface inseamna ca esti un hacker?

Nu, 1 deface...neaaa...bulan :-j

Dupa 60, 80, devine ceva obisnuit, plictiseala...atunci da...:D (eu personal nu am dat nici un deface...:) )

Daca spargi un account yahoo,msn,hi5,facebook sau ma rog esti un hacker?

La fel ca la deface 1 cont = cu 0, cateva milioane e altceva...

Daca folosesti un tool de tipul trojan sau rat esti un hacker?

Daca stii sa il folosesti si prinzi persoane cu anumite cunostiinte cu el e alta chestie....( cum si-a luato tinkode, daca nu era fake ) :))), oricum si aici tot de cantitate este vorba, persoana respectiva poate era intro pasa proasta sau cine stie. Atunci cand prinzi mai multe persoane e altceva.

Parerea mea !

Edited by ZeroCold
Link to comment
Share on other sites

E cel care descopera, nu cel care face cum a invatat ceva. Invata baza, apoi trece la lucruri noi. Cat despre ce ar trebui sa stie: neaparat programare si pe langa un limbaj ca PHP, obligatoriu C++ si nu ar strica ceva ca Perl sau chiar Assembly, ar mai trebui sa stie ce e ala TCP/IP si cu ce se mananca, pentru ca e folosit de toata lumea, cate ceva despre Linux, despre tot ce inseamna "security" si multe altele.

Daca cineva citeste 2-3 tutoriale de SQL Injection, si nu stie nici HTML, de PHP/MySQL nu mai vorbesc, ala nu e hacker.

Link to comment
Share on other sites

Poate asa vad eu lucrurile,eu vad termenul asta ca doar un apelativ ce l-au acordat astia din media astora ce mai vin cu un deface in ceva important sau lucruri de genu`.Termenul in sine mi se pare penal,daca vreodata imi voi zice hacker(in stare de luciditate),cu siguranta am atins apogeul prostiei mele.

Link to comment
Share on other sites

Termenul "HACKER" a murit de mult, el nu tine neaparat de calculatoare. Si cel care ti-a facut circuitul din casa ca sa ai tu lumina cand apesi pe intrerupator este hacker, si medicii sunt hackeri. Hacker este respectivul care invata, descopera, desface, si reasambleaza in asa fel incat varianta noua sa fie mai buna. In special respectivii sunt dedicati si nu vor sa faca rau (fac referire la idiotii din mass-media care au transformat imaginea hackerilor in criminali). Cel putin inainte, hackeri, erau aceia care isi dadeau interesul in domeniul calculatoarelor (si nu numai -- am dat un exemplu), aceia care pur si simplu erau curiosi, si voiau sa aiba cat mai multe cunostinte, dar niciodata sa le foloseasca cu intentii rele. Iar daca se strica ceva... ei bine, se repara!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...