Jump to content
BlackRose

Un nou pericol la orizont: site-urile cameleon

Recommended Posts

Trebuie s? recunoa?tem. Hackerii se dovedesc de cele mai multe ori foarte inventivi ?i inteligen?i. Nu degeaba, de-a lungul timpului, unii dintre ace?tia au ajuns s? lucreze în cadrul unor importante agen?ii guvernamentale. Cea mai nou? g?selni?? a b?ie?ilor r?i se nume?te Tabnabbing.

La baz?, este vorba de un a?a-numit atac de tip phishing. A?a sunt denumite tentativele de escrocare, prin care utilizatorii sunt p?c?li?i s? furnizeze date personale precum parole sau numere de carduri.

Cu Tabnabbing-ul lucrurile decurg astfel:

* Intri pe site-ul X, unde z?bove?ti un timp

* La un anumit moment schimbi tab-ul pentru a intra pe alt site

* Când te întorci la primul tab, site-ul pe care erai ?i-a schimbat înf??i?area

În locul site-ului original, la revenirea pe primul tab, este afi?at alt site. Acesta poate fi un serviciu de e-mail, unul de homebanking sau orice altceva, regula fiind c? ?i se cer o serie de date personale. Dac? faci gre?eala s? introduci acele date, ele nu vor ajunge pe mâini bune iar contul respectiv este ca ?i compromis.

Nu exist? deocamdat? o metod? de combatere a acestui tip escrocherie. Totul e s? fii atent, s? ai grij? pe site-uri intri ?i s? te asiguri c? nu-?i dai datele personale decât pe site-urile originale. Ca orice tip de escrocherie, phishing-ul se bazeaz? mult pe naivitatea oamenilor.

Video: A New Type of Phishing Attack on Vimeo

sursa: Go4it

Link to comment
Share on other sites

Adica..ar fi ceva de genu:

Stau pe RST, deschid alt tab, cu YouTube, de ex, si cand dau inapoi pe tabu' cu RST vad PayPalu'? Da' oare nu imi trece si mie prin cap intrebarea: "De ce ****** ***** vad PayPal in loc de RST?"

PS.: Hm..cred ca ar exista totusi rara ocazie sa apara pagina unui site pe care l-ai deschis deja, si avand multe taburi, ai putea face greseala sa te loghezi in cel care nu trebuie..dar dupa cum am zis..rar

Scamurile ca scamurile...da' asta-i prea...pentru prosti.

Edited by AlStar
Link to comment
Share on other sites

Adica..ar fi ceva de genu:

Stau pe RST, deschid alt tab, cu YouTube, de ex, si cand dau inapoi pe tabu' cu RST vad PayPalu'? Da' oare nu imi trece si mie prin cap intrebarea: "De ce ****** ***** vad PayPal in loc de RST?"

Din cate stiu eu RST-ul din exemplul tau arata exact la fel ca cel original doar ca e o pagina falsa bineinteles cu alta adresa in care esti "delogat".

Exact asta am patit acum cateva zile pe un site pentru adulti :D si mi s-au schimbat toate tab-urile .Cautam vechiul testament ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...