Jump to content
phantomas90

O baza de date cred eu folositoare

Recommended Posts

Am gasit o baza de date si m-am gandit ca o sa le foloseasca unora(la spam), pt ca am vazut zilele trecute ca se lucra la niste crawlere pt adrese de mail.Acest DBF este arhivat in arhiva solida sfx, contine adrese de mail (in jur de 700..putine oricum) dar are si nume complete de institutii, numere de telefon si fax. Link de download:

parola:
rstcenter.com
asa am vazut ca pun multi parola.nu stiu daca e bine.

Daca nu am postat bine sau nu e nimic folositor moderatorii sa stearga topicul.

Link to comment
Share on other sites

Gata oameni buni.Sunt incepator in asa ceva.N-am stiut ca faceti atata scandal pentru ca am pus o arhiva parolata si nu varianta .doc.

Imi cer scuze!

frumos da esti de belea:) docu tau arata ca dracu in word.

sa iti dau o sugestie: fa-l tabel excell. Daca vrei mai multa compatibilitate salvezi excellul ca fisier CSV = tabel despartit de virgule. In acest fel va fi vazut atat in excell cat si in notepad iar lumea isi poate selecta coloana dorita.

Link to comment
Share on other sites

intentia a fost laudabila dar executia criminala :)

gandeste-te si tu inainte, nu toata lumea foloseste MS OFFICE si mai ales nu toata lumea are ACCESS instalat, multi din noi lucram pe linux si avem cel mult un Open OFFICE...

un format standard acceptat cu care ne putem descurca toti ar fi fost cum am spus eu la inceput csv, xml sau txt...

eu inca ma chinui sa inteleg ceva din documentul ala, dbf-ul am reusit sa ma uit in el dar nu pot face nimic cu el asa, iar documentul se vede ca dracu nu am inteles nimic din el si mi-e lene sa fac un script sa caute in el dupa mailuri... astept poate vine totusi altcineva cu un format mai folosibil...

Link to comment
Share on other sites

Acum am inteles ce am gresit. Am pus mai sus cateva conversii in format .csv .html .sql .xml

Nu stiu daca e bine pt ca am folosit un converter.De sql si XML habar nu am daca sunt bune ca nu am lucrat deloc cu asa ceva.

Aici e alta baza cu populatie din romania, dar doar date personale, fara e-mail:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...