Jump to content
Ellimist

[Question] Click-uri adsense

Recommended Posts

parca la 100 era...acum depinde si cat faci pe zi, cae click-uri primesti.Sfatul meu: sa nu te joci cu proxy

Ca tot ai pomenit de proxy. Nu vreau sa deschid alt topic ptr. ca are legatura 90% cu ce se vorbeste aici.

Sa zicem ca ai un blog, asa cum zice cel de mai sus, si iti pui adesnse pe el.

Esti cuminte, nu dai click pe propriile add-uri si nici nu folosesti proxy.

Ce se intampla in cazul in care altcineva (probabil certat cu tine sau doar simplu idiot) foloseste anumit un proxy si da click pe reclamele addsense de pe situl tau ?

Te baneaza Google sau nu ? Ce se intampla in acest caz ???

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu scrie in ToS? Fraudulent Clicks = > BAN, e simplu. Nu te teme, stiu ei sa te detecteze

Folosesti http://www.google.com/support/adsense/bin/request.py?hl=en&contact_type=invalid_clicks_contact si le spui ca ai vazut unusual clicks/activty si gata

Pai si eu cum o sa-mi dau seama daca cineva da click pe reclamele mele addsense folosind un proxy sau nu ?

[intrebarea poate parea oarecum simpla dar nu le am cu asta si de asta intreb]

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Iti garantez ca deja ai luat ban, doar ca nu au apucat sa te anunte :)

Sigur ai un procent foarte mare de vizitatori->clickuri. Adica daca ai vreo 100 de vizitatori si 20 din iei dau clickuri frecvent, sigur e ceva dubios. Eu zic deja sa te gandesti sa iti faci alt site si alt cont de adsense, ca deja sunt banate amandoua.

Imi pare rau sa iti zic asta, dar sa stii ca google e mai destept ca tine :))

Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandeam la urmatoarea situatie:

-ai un site cu un venit URIAS din adsense;

-te mananca limba sa spui cuiva sau pur si simplu cineva caruia nu ii pra convine asta se gandeste sa faca urmatorul lucru:

1.intra in fiecare zi pe situl tau folosind un proxy si da click pe reclamele adesense;

2.intra doar o singura data sau de doua trei ori si da click pe acele reclamefolosind un proxy dupa care nu mai intra deloc ca se plictiseste sau poate o sa mai intre cand mai are el chef o data la trei luni sau cum ii tuna lui;

Ce va face google in fiecare din aceste doua situatii care chiar se pot intampla oricui de pe acest forum ?

Link to comment
Share on other sites

@ellimist: sunt slabe sanse sa poti retrage banii. mai ales ca acele clickuri sunt date de aceleasi ip-uri. am avut si eu adsense, am incarcat 2 conturi cu cate aproape 1000$ si mi-au inchis conturile exact cand trebuiau sa faca plata. motivul: aveam raportul (nr vizitatori)/(nr clickuri) prea mic (foarte multa lume care intra dadea click pe reclame). MANARIILE CU GOOGLE NU PREA MERG.

@Krisler12™: cu putine clickuri de pe proxy nu cred ca te baneaza. acum depinde si de cati sunt cei care dau clickuri valabile. gandeste-te ca se intampla ca unii din spatele unor proxy sa mai dea click-uri pe adsuri. ce ar insemna ca google sa opreasca toate conturile posesorilor??? sistemul e de asa natura facut incat in principiu doar cei cu clickuri valide sa primeasca banii.

Link to comment
Share on other sites

Deci majoritatea povestilor pe care i le-ati spus sunt aberante si lipsite de adevar. Nimeni din cadrul Google Adsense nu sta calare pe un anumit publisher pentru a-i vedea ilegalitatile. Botul detecteaza automat ilegalitatile, si contul este dezactivat in momentul in care, se atinge pragul maxim de infractionalitate, si asta se bazeaza pe anumite criterii, si anume: vechimea contului, media clickurilor, media castigurilor in raport cu clickurile, media CTR-ului. Deobicei, daca iti pui prietenii sa iti dea click, si in afara acestor clickuri, altele nu mai vin de la utilizatorii ce vin direct din motoarele de cautare, cu siguranta poti fi banat, insa nu este o idee de batut in cuie. Cat despre utilizarea proxy-urilor in cadrul sistemului Adsense, e de mult pierduta, botul detectand automat aceasta frauda si eliminand castigurile si clickurile generate prin acest sistem.

Daca contul dvs. are mai putin de un an de zile, cu siguranta veti fi prioritari in cadrul verificarilor lunare, deoarece utilizatorii noi mereu incalca politica Adsense. Mai nou, aveti norocul de va indifuza anunturile pe un anumit site, spre exemplu, daca aveti reclame pe 5 site-uri, iar site-ul A incalca politica Adsense, nu va va fi banat tot contul, ci doar nu va mai fi permisa afisarea anunturilor pe site-ul A.

Link to comment
Share on other sites

daca cineva are free movies online si altul ii face concurenta, ala poate sa se duca pe siteul aluia si sa-i dea 123213 clickuri, apoi mai baga un proxy mai da 124213 clickuri etc.

deci contul aluia va fi banat?

EVIL!

daca ar fi asa, iti dai seama cati ar abuza ca sa scape de concurenta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...