Jump to content
loki

sa ma laud

Recommended Posts

Ai probleme la partea de cromatica, nu se imbina culorile intre ele, unele sunt mai "mate" altele mai stralucitoare, incearca sa te mai joci putin in curves (ctrl+m) pana realizezi ceva. Ce ai facut tu aici este o lucrare de incepator...

In spatele miresei adauga o umbra (de preferat s-o desenezi cu brush) ca sa nu fie asa "plata". La bebelus nu se imbina silk-ul ala cu prosopul. Nu prea ai sa reusesti sa scoti ceva bun din curves. Ai putea face un layer nou deasupra si sa iei de pe net alte texturi de silk sa le imbini pe deasupra prosopului. Asa s-ar imbina cu celalalt.

//Vi s-a pus pata pe blonda, sa mor de va inteleg, ce dracu, are aia treaba cu topicul lui loki?

- Cosminn.

Edited by mamaligaru
Link to comment
Share on other sites

Chiar imi place cum a iesit efectul ala de mastase in poza cu mireasa :)

@MAMALIGARU: Ne arati si noua cum ar trebui sa arate o lucrare de profesionist?

//De fiecare data cand cineva posteaza ceva in PS, sa mor daca te inteleg, de fiecare data critici si de cele mai multe ori critici sec, fara argumente "solide".

-Alinn

Edited by Fitty
prima data injurasem
Link to comment
Share on other sites

Am cerut eu critici, nu e nicio problema.

Ai probleme la partea de cromatica, nu se imbina culorile intre ele, unele sunt mai "mate" altele mai stralucitoare, incearca sa te mai joci putin in curves (ctrl+m) pana realizezi ceva. Ce ai facut tu aici este o lucrare de incepator...

In spatele miresei adauga o umbra (de preferat s-o desenezi cu brush) ca sa nu fie asa "plata". La bebelus nu se imbina silk-ul ala cu prosopul. Nu prea ai sa reusesti sa scoti ceva bun din curves. Ai putea face un layer nou deasupra si sa iei de pe net alte texturi de silk sa le imbini pe deasupra prosopului. Asa s-ar imbina cu celalalt.

//Vi s-a pus pata pe blonda, sa mor de va inteleg, ce dracu, are aia treaba cu topicul lui loki?

- Cosminn.

mi se pare ca mai am o problema mare cu cromatica: monitorul de laptop. Desi am reglat culorile sa semene e foarte posibil sa difere mult pe alte monitoare si sa fie diferente de culori pe care nu le vad aici.

La mireasa intr-adevar e o chestie de care m-am lasat ca lucrasem prea mult: dorisem sa imbin rochia cu silkul dupa aia m-am gandit sa le separ si sa o fac sa stea pe materialul respectiv dar mi-am bagat picioarele si am zis sa le las pierdute ca pe imprimata de meshuri nu o sa se vada. Dar daca se observa, mersi, tre sa verific pe un alt monitor (sa imi bag crt-ul de acasa ca ala e sfant la adobe).

Prosopul din dreapta pare cum sa zic, prea evident, fata de cel din stanga. O sa mai umblu prin culori acolo, insa is cam in intarziere sa mai fac schimbari majore (inclusiv sa caut poze pentru noi layere). Am sa incerc si umbra.

Nu prea lucrez in curves. Nu ca n-ar fi bune dar prefer eu levels (vad mai bine cam ce e in poza), putin din hue-saturation si selective colours. Lucrez mai repede asa.

Link to comment
Share on other sites

Chiar imi place cum a iesit efectul ala de mastase in poza cu mireasa :)

@MAMALIGARU: Ne arati si noua cum ar trebui sa arate o lucrare de profesionist?

//De fiecare data cand cineva posteaza ceva in PS, sa mor daca te inteleg, de fiecare data critici si de cele mai multe ori critici sec, fara argumente "solide".

-Alinn

Daca nu-l ajuta numai scriam postul. Zi-mi si mie cu ce il ajuta o duzina de posturi gen: "E misto, imi place" de la niste amatori (nu ca eu as fi vre-un zeu, dar nici incepator nu sunt) fata de 2-3 comentarii contra in care sunt prezentate critici?! Si normal ca mereu critic pentru ca majoritatea se joaca 10 minute in ps si vin aici si se lauda cu "creatia" lor.

//edit: Nu, nu iti arat.

Si m-am semnat la sfarsit pentru ca asta nu e contul meu.

@loki: imbinarea cromatica nu este singura problema de imbinare, mai ramane cea a texturii, de asta te-am sfatuit sa imbini texturi de silk de pe net peste prosop, cred ca ar ajuta. Si ai dreptate, la imprimanta n-o sa iasa prea bine asa ca nu merica editat in detalii mici.

Iar la partea de curves, nu e bai sa editezi cu optiunea asta, merge si cu hue/saturation, vroiam sa deschizi putin silkul pana se potriveste cu prosopul.

//inca un detaliu care l-am observat acum: sub prosop, pe pielea bebelusului se observa inca lumina rosie ramasa de la imaginea originala, nu da bine avand in vedere ca totul este albastru. Dar este iarasi un sfat de detaliu, nu merita sa editezi daca o vei printa. Ti-am spus doar sa tii minte data viitoare. :)

Edited by mamaligaru
Link to comment
Share on other sites

adevarul e ca a lucra in PS se imparte in 2 ramuri:

- arta si creatie

- viteza si simplitate.

Obisnuit cu presa de ani de zile, merg pe a doua, asta e unul din putinele exemple cand incerc sa fiu si putin mai creativ. In presa trebuia sa faci ceva frumos dar in timp scurt: pana se transmite ziarul. Aveam lucrari complexe saptamanal pentru o pagina de divertisment si trebuia sa concep totul in 2 ore. Aici cam la fel. Incat m-am invatat destul de superficial in detalii. Rar, daca am de facut ceva sa para real, sa fie intr-un anumit fel si pe timp nelimitat ma implic.

Oricum mersi de detalii, nu prea le-am analizat marite. O sa corectez pe ici pe colo.

Link to comment
Share on other sites

Nu il ajuta cu nimic posturile alea.

Faptul ca tu il critici (foarte bine ca il critici, poate esti mult mai bun in domeniul asta) si nu aduci niciun argument real poate crea impresii gresite. Poate critici din invidie, nu ca sa il ajuti, who knows?

//EU nu eram curios sa vad nicio creatie de-a ta, stai calm. Ba da, mint, hai te rog posteaza ceva, sa pot dormi si eu bine noaptea...

M-am semnat la sfarsit pentru ca asta e contul lu tataie. Pe tataie il cheama Ilie si intra des pe RST. Ii place de nosferatu.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...