Jump to content
crs12decoder

Unde merg la facultate?

Ce facultate sa aleg  

40 members have voted

  1. 1. Ce facultate sa aleg

    • ASE - Cibernetica
      13
    • Drept
      7
    • Politehnica - automatica si calculatoare
      20


Recommended Posts

Salutari. M-am adresat voua cu privire la o decizie importanta pe care vreau s-o iau in legatura cu viitorul meu. O sa va prezint cateva trasaturi caracteristici ale personalitatii mele si in functie de acestea as vrea sa judecati spre a ma sfatui cu privire la facultatea pe care s-o urmez.

Sunt in clasa a 12-a, imi place informatica,imi place engleza, urasc matematica(mi-e greu s-o invat), imi place economia(desi nu am studiat-o la scoala, doar documentatie proprie). Stiu PHP,CSS,MYSQL,HTML cat sa pot crea aproape orice fel de site cap-coada(doar din ce-am invatat de unul singur).

Parintii mei lucreaza amandoi in domeniul juridic (mama e avocat iar tatal ofera consultanta juridica).

Din toate facultatile din tara am ales 3 pe care vreau sa le urmez(toate la Bucuresti).

1) Cibernetica - ASE

2) Drept

3) Politehnica - Automatica si calculatoare

Datorita faptului ca nu-mi place matematica deloc, am o oarecare teama de cibernetica si politehnica.

As vrea de asemenea sa urmez Dreptul spre a incerca sa ajung magistrat(examenul este extrem de greu si va trebui sa invat foarte foarte mult).

Ce sfaturi aveti?

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu stiu exact cata matematica implica facultatea de informatica din cadrul unibuc (daca ar fi ca in strainatate ai face destul de putina), dar stiu ca se face foarte multa matematica la politehnica si, daca nu iti place, ori apelezi la "placerea vine mancand" ori te uiti in alta parte.

Pe de alta parte eu iti sugerez sa te apuci de putina matematica daca vrei sa ai o mai buna intelegere a algoritmilor sau daca nu datorita acestui fapt, macar sa iti fie mai usor in facultate. Totusi, daca vrei sa ajungi acolo conteaza sa iei note bune la bac si admitere si, cu totii cred ca stim, la ambele dai matematica ca si proba. Anul acesta m-am uitat pe rezultatele si notele de admitere de la politehnica si erau note extrem de mari deci, nu prea te poti descurca cu un 6 sau 7 la mate. Incet, incet, ideea cu "e grea matematica" mi se pare o scuza pentru a nu depune mai mult efort la procesul de invatare. Daca poti sa intelegi/concepi algoritmi, atunci cred ca e cert ca poti GANDI, INTELEGE, INVATA, LUCRA.

Subscriu la ceea ce a zis Bebe si anume faptul ca este absurd ca tu sa te bazezi pe ceea ce iti recomanda o comunitate cand vine vorba de viitorul tau. Nu cred ca iti poti juca viata pe un vot dat mai mult sau mai putin "la misto".

Link to comment
Share on other sites

Eu as zice Drept doar pt faptul ca informatica po?i s? înve?i mai mult de pe forumuri decît la facultate , oricum sper ca nu alegi Drept doar pt ca p?rintii lucreaz? intrun domeniu Juridic , pt ca nu trebuie s? fi obligat sau sa faci exact ceea ce fac ei

Oricum nu as face informatica la ?coala ,ci doar anumite cursuri de specializare intrun anumit domeniu spre exemplu securitate sau ma rog

Decizia e a ta , cînd pui asemenea întreb?ri te pot duce in eroare deoarece fiecare copil poate r?spunde cu ceea ce ii place s? fac? lui

Link to comment
Share on other sites

Intreb pentru ca decizia mi se pare destul de grea.. si mie... cu fizica ma descurc... asa si asa.. dar o pot invata destul de usor... adica nu am repulsie fata de ea(cum e cu matematica).

Va intreb pe voi deoarece consider ca pot exista lucruri pe care eu nu le vad si poate sunt persoane care imi pot sublinia anumite lucruri pe care eu nu le-am observat, cer pareri.

Intr-adevar aceasta intrebare("unde ma duc la facultate") poate fi putin iesita din comun, dar in momentul in care toate 3 facultatile, pentru mine au exact aceeasi cota, nu pot sa iau o decizie concreta(dau cau banul?) de aia vreau pareri de la persoane care sunt in interior, care cunosc lucruri pe care eu poate nu le cunosc.

Nu am ales dreptul neaparat pentru ca si parintii mei profeseaza in domeniul juridic, m-am gandit ca orice persoana din tara trebuie sa cunoasca legea pentru ca la un moment dat va fi nevoit sa se apere in instanta. Si in plus, suntem inconjurati de reguli, de functionari publici de... fel de fel de lucruri care au legatura cu legea.

Si in plus, niciunul din parintii mei nu sunt magistrati(ceea ce mi-am ales eu sa fiu).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...