Jump to content
prodil89

Prima rachetă românească, lansată în spaţiu

Recommended Posts

România a lansat cu succes prima rachet? spa?ial? autohton?, f?r? pilot. Lansarea rachetei Helen a avut loc în urm? cu dou? seri, din largul M?rii Negre.

Asocia?ia Român? pentru Cosmonautic? ?i Aeronautic? (ARCA) a lansat prima rachet? spa?ial? de produc?ie româneasc?. Organiza?ia nu a oferit deocamdat? mai multe detalii despre eveniment, reprezentan?ii a?teptând conferin?a de pres? ce va avea loc luni.

ARCA este o organiza?ie non-guvernamental?, lider na?ional în domeniul cercet?rii ?i aerospa?iale. Aceasta dore?te s? câ?tige premiul oferit de Google Lunar X Prize (GLXP). X Prize este o competi?ie spa?ial? sponsorizat? de Google în cadrul c?reia competitorii înscri?i, care au fonduri private, trebuie s? lanseze o rachet? care s? selenizeze ?i apoi s? c?l?toreasc? pe suprafa?a Lunii, trimi?ând imagini ?i alte date c?tre P?mânt.

Link....

[url]http://www.libertatea.ro/stire/prima-racheta-romaneasca-lansata-in-spatiu-305899.html[/url]

OMG i sure hope Base is on that rocket >:P

Link to comment
Share on other sites

+1 pentru faza cu base.

Ca o adaugire, nu poate sa ia toata clasa politica cu el ??

Cat despre partea cu racheta, foarte bine, avem foarte multi tineri talentati care pot participa la acest proiect. Avem foarte multi tineri care au primit premii de la nasa si nu numai pentru diferite proiecte teoretice si chiar practice in acest domeniu.

Cat mai departe, au sanse destul de bune zic eu pentru a castiga acel premiu :)(singura problema posibila probabil ar fii bani ...)

Link to comment
Share on other sites

Bravo lor, avem si noi o racheta in spatiu :>:>:>

Daca nu se duceau in largul marii sa o lanseze nu faceau nimic. In cateva ore se fura racheta :))

si era vanduta de mult la fier vechi :)) ca si vedeai cum vin tiganii aia cu racheta pe 10 carute trase de vreo 20 de cai :)))

oricum bravo lor ca au reusit asa ceva....

Link to comment
Share on other sites

Ca o adaugire,

As dori sa subliniez si eu faptul ca romanii sunt mai mult decat capabili pentru astfel de proiecte si spun asta deoarece stiu ce am vazut la ONA acum 2 ani.

Ca sa revin la ziua de azi, din cate am citit eu au mai fost cateva "fail-uri" legate de lansarea celor de la ARCA. Nu cred, sincer, ca aceasta lansare este cea "finala" dar nu ma pot pronunta deoarece nu am mai fost interesat de cateva luni bune de proiect.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...