Jump to content
just-for-funn

probleme sursa computer

Recommended Posts

o solutie ar fi ori sa cumperi o sursa cu racire pasiva (adica ori pe lichide ori sa aiba radiatoare imense) - desigur astea se folosesc de obicei in servere si costa cam cat un pc obisnuit... sau daca te pricepi la reparat frigidere, demontezi sursa ta si montezi in ea un sistem pasiv de racire cu freon (ca la frigidere) si iesi mai ieftin (poti monta sistemul in tot pc-ul ca sa nu mai ai ventilatoare si asa poti sa ii faci si overcloking fara probleme avand racire cu freon...

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am mutat calculatorul in alta camera ca nu mai suportam sunetul de fundal. De ce ai nevoie? De o bormasina care e in stare sa dea gauri in pereti , sa ai calculatorul langa un perete comun. Eu pot sa zic ca mi-a redus zgomotul cu 90-95% ( se mai aude prin gaura aia putin, daca ma deranja asa tare o umpleam cu ceva.

Think out of the box :D

Link to comment
Share on other sites

daca face zgomot,sau huruie atunci sa stii ca ai probleme cu ea,in schimb nu prea ai ce sa ii faci sa nu se auda,eventual putin unsa cu ulei,dar nu din ala de gatit:))...altceva nu prea stiu cam ce ar fi de facut,pune si tu ceva peste unitate sa antifoneze zgomotu;)

asa face si mie cand dau drumu la calculator , dar dupa 2 pumni in carcasa si astept vreo 2-3 minute isi revine :))

Link to comment
Share on other sites

alta solutie ar fi sa capitonezi interiorul carcasei cu burete subtire (folie) sau material asemanator care sa atenueze zgomotele... si sa schimbi ventilatorul cu probleme (chiar daca il ungi cu ulei de mecanisme fine dupa 2-3 luni face la fel)

sau il bagi in ulei ca in videoclipul asta

Link to comment
Share on other sites

alta solutie ar fi sa capitonezi interiorul carcasei cu burete subtire (folie) sau material asemanator care sa atenueze zgomotele... Si sa schimbi ventilatorul cu probleme (chiar daca il ungi cu ulei de mecanisme fine dupa 2-3 luni face la fel)

sau il bagi in ulei ca in videoclipul asta http://www.youtube.com/watch?v=qz8l1prl6tk

ulei aro ?=))=))=))

oricum,sa faci asa ceva este periculos oarecum,trebuie sa fii sigur ca uleiul este de calitate bunicica,sa nu aiba apa in el si sa fii sigur ca ai izolat locurile sa nu intre ulei pe acolo.

sunt mai multe metode de a face pc'ul silentios.google ne ajuta intotdeauna

Edited by famouz
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am mutat calculatorul in alta camera ca nu mai suportam sunetul de fundal. De ce ai nevoie? De o bormasina care e in stare sa dea gauri in pereti , sa ai calculatorul langa un perete comun. Eu pot sa zic ca mi-a redus zgomotul cu 90-95% ( se mai aude prin gaura aia putin, daca ma deranja asa tare o umpleam cu ceva.

Think out of the box :D

sau outside of the room :))...sa stii ca nu-i rea ideea

Link to comment
Share on other sites

Sursa nu are cum sa faca zgomot. (ori se arde ori merge fara sa scoata nici un sunet)

se vede ca nu ai experienta... sursa are ditamai ventilatorul de 12 volti... ca orice ventilator si ala se poate gripa la un moment dat si scoate un zgomot ca de avion la decolare... ia uite-te la tine la calculator in spate la sursa sa vezi ce frumos ti se invarte ventilatorul... stai sa vezi cand se prafiueste ce decolare o sa aiba :))

Link to comment
Share on other sites

se vede ca nu ai experienta... sursa are ditamai ventilatorul de 12 volti... ca orice ventilator si ala se poate gripa la un moment dat si scoate un zgomot ca de avion la decolare... ia uite-te la tine la calculator in spate la sursa sa vezi ce frumos ti se invarte ventilatorul... stai sa vezi cand se prafiueste ce decolare o sa aiba :))

in primu rand am zis ft clar mai sus de coolere. Sursa ea singura nu are cum sa faca zgomot. Ventilatoru ala e alta treaba. Cand iti cumperi sursa iti da si ventilator ? :) in orice caz daca era ala iti zic io ca isi dadea seama imd ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...