Jump to content
IzCreative

Avira Antivir.

Recommended Posts

Salut . Folosesc de ceva timp Avira si sunt foarte multumit de el , asa ca am sa- l postez si aici ca poate are cineva nevoie de el .

Tin sa spun ca nu este sacaitor ca Kaspersky sau AVG , nu vine cu mesaje pe desktop decat atunci cand detecteaza ceva . Eu l-am testat pe cativa virusei si keyloggeri si se descurca chiar bine .

Avira AntiVir Personal - Free Antivirus , puteti opta pentru Avira FREE care are licenta gratuita pe viata , sau Avira PREMIUM care este Trial 30 .

Link to comment
Share on other sites

NOD32 sau Avast ... singura chestie e ca Avastul e ca o capusa la resurse....

in plus cand faci o recomandare vino cu plusuri minusuri ca pot sa vin si eu sa zic "RedTube Antivirus" e cel mai tare antivirus luati-l cu incredere ca pe mine nu ma sacaie niciodata si am testat niste virusi de prin anul 2000 cu el si se descurca binisor....

Link to comment
Share on other sites

NOD32 sau Avast ... singura chestie e ca Avastul e ca o capusa la resurse....

in plus cand faci o recomandare vino cu plusuri minusuri ca pot sa vin si eu sa zic "RedTube Antivirus" e cel mai tare antivirus luati-l cu incredere ca pe mine nu ma sacaie niciodata si am testat niste virusi de prin anul 2000 cu el si se descurca binisor....

In primul rand ce legatura are Avast cu ceea ce prezint eu aici ?

Eu doar ti-am spus ca fapt divers daca poate detecta un mic keylogger si un mic virusel , pentru ca nu downlodez nimic de pe net , deci nu am nevoie de protectie foarte mare .

Link to comment
Share on other sites

nu mananca multe resurse , ai tu calculator janghina . Nu este usor de pacalit , in general este primul antivirus din 16 (pe novirusthanks) care detecteaza virusii . Este destul de greu sa treci de alerta TR/Dropper.gen fiind o bataie de cap pentru multi programatori de crypters/rats whatever...

+ Scaneaza foarte rapid

kaspersky vs avira :

Edited by drakeRizz
forgot something.
Link to comment
Share on other sites

nu mananca multe resurse , ai tu calculator janghina

L-am pus pe multe calculatoare NOI, cu configuratii bune pentru ca stiam ca e bun si free. Incearca sa trimiti ceva la imprimare din linia de comanda cu avira instalat si dupaia fara, sa vezi diferenta. Te rog nu mai vorbi de ce nu stii.

Link to comment
Share on other sites

L-am pus pe multe calculatoare NOI, cu configuratii bune pentru ca stiam ca e bun si free. Incearca sa trimiti ceva la imprimare din linia de comanda cu avira instalat si dupaia fara, sa vezi diferenta. Te rog nu mai vorbi de ce nu stii.

Incearca un CTRL + ALT + DELETE > Processes > Click dreapta pe Avcenter > Seti Priority > Real time . Stiu ca a avut cineva o astfel de problema , dar nu mai stiu sigur daca este Real time sau Low .

Link to comment
Share on other sites

nu-mi spune tu ca nu stiu , mai sus ai spus

Cum sa nu iti manance mult cand tu ai 2 av instalati ? hai dnd.

Bai voi ma credeti chiar batut in cap si pus pe contraziceri ?

Merg si doi AV instalati pe un sistem dar nu oricare. Poate stiti ca lui NOD32 nu ii place sa aiba un alt AV ce ruleaza odata cu el, deci se exclude versiunea sa am in acelasi timp si NOD32 si Avira / alt AV instalat in acelasi timp. Observatiile le-am facut dupa ce dezinstalam nod, instalam avira si dadeam scanare. Nodul detecta doar copiile facute de virus si le stergea, avira a gasit si virusul care se clona.

Link to comment
Share on other sites

Pentru un sistem fara mari pretentii, folosit doar la navigare pe net si muzica, si din cand in cand jocuri, avira versiunea free e perfect.E un antivirus pe care poti linistit sa-l pui pe un sistem, de exemplu la prietena sau la verisoru`, prietenu etc, si nu mai ai treaba cu anu` dupaia, treci doar sa mai socializezi.Am avut un Eset cu licenta, si am renuntat la el.Dintre antivirusii testati, BitDefenderul mi se pare cel mai bun, insa consuma destul de multe resurse.

Link to comment
Share on other sites

Avira in mod clar nu consuma multe resurse, incercat pe calculator de 10 ani vechime.

Acuma, daca faci chestii ciudate cum ar fi "sa trimiti ceva la imprimare din linia de comanda", asta e alta problema. De fapt in acest caz nu cred ca e vorba de consum de resurse, cine stie ce se blocheaza.

Probabil ca ar trebui sa bagi la exceptii programul care face chestia aia.

Intotdeauna se pot gasi metode de a bloca calculatorul sau un program, dar la utilizare normala nu sunt probleme.

Edited by Starst
Link to comment
Share on other sites

nu e recomandat sa folosesti 2 antivirusi. Desi poate teoria e invechita, faptul ca antivirusii cauta semnaturi pe care le pastreaza in fisiere proprii e posibil ca un antivirus sa-l creada pe celalalt virusat.

M-am lasat de Avira in momentul in care aveam un program crackuit prin program files care era detectat ca ceva naspa (inutil) si ma pocnea cu un mesaj la fiecare restart nelasandu-ma normal nici sa il rulez.

Avast nu as zice ca ar consuma resurse. Sunt ok cu el de ceva vreme. Toti antivirusii iti incetinesc oleaca compul cat timp testeaza tot ce rulezi, nu e asta o problema.

Link to comment
Share on other sites

M-am lasat de Avira in momentul in care aveam un program crackuit prin program files care era detectat ca ceva naspa (inutil) si ma pocnea cu un mesaj la fiecare restart nelasandu-ma normal nici sa il rulez.

Cred ca un antivirus ar trebui sa blocheze ce crede el ca este virus.

Dar daca tu stii ca e OK, poti sa-l adaugi la exceptii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...